Події у світі дуже нагадують переддень Другої світової, — Bloomberg

Здається, що люди, які приходять до влади в США, не усвідомлюють, наскільки швидко і повністю може зруйнуватися міжнародний порядок, пише Bloomberg. Texty.org.ua публікують скорочений переклад статті.

Фото ілюстративне. Джерело: ДСНС
Фото ілюстративне. Джерело: ДСНС

Наш світ нагадує 1930-ті роки більше, ніж ми можемо собі уявити. Зараз, як і тоді, баланс сил зловісно зміщується. Жорстокі автократії прагнуть створити експансивні імперії. Зв'язки між авторитарними державами стають міцнішими, регіональні конфлікти переплітаються. Демократії перебувають під загрозою ззовні та зсередини. США знову піддаються спокусі доктрини, що переслідує однобічність і стримування під прикриттям "Америка понад усе".

Безумовно, паралелі не зовсім точні. Нинішня міжнародна система сильніша за ту, що розпалася в 1930-х роках, завдяки стабільності, яку досі забезпечує американська міць і союзи США. Жодне з випробувань останніх десятиліть — ні світова фінансова криза, ні Covid-19 — не призвели до таких поневірянь і радикалізму, які були спричинені Великою депресією. З цих та інших причин катастрофічний крах світового порядку може здатися немислимим. Але багатьом, хто жив у 1930-х роках, здавалося неймовірним, що тиск, який накопичувався протягом цього десятиліття, виллється у незрівнянні жахіття, що настали після нього.

Існує вражаюча символічна схожість: неототалітарний Китай використовує концентраційні табори для придушення в промислових масштабах; неофашистська Росія веде схожу на геноцидну загарбницьку війну; підтримувані Іраном терористи роблять 7 жовтня 2023 року найсмертоноснішим днем для євреїв з часів Голокосту.

Експансія цих ревізіоністів поки що скромна порівняно зі лиходіями 1930-х і 1940-х років. Їхні звірства ще не дотягують до звірств "Нового порядку" Адольфа Гітлера чи "Сфери спільного процвітання Великої Східної Азії" Імператорської Японії. Але, можливо, це тому, що сьогоднішнім ревізіоністам довелося діяти в середовищі, де довгий час домінувала влада США. Наскільки потворними могли б стати речі, якби агресивні автократії були менш обмеженими? Найкраща причина для вивчення уроків епохи перед Другою світовою війною полягає в тому, щоб ми ніколи цього не дізналися.

У середині 1930-х років деякі європейські лідери сподівалися, що італійський лідер Беніто Муссоліні зможе стримати Адольфа Гітлера. Після Мюнхенської кризи 1938 року британський прем'єр-міністр Невілл Чемберлен проголосив, що забезпечив "мир для нашого часу", дозволивши Німеччині анексувати значну частину Чехословаччини. Напередодні розгулу Гітлера в Західній Європі в 1940 році майже ніхто не усвідомлював, наскільки остаточно порушиться європейський баланс сил. Того ж року, коли Японія вела жорстоку війну в Китаї, американські дипломати все ще сподівалися, що "помірковані" в Токіо зможуть змінити курс цієї країни.

Деякі експерти недооцінили тоталітарні амбіції фашистських держав, інші неправильно оцінили військову силу протиборчих сторін. Більшою інтелектуальною помилкою була просто нездатність уявити, наскільки катастрофічно може прогнутися світ, коли на нього нападуть рішучі агресори — і наскільки крутим може бути подальше падіння.

Можливо, така катастрофа неможлива в нашу епоху — можливо, прогрес і процвітання, яких світ досяг після 1945 року, є незворотними. Але тривожні ознаки починають накопичуватися.

Поведінка Росії в Україні з 2014 року продемонструвала, як те, що починається як обмежене вторгнення на іншу територію, може перетворитися на спробу стерти з лиця землі цілу націю. Нещодавні події на Близькому Сході нагадують нам про те, як навіть економічно слабкий ревізіоніст Іран може виростити маріонеток, здатних занурити регіон у хаос. У Східній Азії Китай проводить те, що один американський адмірал назвав "найбільшим нарощуванням військового потенціалу в історії з часів Другої світової війни".

Ці держави не приховують свого бажання перекроїти регіони навколо себе і перевернути світ, який довгий час був структурований американською владою. До цього їм ще далеко: той факт, що лінія фронту американсько-китайського змагання проходить у Тайванській протоці, а не в центральній частині Тихого океану, і що змагання між Росією і Заходом відбувається в Україні, а не в Центральній Європі, свідчить про досягнення нинішнього порядку. Але вважати, що ця система несприйнятлива до тиску, який на неї чиниться, означає ризикувати знову здивуватися тому, як швидко все розвалюється.

Другий урок полягає в тому, що навіть амбівалентний альянс тоталітарних держав може підірвати світ. Нацистська Німеччина, імператорська Японія та фашистська Італія ніколи не довіряли одна одній. Як писав історик Вільямсон Мюррей, їх об'єднувало головним чином бажання "вкрасти якомога більше світу". Якби їм це вдалося, непомірні амбіції та токсичний расизм, що керували цими країнами, безсумнівно, привели б їх у кінцевому підсумку до братовбивчої війни. Попри це, одне з найбільш дисфункціональних партнерств в історії призвело до глибоко дестабілізаційних наслідків.

Сьогоднішні ревізіоністи не мають багато спільного, окрім неліберального правління та обурення американською могутністю. Цього достатньо, щоб співпраця призвела до згубних наслідків.

Росія прискорила військове сходження Китаю, продаючи йому сучасні літаки, ракети і засоби протиповітряної оборони — а тепер і через тіньові технологічні партнерства, покликані прискорити розвиток секретних можливостей. Іран і Північна Корея підтримують військову агресію Росії в Україні, продаючи їй безпілотники, артилерію і ракети. Китай надав Путіну мікрочипи та ринки збуту для російської торгівлі. Тим часом автократичний мир, який ці держави встановили в центрі Євразії, дозволяє їм більш наполегливо проникати в сусідні регіони. Путін може кинути свою армію проти України, тому що йому не потрібно турбуватися про ворожість з боку Китаю.

Не варто недооцінювати, до чого можуть призвести ці домовленості. Якщо Росія продасть Китаю свою найбільш чутливу технологію глушіння підводних човнів, це може порушити підводний баланс у західній частині Тихого океану. Якщо Москва загрозливо розмістить свої війська в Європі під час китайсько-американського протистояння в Азії, Вашингтон опиниться під ударом криз на окремих фронтах.

Метою політики США має бути запобігання великій війні, особливо такій глобальній, що вибухнула в 1930-х роках — і яка може повторитися, якщо Європа, Близький Схід і Азія будуть охоплені конфліктом одночасно. Найкращий спосіб запобігти війні — це підготуватися до її ефективного ведення, а вимоги будь-якого великодержавного конфлікту можуть бути дуже серйозними. Американські чиновники мають прислухатися до третього уроку: використовувати війни інших країн, щоб підготуватися до власної.

Президент США Джо Байден заявив, що Америка повинна бути "арсеналом демократії" для Ізраїлю та України. Але американська оборонно-промислова база зараз недосконала і крихка, тому США намагаються виробляти артилерію та інші види озброєнь, необхідні Україні для захисту від Росії, не кажучи вже про ракети дальнього радіуса дії, кораблі й підводні човни, які знадобляться їм у власній війні з великими державами.

Але відповідь для країни з глобальними зобов'язаннями полягає в тому, щоб використати те, що війни в Україні і на Близькому Сході показали про погіршення світового порядку — і слабку оборонно-промислову базу — для стимулювання більшої програми переозброєння. Арсенал демократії перебуває під загрозою бути витісненим арсеналом автократії. У війнах, які вже відбуваються, США повинні виявити терміновість, необхідну для підготовки до того, що може статися в майбутньому.

Це може здатися важким тягарем: він вимагає, щоб Вашингтон і його союзники почали ставитися до теперішнього моменту як до передвоєнного періоду. Мотивація може випливати з четвертого уроку: дешевше підтримувати сприятливий порядок, ніж відновлювати зруйнований.

Допомога Україні — еквівалентна приблизно 5% оборонного бюджету США — може здатися дорогою. Але чи буде дешевше побачити поразку України, а потім зіткнутися з мстивою, мобілізованою Росією на сході Організації Північноатлантичного договору? В Азії інвестиції у військовий потенціал і розбудову коаліцій, необхідні для збереження статус-кво, є значними. Але чи буде легше стримувати Китай після того, як він захопить Тайвань і кине свою тінь на західну частину Тихого океану? На Близькому Сході утримувати ключові морські шляхи відкритими є складним завданням. Дозвіл ворожим силам закрити їх, безсумнівно, призведе до більших втрат, економічних збитків і поглиблення стратегічного занепаду.

Сьогодні американцям здається, що труднощі, пов'язані з підтриманням світового порядку, нескінченні. Озирнувшись назад, можна припустити, що альтернатива може бути набагато гіршою.

Зрештою, збереження глобального порядку є колективною справою — але це не станеться без США. Вашингтон не був головним гравцем у Європі та Східній Азії, коли сили ревізіонізму набирали обертів перед Другою світовою війною, і саме в цьому полягала проблема.

Ідеал ізоляціоністів часів Другої світової війни — "Америка понад усе" — повернувся. Підтримка допомоги Україні зменшується. Якщо Дональд Трамп переможе на президентських виборах у 2024 році, розпад НАТО та інших американських альянсів стане цілком реальним. Важливо розуміти, що це може означати.

російсько-українська війна глобальна безпека автократія допомога сша

Знак гривні
Знак гривні