Військовий ТЦК у Києві забив на смерть мобілізованого, від якого відмовилися військові частини: що вирішив суд, — ЗМІ
Військовослужбовця взводу охорони Збірного пункту Київського міського ТЦК та СП взяли під варту за підозрою у перевищенні повноважень під час виконання службового завдання з "поставки мобілізаційних ресурсів" (формулювання суду). Про це пише Судово-юридична газета.

Від Texty.org.ua: в історії, яку ви прочитаєте нижче, як у лінзі видно всі проблеми мобілізації. Перше і головне — ТЦК тратять купу свого часу і державних грошей на людей, яких навіть не приймають у навчальні центри, бо вони не здатні воювати через стан здоров'я, але ВЛК цього не побачили. Друге: ніхто не інструктує і не працює з колишніми бійцями, часто з ПТСР щодо правил спілкування з цивільними та свіжомобілізованими. Ніхто не карає за порушення правил і не винагороджує за їх чітке дотримання. Схоже ніхто із "згідно-відповідних" полковників, які керують мобілізацією і не здогадується, що такі правила мусять бути. Але найголовніша проблема в тому, що процес мобілізації скинули на підрозділ Сухопутних військ, тоді як це наскільки складна і комплексна задача, що нею мають займатися декілька цивільних відомств і курувати їх роботу має дуже високопосталений політик, який має вагу і вплив. Президент Зеленський самоусунувся і нікого із впливових осіб у своєму оточенні не поставив налагоджувати цей складний процес.
ВЛК визнала придатним
7 травня 2025 року жителя Києва Н. затримали на вулиці співробітники поліції і ТЦК та СП через порушення правил військового обліку та перебуванням у розшуку.
У той же день чоловік пройшов військово-лікарську комісію, яка визнала його придатним до військової служби.
Після цього Н. опинився на збірному пункті Київського міського ТЦК та СП, який міститься у Дарницькому районі столиці на вулиці Зрошувальна, 17А.
Вже 8 травня мобілізованого направили до одного з навчальних центрів, однак там його не захотіли «оформлювати» — як з’ясувалося, чоловік мав алкогольну залежність, травму стегна та варикозне розширення вен. Відтак громадянина повернули на столичний збірний пункт.
Однак 9 травня чоловіка включили до складу вже іншої партії мобілізованих та у супроводі двох офіцерів та кількох військовослужбовців відправили до навчального центру біля міста Старичі Львівської області.
Однак і в цьому навчальному центрі чоловіка відмовилися «оформлювати» через ті самі причини.
Тож мобілізованого довелося повертати до Києва. Чоловіків, від яких відмовився навчальний центр, було достатньо багато.
"Пізно ввечері 9 травня майор — старший групи, наказав водію автобуса зупинитися біля одного з супермаркетів, щоб мобілізовані змогли щось собі купити. При цьому майор особисто дозволив Н. купити банку енергетику Revo, хоча цей енергетик має певну концентрацію алкоголю у рідині.
Вночі Н. випив енергетик та почав себе поводити не зовсім адекватно – бігав по автобусу, голосно розмовляв, сварився з представниками ТЦК, заважав спати іншим та відмовлявся виконувати накази", — пише видання.
Після відмови виконати наказ майора — заспокоїтися, один із військових ТЦК щонайменше тричі вдарив Н. в обличчя, коли той впав, військовий ще 3-4 рази вдарив його шокером, схопив за голову та почав бити нею об підлогу. Опісля представник ТЦК почав бити чоловіка ногами по голові, а також стрибати йому ногами на грудну клітину.
Побиття тривало протягом майже усього шляху до Києва, при цьому офіцери на дії підлеглого не реагували.
Після прибуття до Києва військовослужбовець ТЦК витягнув Н. за ноги з автобуса та кинув на плацу збірного пункту. Згодом того виявили на плацу просто неба, проте медики, що прибули на виклик, лише констатували смерть.
Експертиза встановила, що Н. помер внаслідок поєднаної травми голови та грудей, переломів ребер та ушкодження внутрішніх органів.
Що вирішив суд
11 травня ТУ ДБР у місті Києві повідомило військовослужбовцю ТЦК про підозру за ч. 5 ст. 426-1 (перевищення військовою службовою особою влади із застосуванням насильства, яке спричинило тяжкі наслідки в умовах воєнного стану) Кримінального кодексу. Покарання — позбавлення волі на строк від 8 до 12 років.
12 травня Печерський райсуд обрав військовослужбовцю запобіжний захід у вигляді тримання під вартою на гауптвахті строком на 2 місяці.
2 липня Київський апеляційний суд залишив рішення суду першої інстанції у силі.
Під час розгляду апеляційної скарги військовослужбовець ТЦК та його адвокат просили суд змінити запобіжний захід на домашній арешт. Військовий розповів, що має на утриманні малолітню дитину, а також літню матір.
Також він розповів про те, що має серйозні проблеми зі здоров’ям і потребує лікування у військовому шпиталі.
4 липня Печерський райсуд столиці продовжив строк дії запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою до 11 серпня.