Україні треба не тільки збивати танки - а й протидіяти авіанападам загарбника. Як покращити протиповітряну оборону швидко?
Російське вторгнення цілком може початися не з танків, а з бомбардування з метою змусити до швидкої капітуляції. Що з цим робити?
Про це пише провідний дослідник RAND Дара Массікот у статті для Defense One.
Значна частина західних дискусій зводиться до допомоги Україні перед лицем домінуючої переваги Росії. Але говорять про зброю малого радіусу дії: "Джавеліни" проти танків, "Стінгери" проти авіації, а також дрони.
При цьому забувають про можливість авіаударів з боку Росії: останнім часом РФ зосереджується на "Початковому періоді війни" у вигляді швидкого точкового бомбардування по інфраструктурі того, на кого нападає Росія.
Проти таких ударів Україна має системи обмежені в кількості, та які походять з радянських часів.
Що може допомогти?
Країни, що підтримують Київ, не зможуть швидко надати достатньо допомоги для зменшення провалля між українськими та російськими силами настільки, щоб це стримало російську агресію в короткостроковій чи середньостроковій перспективі.
Співвідношення сил просто надто нерівне.
Російська авіація здатна просто облітати зверху тактичну короткострокову зброю на кшталт "Стінгерів".
Але є короткострокові можливості підтримати Київ і зменшити ціну російських авіаударів, зберігши багато життів та сил.
У найближчі тижні партнери Києва можуть допомогти як мінімум консультаціями щодо розгортання ППО на основі розвідувальних даних.
Крім того, слід визначити критично значущі об'єкти, які можуть стати першими цілями для можливих російських авіаударів.
Партнери України можуть допомогти даними про відомі стратегії РФ з метою допомогти у побудові фортифікаційних споруд і планів щодо командно-контрольних центрів.
Захід також може допомогти протидіяти кібератакам з боку РФ на стратегічні українські об'єкти.
Й нарешті, в разі, якщо вторгнення таки почнеться, Захід мусить надавати розвіддані у реальному часі.
Така інформація може бути життєво важливою, коли рахується кожна хвилина.
Й нарешті, Захід повинен прискорити надання ППО короткого та середнього радіусу дії.
Україна вже запросила про відповідну оборонну зброю - а це значить, що українська влада цілком правильно розуміє можливу російську стратегію, а також визначення нею потенційних цілей.
США та інші союзники вже почали обговорювати надання Україні систем Patriot і "Залізний купол". Обидві вони значно ефективніші, ніж переносні системи для запуску ракет, які легко облетіти згори.
Як Patriot, так і "Залізний купол" є суто оборонними системами протиповітряної оборони - тож Москві важко буде заявляти, що вони "дестабілізують регіон".
Але на такий великий вид допомоги неможливо розраховувати в дуже короткостроковій перспективі: встановлення подібних систем забирає в найкращому разі місяці: їх слід схвалити, розгорнути створити інфраструктуру, а також навчити користуватися ними військовослужбовців.
Втім, уже зараз можна вжити згаданих "менших" кроків, і Київ та його прихильники мають робити це терміново.