Місія нездійсненна: форсування орками Сіверського Донця. Що відбувається у найгарячішій точці

8 травня і в наступні дні ворог намагався прорвати лінію фронту на північних рубежах в Донбасі, аби оточити наше угруповання в районі Сєвєродонецька. Для цього форсував річку Сіверський Донець в районі Білогорівки. Це був знатний бій, окупанти втратили більше тисячі людей та близько 70 одиниць техніки. ТЕКСТИ розібрались, що і як відбувається на цій ділянці фронту.

Сєверодонецьк та Лисичанськ - найсхідніший форпост українських військ на Донбасі. Ми вже писали про те, як росіянам поки не вдалось реалізувати свої стратегічні плани великого оточення українських військ на Донбасі. Тому оточення захисників Северодонецька - Лисичанська - наразі єдиний дієвий план, який міг би завдати суттєвої шкоди ЗСУ та виконати російську політичну ціль - вийти на адміністративний кордон Луганської області, посилити переговорну позицію Росії.

На південній частині нашого вклинення на цій ділянці ворог після двох місяців бойових дій зайняв Попасну (міста вже фактично не існує). Спроба форсування Сіверського Дінця є другим етапом охоплення.

Відповідно росіяни планували або досі планують провести оточення у напрямку Комишуваха - Білогорівка або близькому до нього, відрізавши Северодонецьке - Лисичанське угрупування ЗСУ.

Зараз триває логістична війна: перемагає сторона, яка може доставити більше вибухівки від заводу виробника до окопу ворога і зробити це швидше. Відповідно Северодонецьк та Лисичанськ, поки наявна логістика та ресурси, можуть утримуватись доволі довго - сковуючи значні сили супротивка.

Росія багато уваги приділяє своїм військам, які спеціалізуються на створенні плацдармів та форсуванні складних ділянок рель’єфу. Тому в їхній армії значна кількість інженерних військ, які безпосередньо наводять переправи, десантно-штурмових бригад, які створюють плацдарми. Не варто недооцінювати цю специфіку армії РФ..

Понтоний парк ПП-91М (ПП-2005). Саме такі використовувались для форсування Сіверського Донця. (https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%9F-91%D0%9C_(%D0%9F%D0%9F-2005)#/media/%D0%A4%D0%B0%D0%B9%D0%BB:Bridging2017-10.jpg)
Понтоний парк ПП-91М (ПП-2005). Саме такі використовувались для форсування Сіверського Донця. (https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%9F-91%D0%9C_(%D0%9F%D0%9F-2005)#/media/%D0%A4%D0%B0%D0%B9%D0%BB:Bridging2017-10.jpg)

Перші повідомлення про те, що росіяни наводять понтонні мости та форсують Сіверський Донець в районі Білогорівки, з’явились в мережі 8 травня.

Раніше російські війська почали активний артилерійський та бомбовий обстріл правого (південного, підконтрольного Україні) берега Сіверського Дінця - зокрема Білогорівки. Сьомого числа була скинута бомба на школа в Білогорівці, де знайшли прихисток більше 90 цивільних, з них загинуло близько шістдесяти. (https://t.me/dsns_telegram/6676)

8 травня росіяни форсували Сіверський Донець та почали штурмувати Білогорівку своїми авангардними підрозділами, про що повідомив голова Луганської ОДА.

Варто сказати кілька слів про тактику. Форсування рік - складний багатоетапний процес.

Спочатку на протилежному березі ріки створюється плацдарм десантно-штурмовими бригадами, або підрозділами спеціального призначення.

Цей плацдарм - кілька кілометрів в глиб території прикриває наведення самої переправи по якій вже “підтягуються” основні війська.

Десантно-штурмові підрозділи зазвичай легко озброєні: мають плавучі машини та танки. Не мають важкого артилерійського озброєння. Саме тому знищення штурмового угрупування на етапі створення плацдарму дозволяє зруйнувати плани супротивка, що значно складніше зробити, коли на берег виходять важкі танки, артилерія і значні сили супротивника.

Ніколи не наводиться лише один міст (або понтон) для форсування. Зазвичай такі мости наводяться на певній відстані один від одного - кілька кілометрів, це дозволяє одночасно перемістити більше військ і до того ж ускладнює виявлення та ліквідацію таких переправ.

Тактика наших - зруйнувати переправу та ліквідувати ті підрозділи, які створювали плацдарм або встигли переправитись. Тактика росіян - просунутись штурмовими підрозділами якомога глибше в оборону українців і зосередити їх увагу на захисті власних позицій, а не на ліквідації переправи.

Звісно, це все супроводжується масованими артилерійськими обстрілами та авіанальотами.

Саме тому передові російські підрозділи “кинулись” штурмувати Білогорівку - можливо, це було відволікаючим маневром.

Росіяни намагались маскувати свої війська димовими завісами, скоріше за все палили дл цього ліс. Також значна кількість пожеж може свідчити про масовані артилерійські обстріли. Зокрема на впроти Білогорівки зафікссовані пожежі на протилежному березі ріки, якраз 8 травня. Дані Fire Information for Resource Management System NASA (https://firms.modaps.eosdis.nasa.gov/map/#t:adv;d:7days;@38.2,49.0,12z)
Росіяни намагались маскувати свої війська димовими завісами, скоріше за все палили дл цього ліс. Також значна кількість пожеж може свідчити про масовані артилерійські обстріли. Зокрема на впроти Білогорівки зафікссовані пожежі на протилежному березі ріки, якраз 8 травня. Дані Fire Information for Resource Management System NASA (https://firms.modaps.eosdis.nasa.gov/map/#t:adv;d:7days;@38.2,49.0,12z)

Місця форсування

Погортавши слайдер вище, ми бачимо, що точки форсування Сіверського Дінця із обох джерел приблизно збігаються, також ці місця будуть в подальшому підверджені знімками з місць розбитих переправ.

Наразі відомо, що 8 травня було зведено мінімум два понтонні мости, один із них був зруйнований того ж дня, інший - через добу, 9-го травня.

Переправа №1

Перший зруйнований міст - на захід від Серебрянки. Міст зруйнований 8-го травня, координати: 48.938486 38.060246 або 48.938332, 38.059901.

Переправа №2

Користувач Твіттера @kms_d4k, який ідентифікує себе як український військовий інженер та офіцер саперного підрозділу, розповів про нещодавню операцію зі знищення понтонної другої переправи росіян. ТЕКСТИ зробили переклад цього треду.

Координати: 48.950473, 38.226771 або 48.950469, 38.2271234

Знімки розбитої другої переправи. Зліва фото, яке поширилось Твіттером, справа - фото опубюліковане Максимом.
Знімки розбитої другої переправи. Зліва фото, яке поширилось Твіттером, справа - фото опубюліковане Максимом.

Судячи зі змін, наведених Максимом та світлин, які взяли Geoconfirmed, можливо, росіяни в цьому місці намагались переправитись у зворотньому напрямку або навіть навести ще одну переправу. Про це свідчить плаваючий понтон - біля затопленого.

Про те, що росіяни намагались втекти на лівий берег річки, Максим детально оприсав у своєму твіттері. Це було пов'язано із масованою артилерійською атакою та панікою. Саме тоді було знищено найбільше техніки та особового складу ворога.

Також є відео руйнування цього мосту:

Та інші фотографії із розбитою переправою та технікою.

Переправа №3

Це третій понтонний міст, який був зруйнований також 9-го травня.

Загальний огляд

Того дня в мережі з'явилась інформація, що Білогорівку зачищають від російських військ () також зачистка продовжилась і 10 травня і 12 також.

Голова Луганської ОВА Сергій Гайдай 10 травня повідомив, що всі наведені на той час понтонні переправи були знищені. Скоріше за все йшлося про три згадані вище переправи.

11 травня, посилаючись на власні джерела, Том Купер повідомив, що Росіяни звели, як мінімум чотири понтонні мости в районі Серебрянка - Білогорівка - Шипилівка.

12 травня за даними міжнародної розслідувальної спільноти Inform Napalm росіяни намагались евакуювати залишки своїх військ, які встигли переправитись на правий берег, але все одно зазнали величезних втрат. Для цього була зведена додаткова переправа, але і вона також була зруйнована. Ті, хто не встиг переправитись - намагались допливти до лівого берега.

(Фото в повідомленні зруйнованого першого моста, але йдеться про руйнування нового, який зведений та зруйнований 12 травня.)

13 травня росіяни намагалися звести ще одну переправу та прорвати нашу оборону, наразі доля цієї переправи нам не відома.

За оцінками різних оглядачів та військових експертів саме форсування Сіверського Донця стало однією із ключових задач для відрізання Северодонецької та Лисичанської групи ЗСУ, але наявність річки явно не входила у плани росіян. Про що свідчить значне накопичення техніки, яке не можна довго тримати сконцентрованою, через загрозу бути розбитими артилерією.

Знову ж таки за інформацією від Сергія Гайдая на лівоборежжі Сіверського Донця зосереджено більше 2000 одиниць техніки.

Підсумуємо, що відомо станом на зараз:

  1. Росіяни навели кілька понтонних мостів в різних частинах річки. Як мінімум їх наведено 4 або навіть 5. Скільки наразі зруйновано, достеменно не відомо: три мости зруйновано чому є фото підтвердження, один міст зруйнований за повідомленнями Inform Napalm’у.
  2. Частина російських військ змогла прорватись до Білогорівки та розпочати її штурм.
  3. Ті частини російських військ, які опинились ізольованими на правому березі, намагались повернутись, але зазнали невдачі і більша частина із них була знищена.
  4. За оптимістичними оцінками за час із 8 травня було знищено від 1000 до 1500 російських військових і 70 - 100 одиниць техніки.

Запеклі бої в цьому напрямку наразі продовжуються, в мережі з'являються нові фото та відео розбитої російської техніки. Поки що важко сказати, чи є справні понтонні переправи через річку і чи є у росіян чинні плацдарми на правому березі Сіверського Донця.

війна фронт хід війни сіверський донець донбас білогорівка

Знак гривні
Знак гривні