Вибір редакції

Журналістика даних

Імітація наркоборотьби. Чому правоохоронна система карає споживачів, а не продавців

Роками українська правоохоронна система звітує про тисячі засуджених «наркозлочинців». Однак аналіз судових даних показує, що цими злочинцями насправді є переважно споживачі, а не дилери. Організовані групи, які є джерелом проблеми, залишаються майже безкарними.
Статті

Як боротися з дезінформацією і захищати демократію. Лекція Пітера Померанцева

Європа стикається із загрозами з двох боків: російського та американського. Вплив дезінформації в таких умовах тільки зростає. Що може зробити демократичне суспільство, щоб протистояти таким небезпекам? Про це розповідає відомий дослідник російської дезінформації та журналіст Пітер Померанцев у своєму виступі в Празі. Texty.org.ua пропонують переклад лекції, адаптований у текстовий формат.
Статті

Сім проблем, які ігнорує Зеленський

Президент твердо відстоює нашу позицію на перемовинах у різних столицях. Проте у внутрішніх справах за роки війни назбиралася низка гострих проблем, які він ігнорує. А повнота влади в нас зосереджена саме в руках Зеленського, бо він контролює більшість у парламенті, внаслідок чого Кабмін по факту став філіалом Офісу президента. Ігнорування цих справ, які потрібно зробити, послаблює здатність суспільства до спротиву і може в якийсь момент підірвати обороноздатність.
Статті

Рівність і гідність для кожного. Неписані правила народного меморіалу загиблим на Майдані в Києві

Жовто-блакитне море прапорців збільшується щодня, обростаючи портретами, лампадками і новими неписаними правилами, яких не всі дотримуються. Але там є люди, які стежать за порядком і намагаються зберігати гідність і рівність для кожного полеглого, чию пам’ять близькі вшанували в центрі української столиці.
Статті

«Табунами в полон!» Як працює фабрика дези і клікбейту у фейсбуці

Бізнес-модель, побудована на дезінформації та клікбейті, дає змогу власникам цієї схеми заробляти гроші на рекламі й водночас просувати ворожі наративи в Україні.«Відкриваю фейсбук, і воно там усе вже є. Не знаю, звідки воно береться, на що я там підписана. Правду там пишуть чи ні, я не перевіряю. Навіть не знаю, як то перевіряти, просто читаю чи дивлюся відео», — розповідає про свій досвід споживання новин у фейсбуці пані Ольга (на її прохання ім’я змінено).
Статті

Клікбейт на крові. Що не так із віршами Соломії Українець і як їх використовують китайці та росіяни

Тисячі віршів про загиблих воїнів, написаних анонімною авторкою під псевдонімом Соломія Українець, стали рушієм клікбейту в українському фейсбуці й засобом демонізації служби в армії. Найактивніше їх просувають китайські боти, також публікують російські клікбейтні сайти, націлені на українську аудиторію.
Фрагменти

"Мир Трампа" — це примус до капітуляції. Що робити Україні в умовах альянсу США і РФ

Дональд Трамп розповів, що в Володимира Зеленського рейтинг 4% і потрібні нові вибори в Україні. Український сегмент соцмереж обурився, адже це явна брехня. Навіть противники Зеленського знають, що зараз рейтинг чинного президента України значно вищий.До подібних заяв Трампа потрібно звикнути й не реагувати на них занадто емоційно, — таких заяв, які не відповідають реальності та повторюють російські наративи, буде багато.
Статті

Що буде з нами у 2025-му і далі. Несподівано оптимістична візія майбутнього України

Коли і чим завершиться війна з Росією? Що відбуватиметься з українським суспільством? Які проблеми і конфлікти нас очікують на шляху до демократичних виборів? Несподівано оптимістична візія майбутнього від експертів.
Статті

“Хочете громадянську війну?” Як Росія підлаштовує тези для кожного українця

“Ну шо, українці, ви вже зрозуміли, шо це геноцид?”, “Куди ми катимся?”, “Вам мало війни з Росією, хочете громадянську війну?” — запитують тисячі “народних експертів” у відеороликах, які щодня розлітаються в соцмережах.Кожен такий “експерт” коментує якусь проблему чи подію (здебільшого українською), пояснює, “як усе насправді”, маніпулює фактами і фейками, пропонує міркування і висновки, що сіють страх і розпач, повторюючи російську пропаганду.
Статті

П’ять тисяч доларів за спалення ТЦК. Як російські спецслужби вербують потенційних терористів

Майже щодня в Україні відбуваються теракти, лунають вибухи поблизу і всередині будівель ТЦК, горять автомобілі військовослужбовців. У суспільстві не вщухає дискусія, чи виконавцями цих терактів є ображені на владу маргінали, переконані ідеологічні прихильники “русского міра”, чи просто шукачі легких грошей, які пропонують російські спецслужби.Кореспонденти Texty.org.ua поспілкувалися з “рекрутерами” із ФСБ, прикинувшись потенційними “терористами”.Read in English

Підтримайте нас