Історичний саміт Україна-ЄС через Нідерланди більше не вітає прагнення України вступити до ЄС

Петро Порошенко назвав “історичним” саміт Україна-ЄС, що відбувся в Києві 13 липня. Але при цьому самміт не ухвалив декларацію, бо Нідерланди жорсктко проти визнання прагнень України ввійти до ЄС. Ми про це повідомляли заздалегідь:


Нідерланди проти бодай теоретичної згадки про вступ України до ЄС

На пряме запитання журналіста про те, чи була схвалена підсумкова заява саміту і чи є в ній згадка про європейський вибір України, Порошенко, Юнкер і Туск не відповіли, але нагадав про те, що ця теза міститься в преамбулі Угоді про асоціацію.

“Я лише повторю те, що я сказав про найважливішу частину найважливішого документу, угоди про асоціацію. І це не слоган. В ній записане, що Європейський союз визнає європейські прагнення України і вітає її європейський вибір”, – заявив Туск.

Туск також додав, що підтримує це положення, але наголосив, що цю заяву робить від свого імені, а не від імені ЄС.

“Це також наша особиста думка, моя і Жан-Клода Юнкера. І це не випадково, що думка президентів двох європейських інституцій збігається, коли йдеться про відносини України та ЄС“, – заявив він.

Як пише “Європейська правда” в матеріалі “Безперспективний саміт: як Євросоюз заблокував європейську мрію України“, 19-й саміт Україна-ЄС завершиться без схвалення підсумкової заяви чи спільної декларації.

Це трапиться вже вдруге в історії відносин України та ЄС.

“За правилами європейської дипломатії, відсутність спільної заяви є демонстрацією глибокої кризи у відносинах: мовляв, лідери зустрілися, але домовитися ні про що не змогли. Через це підсумковий документ вдавалося погодити щоразу – навіть в “кризових” 2004 та 2011 роках”, – ідеться в статті.

За наполяганням країн-членів, Євросоюз поставив під сумнів сам факт того, що Україна прагне до інтеграції з ЄС.

Київ наполягав, щоби в спільній заяві було посилання на фразу з преамбули Угоди про асоціацію: “Європейський союз визнає європейські прагнення України і вітає її європейський вибір, у тому числі її зобов’язання розбудовувати розвинуту й сталу демократію та ринкову економіку“.

ЄС виявився категорично проти (і байдуже, що йдеться про цитату з угоди, а не про якусь нову норму). Фінальні перемовини з Євросоюзом лише погіршили ситуацію: Нідерланди почали вимагати додати в текст нові обмеження європейської мрії України.

Зрештою перемовини просто розірвали.

На основі матеріалу Новинарні

єс нідерланди україна Європа

Знак гривні
Знак гривні