Які країни найбільше виграють від відпливу американських мізків, — The Economist

За останні кілька тижнів імміграційна служба США затримала іноземних аспірантів, викладачів, інженерів і лікарів, які стверджують, що мають дійсні візи. Федеральний уряд скоротив фінансування академічних досліджень. А американські технологічні фірми попередили своїх працівників-іммігрантів не залишати країну, щоб їм не заборонили повертатися.

Адміністрація Дональда Трампа відштовхує таланти, а інші країни виношують плани, щоб перетягнути їх на свій бік. Аналіз The Economist показує, які країни найбільше виграють від відтоку американських мізків.

Цифри взяті з "індексу свободи вибору" видання - рейтингу 135 країн і територій за їхньою привабливістю для іноземних талантів. Індекс базується на відповідях на запитання: наскільки збільшилося б або зменшилося б населення країни, якби випускники могли їхати туди, куди їм заманеться?

Щоб знайти відповідь, журналісти проаналізували дані Gallup, соціологічної компанії, яка щороку опитує 150 000 людей з понад 140 країн і територій. В опитуванні людей запитують, чи хочуть вони переїхати за кордон, і якщо так, то куди саме. Показником талановитості є респонденти, які зазначили, що вони закінчили вищу освіту.

Інфографіка The Economist, гугл-переклад
Інфографіка The Economist, гугл-переклад

У загальному рейтингу на 2022-24 роки Канада знову вийшла на перше місце. Якби всі бар'єри для переїзду були зняті, а випускники могли вільно їхати туди, куди їм заманеться, Канада могла б отримати 13 млн талановитих людей, збільшивши кількість своїх випускників на 150%.

Австралія посідає друге місце, а США — третє. За оцінками The Economist, враховуючи як приплив, так і відплив, кількість випускників в Америці збільшилася б на 5 мільйонів, або близько 7%, якби переїзд був безперешкодним.

"Останнє опитування було проведене у 2024 році, до повернення Трампа на посаду, тому поки що неможливо оцінити, як його друге президентство вплинуло на привабливість Америки. Але якщо американці виїжджають, ми можемо зробити висновок, куди вони, найімовірніше, захочуть поїхати", — йдеться у дослідженні.

У 2022-24 роках 18% випускників, які проживають в Америці, повідомили про бажання переїхати за кордон — більше, ніж у будь-якій іншій країні з першої п'ятірки "індексу свободи вибору". Найпривабливішими напрямками є Велика Британія та Канада.

За оцінками The Economist, 1,2 млн випускників, які живуть в США, переїхали б до Британії, якби могли, а 1,1 млн — на північ, до Канади. Інші англомовні країни, такі як Нова Зеландія та Австралія, також можуть отримати багато американських талантів, як і багаті європейські країни, як-от Німеччина, Швейцарія та Норвегія.

Багатьох американських випускників також приваблюють країни Середземномор'я, такі як Італія, Франція та Іспанія.

Читайте також: Європейські університети дають «науковий притулок» вченим зі США, що рятуються від утисків Трампа

Британський журнал зазначає, що з моменту початку опитувань Gallup у 2010 році Америка незмінно залишається найпривабливішою країною для іноземних талантів. У 2022-24 роках туди хотіли переїхати 20 мільйонів високоосвічених людей, порівняно з 14 мільйонами, які віддали перевагу Канаді (яка має набагато менше населення). Але ворожість Трампа до іноземних працівників може змінити ці уподобання, прогнозує видання.

За останні кілька років потенційні іммігранти до Америки були переважно з Китаю, Індії, Мексики та Бразилії. Куди вони можуть поїхати, якщо Америка втратить свою привабливість?

"Ми не знаємо, яким буде другий вибір кожного респондента. Але ми знаємо найпопулярніші потенційні неамериканські напрямки в кожній країні, які можуть дати підказку. Серед талановитих китайців та індійців, для яких США не є першочерговим вибором, Австралія, а потім Канада є найбажанішими місцями для подорожі. Для мексиканців - це Канада та Іспанія, а бразильці віддають перевагу Португалії та Італії.

Загалом, якби всі ті, хто обрав би Америку першою країною, обрали іншу країну - за умови, що вони мають такі ж уподобання, як і їхні співвітчизники, які також висловили бажання переїхати, — то Австралія, Німеччина, Швейцарія та Японія увійшли б до п'ятірки найкращих альтернативних варіантів. Найбільше виграла б Канада", — підсумовується в дослідженні.

Читайте також: Снайдер, його дружина-історикиня Шор і дослідник Східної Європи Стенлі йдуть з Єльського університету через Трампа

канада мігранти сша трамп університети

Знак гривні
Знак гривні