Справа провалу оборони Харківщини. У DeepState закликали до об'єктивного розслідування та нагадали, як все було
Аналітики моніторингового проєкту DeepState висловилися щодо затримання генералів у справі прориву українських позицій на північних кордонах Харківщини в травні 2024 року. Йдеться про екскомбрига 125 бригади ТрО та командира 415 ОСБ, яких затримало ДБР у взаємодії з СБУ та оголосили підозру 20 січня.
"Ми сподіваємося, що розгляд справи буде справедливим і об'єктивним, де суд оцінить дії та прийняті рішення відповідних командирів.
Безпосередньо бійці, зокрема, 125 бригади ТрО стримували ворога максимально, докладаючи всі свої власні зусилля", — зазначили аналітики.
Вони навели як показовий приклад село Зелене, яке оборонці Харківщини втримали та стримували ворога в найбільш активній фазі наступальних дій.
"Наскільки було пріоритетним розташовувати бійців безпосередньо на кордоні з РФ в таких селах як Стрілеча та Пильне, де ворог мав повну свободу дій — не ясно. Не побачив тоді цього і на той час командувач Об'єднаних Сил і ОСУВ "Хортиця" Юрій Содоль. Дивно, що він зараз не фігурує в даному розслідуванні, яке стало причиною не прийняттям ДБР заяви від Богдани Кротевича, заявляючи, що дії Содоля розглянуть в рамках даного кримінального провадження.
Насправді питань там досі дуже багато і хотілося б бачити більш об'єктивне розслідування цієї справи з усіма фігурантами. А також подібні процеси мають відбуватися, до прикладу, з подіями навколо Очеретиного, Прогресу, Торецька тощо", — наголосили осінтери.
Вони також нагадали, що докладно описували обстановку в районі північних кордонів Харківщини на початку активізації противника в травні 2024 року.
"І почали ми з інженерно-фортифікаційної підготовки Харківщини в районі Липців, а на наступний день продовжили тему обговорення підготовки ІФС з більш детальним описом обстановки та візуальним підтвердженням. Це сколихнуло суспільство та викликало обговорення цієї проблематики.
Згодом ми описали більш детально події навколо початку активізації московитів на північних кордонах Харківщини, згадавши деякі приклади, описані бійцями, прив'язані до дат. Там, зокрема, і відображено дії командування тієї ж самої 125 бригади ТрО. Прочитавши, ви можете зробити висновки самі", — зазначають аналітики.
Також Deep State писав про вклад бійців в утриманні ділянки Глибоке-Зелене. Нагадаємо хронологію подій, описану аналітиками проєкту:
"125-ка зайшла на цю смугу ще влітку минулого року і до січня цього року смуга була вкрай спокійна. Навіть артилерія ворога була вкрай тихою, а сіра зона складала до 5 км, при чому в обидва боки. Але в січні росіяни почали бити по техніці і місцях її концентрації.
По ІФС: зі слів бійців, на нулю мінувати було важко, бо ворог моніторив кордон. Частина окопів позасипалася і не була обшита деревом. Так, є чимало бетонних ДОТів, але вони не засипані і не закриті. Бетонних бліндажів в тих же Лук'янцях не було жодного. Жодного повністю зашитого деревом окопу також не було. Хоча бійці провели своїми силами дооблаштування, почавши обшивати деревом.
Останні місяці росіяни почали активно займати сіру зону — окопуватися, створюючи цілі РОПи. Відразу бійці почали повідомляти керівництво бригади, що з цим треба щось робити, адже не можна давати ворогу нарощувати сили. Сусідню артилерію, на жаль, нормально не було залучено. На початку травня ворог почав накопичення о/с в Солнцевці. На той час позиції ворога були вже за селом, утім, розпочалося активне розквартирування в селі. Про накопичення було багаторазово повідомлено нагору.
Були випадки, коли наша артилерія в кілька сот метрів промахувалася, але бригада наверх подавала це як ураження. Таким чином, складалася ілюзія пристріляності стволів.
7 травня росіян почали фіксувати безпосередньо в самій Пильній. В цей час бригада ігнорувала цілевказання на село, а продовжувала бити по блок-постах на території так званої рф. 8 травня відбувся в тому районі перший контактний бій, в результаті якого було втрачено СП і 2 бійця СОУ загинуло. Після того нарешті почала працювати артилерія, але через те, що ворог ховався вже по посадках у безпосередній близькості до наших позицій, то ефективність була так собі.
8-9 травня росіяни активно розквартировуються в Пильній. На підходах фіксуються скупчення о/с, ЛАТ та ОВТ. Але через некоординовані дії бригади, артилерія не змогла бути достатньою мірою ефективною. Паралельно ворог почав бити КАБами та ракетами по позиціях бригади.
10 травня розпочався наступ ворога. Перші атаки бійцям 125-ї частково вдалося відбити. Але в районі н.п Стрілеча стояв один з 400-х стрілецьких батальйонів (ідея їх створення, підготовки та комплектація стане однієї з найбільших загадок цієї війни), який був змушений покидати позиції через перевагу ворога в живій силі та не відчувши підтримки сусідніх сил. 11 травня росіяни полізли на Лук'янці, на підтримку до ТрО підійшли хлопці з ГУР, опір став більш ефективним, хоч через перевагу ворога і фактичне оточення позицій в самому селі, Силам Оборони довелося відійти з нього. В цей час інший батальйон 125-ї відбиває атаки в районі Зеленого. Даний факт став відомий лише згодом, а спочатку вважалося, що село втрачено.
Підсумовуючи. Дійсно були факти відходу певних частин - ОСБ та резервних рот, які на бумагах були БГ, а по суті наповнені обмежено придатними та пенсіонерами. В той же час основні сили 125-ї ОБрТрО продовжують спротив. Бійці протрималися та дочекалися підходу резервних підрозділів, не давши обвалити фронт. Ми не говоримо зараз про бригадне управління, хай ним займаються в ОТУ, але піхота 125-ї зробила все, що було в їх силах перед переважаючим противником. Варто відзначити й інші підрозділи, які з коліс увійшли в битву та допомогли втриматися".
Від Texty.org.ua: У контексті цієї справи ми б хотіли звернути увагу на ще один нюанс. В аргументації щодо затримання колишніх командирів ДБР зазначає, що командир 415 батальйону 23 омбр "не вжив заходів до припинення самовільного відходу 12 військовослужбовців батальйону та віддав одноосібно бойовий наказ за відсутності наказу старшого командира. Також колишній комбат проігнорував та не виконав розпорядження командира бригади про відновлення втрачених позицій."
Докладніше з формулюваннями ДБР можна ознайомитися тут: Затримання екскомандира 155-ї бригади, двох генералів та полковника ЗСУ: у чому підозрюють військових
У цьому контексті варто нагадати, що верховний головнокомандувач ЗСУ Володимир Зеленський публічно говорить про те, що люди важливіші за території. Також ми з'ясували у власному дослідженні, що одна з причин СЗЧ — це накази на "відновлення позицій", які передбачають дорогу в один кінець, бо часто немає людей для їх виконання.
Докладніше про це тут: Хто й чому пішов у СЗЧ і за яких умов повернеться. Результати опитування
А ДБР, перебуваючи у сферичному вакуумі, саме за збереження життя бійців і хоче судити командирів. І такі формулювання у звинуваченнях свідчать про імітацію роботи та відпрацювання розпоряджень з Офісу президента, а не про реальний розбір ситуації.