Чому південні європейці скоро житимуть найдовше у світі, — The Economist

Британський журнал The Economist прогнозує, що жителі Південної Європи невдовзі стануть лідерами довголіття у світі та пояснює, які чинники сприяють довшому життю у цьому регіоні. Texty.org.ua публікують незначно скорочений переклад статті.

Фото: alegria-realestate.com
Фото: alegria-realestate.com

Інститут показників та оцінки здоров'я при Вашингтонському університеті нещодавно опублікував прогнози щодо тривалості життя по країнах у 2050 році. Серед перших 20 країн з найбільшою ймовірністю дожити до глибокої старості — багаті держави, такі як Швейцарія та Сінгапур. Східна Азія також представлена Південною Кореєю та Японією, давніми лідерами довголіття.

Але географічний кластер відносно бідних країн також сприяє довшому життю: Іспанія, Італія, Франція та Португалія. (Три сусідні мікродержави — Сан-Марино, Мальта та Андорра — також входять до першої двадцятки). Найстаріша жива людина — іспанка Марія Браньяс Морера (117 років), яка змінила француженку. Не дивно, що здоров'я і довге життя корелюють з ВВП на душу населення.

Чому Південна Європа випереджає звичайний зв'язок між багатством і здоров'ям, роблячи середню тривалість життя в Іспанії (85,5 років у 2050 році) довшою, ніж у середньостатистичного датчанина (83,5)?

Багато хто вказує на "середземноморську дієту" — риба, цільнозернові продукти, свіжі фрукти, овочі та оливкова олія. Критики, однак, вказують на те, що дієти дуже відрізняються від Португалії до Греції. Крім того, дослідники вважають, що сучасні середземноморці не дотримуються однойменної дієти. Площі в Іспанії повні людей, які їдять смажену рибу і солону шинку, запиваючи їх пивом у години, які дехто може вважати непристойними. Іспанці п'ють більше алкоголю і курять трохи більше, ніж в середньому по Європі, і є одними з найбільших споживачів кокаїну в Європі.

Ден Бюттнер, який написав кілька книжок про райони, де люди живуть довго, зазначає, що для того, щоб зрозуміти, чому люди старіють, треба дивитися не на сучасні звички, а на ті, що були півстоліття тому, коли люди харчувалися "селянською їжею", в якій переважали зернові, бобові та бульбоплоди. Нещодавнє дослідження "блакитної зони" (так називають райони, де проживає багато столітніх людей) на Сардинії показало, що раціон включав "продукти голоду", такі як хліб з жолудів і глини, а також сир з личинок комах. Найпоширенішим рибним продуктом були солоні, сушені яєчники кефалі; пастухи внутрішніх районів рідко їли свіжу рибу. Сьогодні в раціоні дедалі частіше з'являються західні оброблені продукти, але "культурна інерція" робить їх дещо здоровішими, каже Бюттнер.

Пастуше минуле вказує на ще один фактор: рух. Згідно з дослідженням 2017 року, іспанці лідирують у Західній Європі за кількістю кроків на день — 5936. (Показники Італії, Франції та Португалії менш вражаючі.) Дослідження показало, що країни з "нерівністю активності" — кілька активних пішоходів, але багато сидячих на дивані, як в Америці та Саудівській Аравії, — мають найвищі показники ожиріння. Там, де кожен рухався в розумних межах, як в Іспанії, рівень ожиріння був низьким. Це, очевидно, знижувало смертність від хвороб, пов'язаних з ожирінням.

Чому іспанці так багато рухаються? Іспанські міста, і навіть крихітні пуебло, густо заселені; виїжджаючи за межі міста, ви часто опиняєтесь у порожній сільській місцевості. Ані культура, ані законодавство не сприяють розростанню передмість, тож навіть маючи багато землі, іспанці живуть один на одному.

Париж та інші міста, які прагнуть створити "15-хвилинні міста", де більшість необхідних речей міститься в радіусі пішої доступності, могли б багато чому навчитися в Іспанії. У тому ж дослідженні, яке розглядало "нерівність активності", вивчалася урбаністична Америка, і було виявлено, що густонаселені міста, такі як Нью-Йорк і Бостон, мають вищий (і більш рівномірно розподілений) рівень активності, ніж розкидані міста, такі як Атланта і Фенікс.

Читайте також: Урбаністична концепція "міста 15 хвилин" стала трендом у світі та породила теорії змови. Що вона передбачає

Але акцент на дієті та фізичних вправах — це лише частина головоломки. Пішохідна доступність Іспанії також сприятлива для соціального життя. Міста побудовані навколо площ, де друзі, сім'я та колеги сидять, їдять, п'ють і розмовляють. Це корисно для вас, навіть якщо ви потягуєте вермут і їсте чіпси опівдні. Безліч досліджень показують, що соціальні контакти мають вирішальне значення для фізичного та психологічного благополуччя.

Згідно з нещодавнім опитуванням, проведеним соціологічною компанією Gallup та компанією Meta, що займається соціальними медіа, 76% іспанців стверджують, що відчувають "дуже" або "достатньо" соціальної підтримки. Це вище середнього показника, хоча і не найвищий. Джон Кліфтон, голова Gallup, каже, що дослідження його фірми показують, що в роботі іспанці досить нещасливі і не зацікавлені в ній. Він іронізує, що заголовок в газеті El País більш-менш точно відображає цю картину: Іспанія — "найкраща країна для життя і найгірша для роботи".

Але робота — це ще не все. Іспанці посідають четверте місце у світі, коли їх запитують, чи бачилися вони з друзями або родичами, які живуть поруч або разом з ними, протягом останнього тижня (Греція на другому місці). Це може бути несподіваним плюсом того факту, що багато молодих південноєвропейців не можуть отримати достатньо хорошу роботу, щоб дозволити собі переїхати з батьківських домівок. Сімейні зв'язки залишаються міцними, навіть у такі складні часи, як фінансова криза та пандемія.

Країни Південної Європи не мають найвищих показників щастя — цей титул вже давно належить Данії та Фінляндії. Але в оцінках щастя більше важить довгострокова задоволеність життям, ніж короткочасні посмішки та сміх. Саме про такі радісні емоції найчастіше повідомляють латиноамериканці. І, метафорично і фізично, лінія, проведена від Гельсінкі до Буенос-Айреса, пройде через Іспанію. Ця країна має європейський рівень добробуту (найкращий провісник щастя) та охорони здоров'я (що підтримує життя людей), а також поділяє з латиноамериканцями культурні риси: живе сьогоднішнім днем і цінує дружбу та сім'ю. Це не просто добре саме по собі. Вони також допомагають вам рухатися вперед.

Європа стиль життя довгожителі тенденції

Знак гривні
Знак гривні