Друге президентство Трампа: чого від нього очікувати

Повернення Дональда Трампа в Білий дім має змінити зовнішню політику США, обіцяючи потенційно радикальні зміни на багатьох фронтах. Водночас експерти вважають, що президент Трамп продовжить те, на чому він зупинився у 2020 році після закінчення свого першого президентського терміну. Про це пише BBC Україна. Texty.org.ua публікують ключові фрагменти матеріалу.

Фото: Getty Images
Фото: Getty Images

Україна, Росія та НАТО

Під час своєї кампанії Трамп неодноразово заявляв, що може припинити війну між Росією та Україною "за один день". Коли його запитали, як це зробити, він запропонував проконтролювати угоду, але відмовився надати деталі.

У статті, яку написали двоє колишніх радників Трампа з національної безпеки у травні цього року, йдеться, що США повинні продовжувати постачати зброю в Україну, але ця підтримка має залежати від початку мирних переговорів Києва з Москвою.

Щоб задобрити Росію, Захід має пообіцяти відкласти такий бажаний вступ України до НАТО. Колишні радники зазначили, що Україна не повинна відмовлятися від надій повернути всю свою територію з-під російської окупації, але вона повинна вести переговори, виходячи з поточних ліній фронту.

Незрозуміло, наскільки стаття колишніх радників відображає власне мислення Трампа, але вона може бути орієнтиром щодо того, які поради він отримає.

Водночас сам Трамп постійно заявляв, що його пріоритетом є припинення війни та зупинка виснаження ресурсів США.

Його підхід до припинення війни – "Америка передусім" – також поширюється на стратегічне питання майбутнього НАТО. Чи справді він виведе США з НАТО, що стане сигналом про найважливішу зміну в трансатлантичних оборонних відносинах майже за століття, залишається предметом дискусії.

Близький Схід

Як і у випадку з Україною, Трамп пообіцяв принести "мир" на Близький Схід – маючи на увазі, що він припинить війну Ізраїлю та ХАМАС у Газі та війну Ізраїлю та Хезболли в Лівані. Але, знову ж таки, не сказав, як.

Загалом, цілком імовірно, що Трамп спробує повернутися до політики, згідно з якою його адміністрація вивела США з ядерної угоди з Іраном, застосувала більше санкцій проти Ірану та вбила генерала Касема Сулеймані – наймогутнішого іранського військового командувача.

У Білому домі Трамп проводив рішучу проізраїльську політику, назвавши Єрусалим столицею Ізраїлю та перенісши туди посольство США з Тель-Авіва – крок, який активізував християнську євангельську базу Трампа – основну групу виборців республіканців.

Але критики стверджують, що його політика мала дестабілізаційний вплив на регіон.

Під час передвиборчої кампанії Трамп зробив кілька заяв про те, що він хоче припинення війни в Газі.

У нього були складні, часом не найкращі стосунки з Нетаньяху, але він, безперечно, має можливість чинити на нього тиск. Він також має історію міцних відносин з лідерами ключових арабських країн, які мають контакти з ХАМАС.

Китай і торгівля

Коли він був на посаді президента, Трамп називав Китай "стратегічним конкурентом" і ввів мита на деякий китайський імпорт до США. Це спричинило запровадження Пекіном мит на американський імпорт.

Були спроби деескалації торгової суперечки, але пандемія Covid знищила цю можливість, і відносини погіршилися, оскільки колишній президент назвав Covid "китайським вірусом".

У жовтні Трамп заявив, що, якщо він повернеться до Білого дому, йому не доведеться використовувати військову силу, щоб запобігти китайській блокаді Тайваню, оскільки президент Сі знає, що він "божевільний", і запровадить паралізуючі тарифи на китайський імпорт, якщо це станеться.

Внутрішня політика

Багато експертів вважають, що у внутрішній політиці Трамп продовжить те, на чому він зупинився у 2020 році після закінчення свого першого президентського терміну.

Одним із його незавершених проєктів є закриття південного кордону США та будівництво прикордонної стіни. Тоді він не зміг отримати схвалення Конгресу на фінансування. Очікують, що він виконає свою передвиборчу обіцянку і завершить її будівництво.

Президент Трамп також, імовірно, домагатиметься підтримки Конгресу для свого плану масової депортації людей, які не мають законного дозволу на перебування у країні.

Коли в липні Дональд Трамп став кандидатом від Республіканської партії у президенти, він пообіцяв "негайно покласти край нищівній інфляційній кризі, знизити процентні ставки та знизити вартість енергії".

Він хоче продовжити дію знижених податків, які він запровадив у 2017 році й термін дії яких закінчується наступного року. Це була найбільша податкова реформа за кілька десятиліть, спрямована на спрощення податкового кодексу та сприяння зростанню та інвестиціям.

Також очікують, що Трамп ще більше знизить корпоративні ставки до 15% і скасує податки на чайові та виплати соціального страхування пенсіонерам.

Трамп також хоче збільшити видобуток нафти у США, оскільки вважає, що її висока вартість сприяла інфляції, і що це призведе до зниження витрат на енергоносії, хоча аналітики налаштовані скептично.

Він також заявив, що планує запровадити мита в розмірі 10-20% на більшість іноземних товарів, причому на імпорт із Китаю ляже основний тягар у 60%. Однак багато економістів попереджають, що такі заходи в кінцевому підсумку оплачуватимуть американські споживачі у вигляді вищих цін.

підтримка україни трамп сша глобальна безпека

Знак гривні
Знак гривні