Кого обрав Трамп на найвищі посади у своїй адміністрації і що це означає для України

Новообраний президент США Дональд Трамп оголосив низку майбутніх призначень своєї команди, повідомляє посол України в США Оксана Маркарова. Вона перелічила, хто увійшов до адміністрації Трампа.

Трамп і Рубіо. Фото: Еван Вуччі/AP
Трамп і Рубіо. Фото: Еван Вуччі/AP

Заступник керівника Апарату Білого дому з політичних питань: Стівен Міллер (Stephen Miller) — у 2017–2021 роках Міллер був старшим радником Трампа. В новій адміністрації він матиме провідну роль у реалізації імміграційної програми.

Радник з питань нацбезпеки: Майк Волтц (Mike Waltz) — полковник Національної гвардії у відставці, був радником Трампа з питань національної безпеки. Служив в армії США понад 24 роки. Виконував бойові завдання в Афганістані, на Близькому Сході та в Африці. З 2018 року обраний до Палати представників США. Нещодавно випустив круту книгу Hard Truth: think and lead like a green beret.

Міністр оборони: Піт Хегсет (Pete Hegseth) — один з ведучих щоденної ранкової програми новин Fox & Friends на Fox News. Автор бестселера Battle for the American Mind (червень 2022). Колишній офіцер Національної гвардії, служив в Афганістані, Іраку та Гуантанамо. Має дві бронзові зірки та нагрудний знак «Бойовий піхотинець» за перебування в Іраку та Афганістані. Очолював правозахисну ветеранську організацію Concerned Veterans for America.

Директор ЦРУ: Джон Раткліфф (John Ratcliffe) — колишній республіканець із Палати представників від Техасу та колишній директор Національної розвідки в попередній адміністрації Трампа.

Міністр державної безпеки: Крісті Ноєм (Kristi Noem) — губернаторка штату Південна Дакота, перша жінка на цій посаді.

Постійний представник США при ООН: Еліз Стефанік (Elise M. Stefanik) — конгресвумен від 21-го округу шт. Нью-Йорка. З 2021 року голова Республіканської конференції Палати представників (четверта за рейтингом посада республіканців у Палати представників).

Спецуповноважений з питань безпеки кордонів США та втіленні міграційної політики: Томас Хомен (Thomas Homan) – працював виконуючим обов’язки директора Імміграційної та митної служби США (2017-2018). Обіймав високі посади в Управлінні з питань імміграції та митного контролю як за часів Обами, так і Трампа.

Агенція з охорони довкілля: Лі Зельдін (Lee Zeldin) — ексконгресмен Палати представників США від штату Нью-Йорк з 2015 по січень 2023 року.

Спеціальний посланник з питань Близького сходу: Стівен Віткофф (Steven C. Witkoff) — американський інвестор у нерухомість, орендодавець і засновник Witkoff Group.

Новий Департамент з питань урядової ефективності — для аудиту всього федерального уряду — очолюватимуть Ілон Маск та Вівек Рамасвамі.

Читайте також: Маск безпосередньо впливає на кадрові рішення у майбутній адміністрації Трампа, — ABC

За яким принципом обирає Трамп

Як пише Голос Америки, Трамп формує свою нову адміністрацію республіканцями, які були найбільш політично лояльними до нього за першого президентства з 2017 по 2021 роки.

Приміром, радник з національної безпеки Майк Волтц на початку цього року був співавтором законопроєкту щодо перейменування міжнародного аеропорту імені Даллеса біля Вашингтона на честь Дональда Трампа.

Волтц поділяє погляди Трампа щодо нелегальної імміграції та скептицизм щодо подальшої підтримки України з боку Америки. Водночас він критикує активність Китаю в Азійсько-Тихоокеанському регіоні та заявив, що Сполучені Штати повинні бути готові до потенційного конфлікту в регіоні.

В інтерв'ю ведучому подкасту Джо Рогану Трамп заявив, що його найбільшою помилкою під час першої каденції було наймання "поганих або нелояльних людей". "Я вибрав деяких людей, яких не мав вибирати", — сказав він.

Деякі з топпосадовців, обраних Трампом тоді, включно із колишнім керівником штабу Джоном Келлі та радником з національної безпеки Джоном Болтоном, стали його різкими публічними критиками після того, як Трамп їх усунув.

Напередодні виборів Болтон заявив: "Трамп очікуватиме від високопоставлених кандидатів на другий термін вірності. Він хоче "так-чоловіків" і "так-жінок".

Видання зауважує, що Марко Рубіо, якого за даними кількох американських медіа Трамп вирішив призначити державним секретарем США, проявив себе зовнішньополітичним "яструбом", дотримуючись жорсткої позиції щодо відносин США з Китаєм, Іраном, Венесуелою та Кубою.

У Рубіо були розбіжності з республіканцями, які скептично ставилися до участі США в закордонних конфліктах, наприклад, щодо допомоги Україні у війні проти Росії. Втім, нещодавно він сам голосував проти посилення військової допомоги США Україні, тоді як Трамп також висловив скептицизм щодо масштабів допомоги США Києву.

В інтерв'ю NBC News у вересні Рубіо сказав: "Думаю, українці були неймовірно сміливими та сильними у протистоянні Росії. Та зрештою ми (США — ред.) фінансуємо війну, яка зайшла у глухий кут, і її потрібно завершувати, інакше цю країну відкинуть на 100 років назад".

"Я не на боці Росії, але, на жаль, реальність така, що війна в Україні закінчиться шляхом переговорів", — сказав Рубіо.

Ставлення до України

Водночас, як зазначає Politico, після того, як Трамп призначив Майкла Волтца своїм радником з питань національної безпеки і планує обрати Марко Рубіо на посаду державного секретаря прихильники України обережно, але з полегшенням зітхнули.

Читайте також: Чому Україна готова поставити на Трампа, — Foreign Policy

Видання пише, що обидва законодавці дотримуються зовнішньополітичної доктрини Трампа "Америка понад усе", але все ще залишаються "затятими яструбами", коли йдеться про підхід США до таких супротивників, як Китай, Іран та Росія. Окрім цього, вони далекі від ізоляціоністського крила Республіканської партії, яке прагне відмовитися від України або НАТО.

Рубіо і Волтц ставили під сумнів голосування проти попередніх пакетів американської допомоги Україні не через брак підтримки України в її боротьбі з Росією, а через те, що вважали, що США витрачають недостатньо коштів на захист південного кордону США. 

Раніше Волтц навіть пропонував зняти американські обмеження на те, як Україна може використовувати свою далекобійну зброю для завдання ударів по Росії. Адміністрація Байдена на цей крок не пішла, попри свою повну підтримку України.

Politico також зазначає, що останні призначення Трампа свідчать про те, що вони підтримують більш жорсткі заходи щодо експорту енергоносіїв з Росії, які фінансують її військову машину.

В останніх інтерв'ю Волтц критикував адміністрацію Байдена за те, що вона не зробила достатньо для закриття лазівок в російському експорті нафти і газу.

трамп допомога сша кадрова політика

Знак гривні
Знак гривні