Якщо поліція не має місця й дати злочину, то навіщо така поліція? Як ми просили дані про підпали автівок

Влада та державні структури принципово відмовляються надавати журналістам навіть ту інформацію, яку не проти оприлюднити. Така закритість свідчить про серйозну кризу демократії, вважає керівниця напряму журналістики даних Texty.org.ua Євгенія Дроздова.

Спалена автівка військових. Фото: поліція Миколаївщини
Спалена автівка військових. Фото: поліція Миколаївщини

Журналістка наводить приклад з власної практики.

На початку жовтня вона звернулася до Національної поліції України з проханням надати інформацію для Texty.org.ua про підпали автомобілів військових із вказівкою дати та місця (або хоча б населеного пункту).

Нацполіція написала, що не збирає такої інформації та не буде виокремлювати її на запит Євгенії.

"Це виглядало абсурдно, адже пресслужба НПУ регулярно публікує новини про підпали авто. Новини є, але інформації немає. Ок. Телефонувала їм. Завжди телефоную і питаю, бо, може, дані є в якомусь іншому вигляді. Представниця НПУ по той бік лінії запевнила, що інформація саме про підпали авто не збирається і порадила звертатись до прокуратури", — розповідає Дроздова.

Утім, прокуратура відмовила журналістці, вживши аналогічні формулювання й надавши лише дві загальні цифри: про всі випадки пошкодження майна (1058) і всі випадки пошкодження майна шляхом підпалу (538 випадків).

"І ось сьогодні, 26 листопада, заступник голови Нацполіції повідомляє, що за десять місяців поліцейські затримали 179 осіб, які скоїли підпали на замовлення російських спецслужб.

Пройшло трохи більше ніж місяць і виявляється, що дані є, інформація збирається і мабуть, що все чудово відокремлюється, але не для журналістів.

Це підводить до дуже важливого питання. Закону про доступ до публічної інформації катастрофічно бракує однієї норми: якщо у розпорядника немає даних, які за логікою здорового глузду повинні бути, цей розпорядник некомпетентний. Бо коли поліція не має даних про дати й місця злочинів, то... вибачте, а для чого нам така поліція?" — резюмує Дроздова.

відкриті дані демократія нацполіція підпали свобода слова

Знак гривні
Знак гривні