Що кажуть міжнародні експерти про переговори США й Росії у Саудівській Аравії

Зустріч делегацій США та РФ в Ер-Ріяді викликала чимало дискусій серед політиків та аналітиків у світі.

Фото: Getty Images
Фото: Getty Images

Про це пише Голос Америки.

На зустрічі у Саудівській Аравії делегації США та Росії домовились, серед іншого, "нормалізувати роботу" дипломатичних представництв обох країн, а також "закласти основу для майбутньої співпраці з питань, що становлять взаємний геополітичний інтерес, а також історичних економічних та інвестиційних можливостей після успішного завершення конфлікту в Україні".

Девід Крамер, виконавчий директор Інституту Джорджа Буша, вважає, що рішення про повноцінне відновлення дипломатичних місій передчасне.

"Я вважаю, що на цей час це було б передчасно, враховуючи, що Росія сьогодні продовжує бомбити Україну, вбивати українців, і несе відповідальність за величезну шкоду та втрати людей в Україні", — заявив Крамер в коментарі Голосу Америки.

Утім, найбільш суперечливими, на думку аналітиків, були сигнали про можливе відновлення економічних зв'язків між Москвою та США.

До складу російської делегації, окрім міністра закордонних справ Сергія Лаврова та радника Путіна Юрія Ушакова, увійшов також Кирило Дмитрієв, глава Фонду національного добробуту Росії.

Саме Дмитрієв вів переговори зі спеціальним посланником Стівом Віткоффом щодо звільнення минулого тижня американського вчителя Майка Фогеля. Про це нагадує у своїй статті The New York Times та наводить цитату Дмитрієва після переговорів в Саудівській Аравії.

"Американські нафтові компанії мали дуже успішний бізнес у Росії. Ми віримо, що в якийсь момент вони повернуться, бо навіщо їм відмовлятися від тих можливостей, які дала їм Росія, щоб отримати доступ до російських природних ресурсів?" — цитує видання NYT Дмитрієва.

Автори статті припускають, що Росія, ймовірно, використовувала переговори в Ер-Ріяді, щоб задовольнити інтерес американського президента Трампа до прибутків і природних ресурсів.

Передовсім Росія має заплати за відновлення України, яку вона знищує, вважає Крамер. І лише потім можна говорити про економічні зв'язки.

"Сполучені Штати та наші союзники все ще не перейшли від заморожування до арешту 300 мільярдів доларів російських валютних резервів у західних фінансових установах. І це має відбутися перед тим, як може вестись будь-яка дискусія про покращення економічних і торгівельних зв’язків Росії та США", — додав виконавчий директор Інституту Джорджа Буша.

Переговори про Україну без України

Переговори в Ер-Ріяді проходили між США та Росією без участі європейських країн та самої України.

Майкл Волц, радник Білого дому з національної безпеки, коментуючи такий формат переговорів заявив, що США консультуються зі своїми союзниками "майже щодня".

"Якщо ви збираєтеся об’єднати обидві сторони (за столом переговорів), потрібно говорити з обома сторонами. І ми будемо продовжувати нагадувати всім, що буквально через кілька хвилин після того, як президент Трамп повісив трубку після дзвінка із президентом Путіним, він зателефонував і поговорив з президентом Зеленським", — заявив Волц.

А Рубіо додав, що всі долучені сторони мають бути згодні з рішенням, яке припинить війну, і що "ЄС має бути якось залучений, і що ніхто не залишиться осторонь".

У відповідь президент України Володимир Зеленський, який 18 лютого перебував у Туреччині з офіційним візитом, заявив, що переговори повинні відбуватись "не за спиною у ключових суб'єктів". Зрештою, він скасував візит до Саудівської Аравії, запланований на 19 лютого.

Такий розклад справ лише призвів до зловтіхи російських пропагандистів, пише у своїй колонці для Центру аналізу європейської політики оглядач Джулія Дейвіс.

Водночас Фредерік Каган, військовий історик та старший науковий співробітник Американського інституту підприємництва каже, що такі "паралельні" переговори мають право на існування.

"Зрозуміло, що адміністрація Трампа вирішила вести паралельну дипломатичну роботу, коли одна команда веде переговори з росіянами, а інша – з українцями. Вони чітко дали зрозуміти, що мають намір об’єднати обидві сторони в певний момент" — заявив Каган в коментарі Голосу Америки.

На його думку, у цьому питанні присутня певна "надмірна нервовість" щодо того, як українців виключають з переговорів в Ер-Ріяді.

"Просто ситуація не зовсім зрозуміла. Паралельна дипломатія не оптимальний варіант, але й не обов’язково жахливий, зважаючи на те, наскільки віддалені сторони", — додав Каган.

Вимога — вибори в Україні

Невдовзі після завершення переговорів у Саудівській Аравії кореспондентка Fox News Джекі Гайнріх повідомила з посиланням на "численні закордонні дипломатичні джерела", що серед пропозицій щодо мирного врегулювання США та Росія розглядають три фази мирного плану.

"План включає припинення вогню, вибори в Україні, потім підписання остаточної угоди", — йдеться в повідомленні кореспондентки.

Жодного офіційного підтвердження цим повідомленням не було, утім на Заході подібні пропозиції викликали жваву дискусію, особливо питання про вибори в Україні.

Зокрема, сенатор-республіканець Том Коттон в коментарі Fox News заявив, що Росія просуває питання виборів "напевно тому, що вони хочуть втручатися в них".

Депутат Європарламенту Сергій Лагодинський, який сам родом із Росії, розкритикував ідею проведення виборів в сучасних умовах. Цього разу Росія просуватиме свого кандидата з новими наративами, вважає політик.

"Російський" кандидат точно не мав би на собі наліпку "я люблю Путіна". Сьогодні Москва працює більш витончено.... Настрої посунулися б в бік нарікання з приводу "занадто різкої" або "недостатньо мудрої" реакції Зеленського на агресію Путіна. Це буде змішано зі страхом нової ескалації та бажанням уникнути її за будь-яку ціну", — написав в соцмережі X Лагодинський.

Девід Крамер каже, що Путін сподівається усунути від влади Зеленського та посіяти розбрат серед українців.

Вимога виборів від лідера країни, де вільних виборів ніколи не було, ще більш іронічна, додає експерт.

аналітика переговори сша-росія трамп-путін

Знак гривні
Знак гривні