Вибори в США. Як американці українського походження можуть вплинути на майбутнє України, — Тімоті Снайдер
Американський історик Тімоті Снайдер вважає, що українці двох штатів в США матимуть величезний вплив на хід голосування на майбутніх президентських виборах. Нижче Texty.org.ua публікують дещо скорочений переклад колонки Снайдера.
Українці запитують мене, що означає для їхньої країни те, що президент Джо Байден вирішив зняти свою кандидатуру, а віцепрезидентка Камала Гарріс тепер є ймовірним кандидатом від Демократичної партії.
Я думаю, що це означає тільки хороші речі.
Адміністрація Байдена тепер має більше часу для України. До минулої неділі Джо Байден мав дві роботи: президента і кандидата в президенти. Тепер у нього лишилася одна: бути президентом. Це означає більше часу для політики, зокрема зовнішньої. Людям з його команди, які працюють над Україною, буде легше привернути його увагу. До того ж президент Байден тепер думатиме про свою спадщину. Він знає, що будь-яка політика, яку він хоче пов'язати зі своїм ім'ям, має бути сформульована і реалізована протягом наступних шести місяців.
Хоча неможливо бути впевненим, я б припустив, що Україна, ймовірно, буде настільки ж важливою для президентства Гарріс, як і для президентства Байдена. А зовнішньополітична команда віцепрезидентки може бути більш рішучою щодо України, ніж команда Байдена.
Усе це, однак, набагато менш важливо, ніж головне питання – перемога над Дональдом Трампом.
Гарріс має більше шансів зробити це, ніж Джо Байден. Якщо ви перебуваєте в українському сегменті соціальних мереж, ви маєте справу з російськими ботами та тролями, які стверджують, що Гарріс непопулярна в Америці й не може перемогти. У Сполучених Штатах російські боти й тролі поширюють расизм і мізогінію. Російська пропаганда слугує тій самій меті: придушити будь-яку надію на щось хороше в обох країнах.
Ось основні факти. Всього за кілька днів своєї кампанії Гарріс зрівнялася в опитуваннях з Трампом, тоді як Байден відставав на кілька пунктів. Її кампанія була енергійною та ефективною. Вона мобілізувала кілька виборчих округів, які в іншому разі могли б бути байдужими. Трамп, очевидно, боїться її (як і російські пропагандисти, які підтримують Трампа).
Я розумію, що є республіканці, які стверджують, що Трамп мав би хорошу політику щодо України, зокрема люди, чиїми поглядами на зовнішню політику я захоплююся. З усією повагою, я вважаю, що це видавання бажаного за дійсне. У деяких випадках українці також видають бажане за дійсне, плутаючи продуману пропозицію республіканця з власними поглядами або ймовірними майбутніми діями Трампа. Тож дозвольте мені пояснити, чому я вважаю, що друга адміністрація Трампа була б катастрофічною для обох країн.
Якщо вдатися до українських визначень, Трамп – це Янукович, олігарх, якого підтримують справжні олігархи та Кремль. На відміну від Януковича, він має особисту харизму і політичний талант. Суть порядку денного Трампа – трансформація американського політичного порядку. Незалежно від того, вдасться це чи ні, спроба зміни режиму усуне Сполучені Штати з міжнародної арени на невизначений термін. Наскільки ми взагалі маємо зовнішню політику за адміністрації Трампа, це означатиме, що ми дозволимо Росії та Китаю робити те, що вони хочуть.
Розмірковуючи над тим, яке значення мають Сполучені Штати для України, варто також замислитися над тим, яке значення матимуть українці (американці українського походження) на цих виборах.
З огляду на дивну американську виборчу систему, деякі штати мають більше значення, ніж інші. Американці українського походження становлять 1% населення Пенсильванії та 0,5% населення Мічигану. Якщо Трамп виграє у цих двох штатах, він виграє загальні вибори. Те саме з Гарріс.
У Мічигані кількість американців українського походження перевищує перевагу Трампа у штаті 2016 року. У Пенсильванії кількість американців українського походження більша, ніж перевага Трампа в цьому штаті 2016-го, а також більша, ніж перевага Байдена 2020-го.
Інакше кажучи, голоси американців українського походження можуть вирішити, чи існуватиме Україна далі.