Продавці рейтингів

База псевдосоціологів та прихованих піарників

Наголошуємо, що псевдоекспертів до неї ми не вносимо!

ТЕКСТИ зібрали дані про 119 організацій та 261 персоналій, які були помічені в оприлюдненні сумнівних соцопитувань або в прихованому піарі політиків протягом останніх 15 років. По кожному з них ми подаємо довідку та історію їхньої діяльності.

Ця інформація допоможе журналістам оцінити, чи варто публікувати дані певної служби, а виборцям — чи варто довіряти даним таких «соціологів».

Про проект

Псевдосоціологи придумують для себе гучні назви і «зі стелі» малюють потрібні рейтинги клієнтам. За останній час утворився цілий ринок таких сумнівних служб. Реальні опитування визнаних фірм тонуть у хвилях брехні.

В Україні працює не більше десяти авторитетних служб, спроможних провести якісне та достовірне всеукраїнське опитування громадської думки. Коли правдиві результати політиків не влаштовують, вони через спеціальні псевдосоціологічні служби оприлюднюють вигідні для себе рейтинги. Це потрібно для того, щоб набрати додаткові голоси на виборах.

Є принцип, згідно з яким виборець не хоче голосувати за того, хто має мало шансів пройти, тому потрібно створювати ілюзію. І тут на підхваті фальшиві соціологи. Їхню брехню масово тиражують ЗМІ, частково через непрофесійність, частково за гроші. Далі ми використовуємо слово «джинса» на позначення матеріалів з ознаками політичного замовлення.

Ми зібрали та узагальнили в єдину базу практично всі публічно оголошені результати соцопитувань протягом останніх 15 років. І публікуємо досьє на десятки відверто фіктивних або сумнівних «соціологічних» служб, які хоча б одного разу оприлюднювали підозрілі результати опитування.

Кого ми зараховували до псевдосоціологів?

Компанії, від імені яких оприлюднювалися «опитування», і людей, які їх оголошували.

«Фальшивість» ми вираховували у комплексі за декількома критеріями:

Перший — відсутність згадок про дослідження фірми в період між виборами. Несподівана поява і зникнення фірми.

Другий — вивчали непублічні зв’язки засновників і публічних спікерів «соціологічних» організацій із політиками.

Третій — вивчали, як поширюється інформація про псевдосоціологічні дослідження. Новина, розміщена різними медіа під однаковим заголовком із цифрами «соціологічного дослідження» від невідомої раніше організації, також слугувала ознакою того, що фірма чи людина, яка оголошує ці цифри, працює на одну з політсил.

Четвертий — розбіжність між оголошеними прогнозами і результами голосувань. Ми усвідомлюємо, що через велику кількість «невизначених виборців» навіть соціологічні фірми з репутацією не завжди точно прогнозують результати виборів, також ми розуміємо, що за час між опитуванням і виборами вподобання виборців можуть змінитися. Та все ж ми вважаємо, що порівняння «прогнозу» і реальності найбільш показове.

Про прихованих піарників

Від початку База задумувалась саме як перелік «продавців рейтингів», тобто фігуранти туди потрапляли за однією ключовою ознакою: озвучування завищених / занижених рейтингів політиків перед виборами. Потім додалися «приховані піарники» — тобто люди, які просто нахвалюють / «мінусують» певного політика незалежно від виборчого циклу (найбільшою тут була когорта піарників Медведчука) і публічно не заявляють про належність до партії чи про роботу на політичний штаб. Пізніше ми додали ще одну «категорію»: коментування політичних / корпоративних конфліктів.

Працюючи з темою політологів / інших експертів в ЗМІ, ми помітили, що деякі з них досить часто стають на чийсь бік у конфлікті, критикують дуже специфічного чиновника або «відбілюють» дуже конкретну компанію далеко поза межами свого основного профілю. Тож ми вирішили поділитися з читачами своїми спостереженнями — і зафіксували такі коментарі в профайлах експертів.


Фірми

Пов'язані із соцопитуваннями

Компанії, що оприлюднювали сумнівні опитування або представники яких були помічені у прихованому політичному піарі


Персоналії

Пов'язані із соцопитуваннями

Особи, що оприлюднювали сумнівні опитування або були помічені у прихованому політичному піарі


Кому вірити?

Важливим критерієм професійної організації є членство в Соціологічній асоціації України (САУ).
Станом на січень 2021 року акредитованими членами САУ є такі організації:

* У 2018 році співробітники «GfK Ukraine» заснували нову компанію — ТОВ «Інфо сапієнс».

Також об’єктивні дані оприлюднює Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва (науковий директор — Олексій Гарань), який не є соціологічною службою у класичному розумінні, а виступає посередником між громадськістю та соціологічними фірмами.



У травні 2021 року для підвищення довіри до проєкту та розгляду спірних питань «Тексти» створили Дорадчу раду, до якої увійшли відомі українські соціологи й журналісти:

  • Світлана Бабенко — доцентка кафедри соціології Київського національного університету імені Тараса Шевченка, голова Київського відділення Соціологічної асоціації України (САУ), членкиня Міжнародної соціологічної асоціації, Європейської соціологічної асоціації (ESA)
  • Тимофій Брік — доцент та керівник напрямку соціологічних досліджень Київської школи економіки
  • Олексій Гарань — науковий директор Фонду «Демініціативи», професор політології НаУКМА
  • Ярослав Зубченко — журналіст та експерт із медіаграмотності ГО «Детектор медіа»
  • Ірина Лилик — президентка ГО «Українська асоціація маркетингу»
  • Оксана Міхеєва — професорка кафедри соціології Українського католицького університету, членкиня САУ
  • Володимир Паніотто — генеральний директор Київського міжнародного інституту соціології, член ESOMAR

Завдання Ради — консультувати «Тексти» щодо маніпуляцій із соціологічними опитуваннями, а також розглядати скарги від фігурантів бази.

Ми свідомі того, що написали не про всі псевдосоціологічні служби. Робота над проектом триватиме і далі. Ми опублікували всі дані, котрі змогли знайти про ту чи іншу компанію або персону.

P.S.: Якщо ви вважаєте, що ваша компанія незаслужено опинилася серед цих достойників і ви готові надати нам матеріали для перевірки: опис методології (насамперед вибірки) і масив анкет, надсилайте їх на texty.socio@gmail.com. Якщо ви маєте докази щодо сумнівної діяльності будь-якої соціологічної компанії повідомте нас за вказаним вище імейлом.


У проекті використовувалися дані YouControl

Проект започатковано у грудні 2015 року

Проєкт започатковано у 2015 році за підтримки «Ініціативи з розвитку аналітичних центрів в Україні», яку виконує Міжнародний фонд «Відродження» (МФВ) за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні (SIDA), та фонду NED.

У 2021 році проект було оновлено за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження» та 147 небайдужих громадян на платформі «Спільнокошт».

На даний момент для того, аби і далі наповнювати базу, ми залучаємо пожертви читачів. Підтримати проєкт можна ТУТ.

Матеріали веб-сайту відображають позицію авторів і не обов’язково відображають позицію Міжнародного фонду «Відродження» та уряду Швеції.