Виселити палестинців з Гази і зробити її американською. Чи реальний план Трампа, — The Economist
Британський журнал The Economist аналізує нові геополітичні землетруси, спричинені заявами президента США Дональда Трампа, цього разу щодо Близького Сходу. Texty.org.ua публікують переклад ключових фрагментів статті.
![фото: Reuters](/media/images/52_main-v1738718532.original.webp)
Жителі Гази пережили 15 місяців війни між ХАМАСом та Ізраїлем, неодноразово були вимушені покинути свої домівки і пережили десятки тисяч смертей. Але ні вони, ні будь-хто інший не міг передбачити приголомшливий план президента Дональда Трампа покласти край їхнім стражданням: виселення всього палестинського населення і повне американське поглинання з метою перетворення Гази на «рив'єру Близького Сходу».
Арабські політики забили на сполох. У спільному листі, написаному днем раніше, коли Трамп почав говорити про виселення палестинців з Гази, п'ять міністрів закордонних справ арабських країн попередили Сполучені Штати, що така депортація «підштовхне регіон до більшої напруженості, конфлікту і нестабільності».
У США деякі союзники президента привітали «геніальний крок», інші дивилися на нього з подивом. Більшість ізраїльтян, ймовірно, спантеличені. Один ультраправий міністр радів, цитуючи біблійний псалом: «Велике вчинив Господь для нас, і ми радіємо».
Після зустрічі в Білому домі з прем'єр-міністром Ізраїлю Біньяміном Нетаньягу Трамп заявив, що Америка «візьме під свій контроль Сектор Гази, і ми також зробимо з ним свою роботу. Ми будемо володіти ним і нестимемо відповідальність за ліквідацію усіх небезпечних бомб та іншої зброї, що не розірвалася, на цій території».
Америка, додав він, займе «довгострокову позицію власника». Відповідаючи на питання про можливе розгортання американських військ, Трамп сказав: «Що стосується Гази, ми зробимо все необхідне. Якщо це буде потрібно, ми це зробимо».
Трамп заявив, що після відбудови в Газі житимуть люди «з усього світу», включно з деякими палестинцями
Президент наполягав на тому, що він говорив цілком серйозно: «Це не було рішенням, прийнятим з легкістю. Всім, з ким я говорив, подобається ідея того, що Сполучені Штати володітимуть цим клаптиком землі, розвиватимуть його і створять тисячі робочих місць, і це буде щось чудове». Палестинці, за його словами, не можуть жити в спустошенні Гази, яку він назвав «місцем для знесення». Краще, щоб інші країни «відкрили свої серця», прийняли їх і розселили в нових громадах. Після відбудови в Газі житимуть люди «з усього світу», включно з деякими палестинцями.
Трамп не сказав, як його ідеї можуть бути втілені в життя, і часом здавалося, що він імпровізує. Для деяких американців вони виглядали як ще одна імперська вигадка — на кшталт його провокаційних розмов про повернення Панамського каналу або купівлю Гренландії — тільки ще більш небезпечна.
Дійсно, дехто занепокоєний тим, що президент забув про криваві авантюри США в Афганістані та Іраку, які Трамп вже давно засуджує. Інші ставили собі питання, чи не зайняв Трамп, як і у випадку з погрозами щодо тарифів, дивну позицію, з якої він намагається видобути важелі впливу на переговорах. Республіканці в Конгресі були налаштовані скептично. «Я думаю, що це може бути проблематично, — сказав один із сенаторів, Ліндсі Грем, в інтерв'ю виданню Politico. «Ймовірно, є кілька перегинів у цій гнучкій схемі», — підтримав його інший.
Схоже, що Трамп витягнув з котла Близького Сходу розрізнені ідеї: виведення ХАМАСу з Гази, якого вимагає Нетаньяху; виселення палестинців, якого домагаються його ультраправі союзники; давні мрії перетворити Газу на ще один Дубай або Сінгапур; сподівання на арабські нафтодолари для її відбудови; заклики до Америки очолити миротворчі сили. До всього цього Трамп також додав завзяття магната нерухомості до реконструкції, націлившись на понад 360 квадратних кілометрів найкращих середземноморських земель, значна частина яких вже була зруйнована після кампанії ізраїльських військ.
Ідея Трампа про те, що США виокремить Газу для себе, була поза межами ізраїльської уяви
Команда Нетаньягу готувалася до інших переговорів. Вони очікували, що Трамп закликатиме Ізраїль перейти від першої фази нинішньої угоди про припинення вогню до другої фази, яка передбачає постійне припинення бойових дій і повне виведення ізраїльських військ. На цьому етапі більша кількість ізраїльських та інших заручників буде обміняна на палестинських в'язнів. Третій етап передбачав би відновлення Гази.
Все це підготувало б ґрунт для доленосної угоди з Саудівською Аравією про нормалізацію відносин з Ізраїлем в обмін на прогрес на шляху до палестинської державності, тим самим сформувавши велику коаліцію Америки, Ізраїлю та прозахідних арабських режимів. Ідея Трампа про те, що США виокремить Газу для себе, була поза межами ізраїльської уяви.
Жодна арабська країна не хоче приймати ще одне велике населення незадоволених палестинців
Нетаньяху добре знає труднощі такого плану. Жителі Гази, здебільшого нащадки попередніх хвиль палестинських біженців і неодноразово переміщені під час останніх бойових дій, не підуть добровільно на ще одну накбу, або «катастрофу», як палестинці називають своє переміщення під час становлення Ізраїлю в 1947-48 роках.
Жодна арабська країна не хоче приймати ще одне велике населення незадоволених палестинців. Єгипет і Йорданія відхилили вмовляння Трампа прийняти жителів Гази, але він передбачив, що вони змінять свою думку. «Вони кажуть, що не збираються приймати. А я кажу, що приймуть».