С

«Самі такі!». Як використовують смерть Гонсало Ліри для прикриття російських злочинів

У квітні 2025 року російська діячка Юлія Латиніна, яка позиціонує себе як опозиціонерка, а насправді систематично просуває наративи Кремля, порівняла вбивство журналістки Вікторії Рощиної в російському полоні зі смертю американского проросійського блогера Гонсало Ліри в українському СІЗО.

Texty.org.ua помітили, що Латиніна не перша, хто відповідає на кричущі звинувачення Росії в стилі «самі такі!». Дослідники маніпуляцій називають цей метод «вотебаутизм» (whataboutism). Це один із класичних прийомів маніпуляції, які ми описали в нашому проєкті тут (ми досліджували техніки мовної маніпуляції).

Тож ми вирішили з’ясувати, як іноземні прихильники Росії використовували смерть Гонсало Ліри.

Ми взяли 70 Х-блогерів із наших проєктів «Американські гойдалки» і «Бактерії русского міра», у яких досліджували персоналії, що просувають російські наративи в США й частині європейських країн, а також популярних проросійських блогерів у соцмережі Х з інших країн, які не потрапили до наших попередніх досліджень, і подивилися, що й коли вони писали про Ліру.

Хто такий Гонсало Ліра

Чилійсько-американський блогер, який помер в українському СІЗО в січні 2024 року від пневмонії. Він не раз поширював пропагандистські наративи про Україну. Наразі, на відміну від історії з Рощиною, яку детально описали 12 провідних медіа різних країн, немає жодних достовірних даних, які підтверджували б, що Ліру катували чи вбили.

До свого переїзду в Україну Гонсало Ліра поширював ненависть і стереотипи щодо жінок у своєму блозі. Завдяки цьому й здобув популярність серед правих блогерів, які переймаються феміністичною тематикою.

До речі, в Україну він переїхав, бо нібито розчарувався в західних жінках. Ліра стверджував, що в бідніших країнах панує «нерегульований сексуальний ринок» і знайти жінку там набагато легше. З 2017 року жив у Харкові з дружиною-українкою і заробляв на тому, що проводив онлайн-семінари з порадами щодо стосунків.

Як пише Вікіпедія, на початку вторгнення зайняв проросійську позицію і навіть заперечував російські злочини в Бучі. Процес над Лірою тривав довго. Він виходив із СІЗО під заставу й пробував втекти в Угорщину на мотоциклі. Після цього його знову посадили. У слідчому ізоляторі в нього була запланована операція.

«Все це почалося в середині жовтня, але в’язниця проігнорувала. Вони визнали, що в мене пневмонія, тільки на слуханні 22 грудня. Мені збираються зробити процедуру для зменшення набряку в легенях, який викликає в мене надзвичайну задишку до такого рівня, що я можу знепритомніти після мінімальної активності чи просто розмови протягом двох хвилин», — писав Гонсало Ліра.

Як часто іноземці, які повторюють російські наративи, згадували Гонсало Ліру

Зеленський вбив американського журналіста!

Повернімося на два місяці назад. У лютому 2025 року американський президент Дональд Трамп називає президента Зеленського диктатором. Не дивно, що його прихильники і вся про трампівська медіамашина почали писати на підтримку свого лідера. Але відразу випливла історія з Гонсало Лірою.

Спочатку, майже одразу після заяви Трампа, один із найбільших прихильників Трампа Ілон Маск у своєму акаунті в X пише: «Зеленський не може претендувати на право представляти волю народу України, якщо він не відновить свободу преси й не припинить скасовувати вибори!».

Через 40 хвилин Маск робить репост допису жартівливої спільноти, яка несподівано вирішує опублікувати зовсім не жартівливий пост про «вбивство» Ліри в Україні. Ілон Маск додає від себе: «Зеленський вбив американського журналіста!».

Скриншот посту Ілона Маска від 19 лютого 2025 року
Скриншот посту Ілона Маска від 19 лютого 2025 року

Наступного дня кількість згадок про Гонсало Ліру в мережі стрімко зростає. Про нього згадує журналіст Такер Карлсон, який брав інтервʼю в Путіна і не раз поширював проросійські наративи. До нього підключаються Джек Пособец, американський активіст, який виступав проти допомоги Україні, Девід Сакс, популярний інвестор і блогер, який також поширював фейк про українських нацистів, і купа анонімних акаунтів та спільнот із кількома сотнями тисяч підписників кожна.

70 акаунтів, які ми обрали для дослідження, ще до смерті Ліри не раз поширювали проросійські наративи. Наприклад, про нелегітимний режим Зеленського, про українців-нацистів і пряму брехню про американські біологічні лабораторії в Україні. Проте саме смерть Гонсало Ліри вони використовують у виключні моменти, і цей випадок не єдиний.

Смерть Навального

Як і в дописі Латиніної про закатовану українську журналістку, після смерті Навального прихильники Росії стали масово використовувати прийом «самі такі!». Цікаво, що коли помер Ліра, то про нього писали менше, ніж коли помер Навальний (64 згадки проти 73).

У день смерті російського політика дописи зі згадкою про Ліру опублікували десятки ультраправих блогерів, журналістів та інфлюенсерів. Наприклад, відомий у США політичний коментатор Джексон Гінкл, який, за даними Texty.org.ua, не раз повторював російську пропаганду, назвав Навального терористом, а про Ліру написав таке:

«Американському уряду просто було начхати, коли американський журналіст Гонсало Ліра помер в українській вʼязниці».

Деякі Х-блогери поширювали інформацію про Гонсало Ліру після смерті Навального в десятках постів і коментарів. Так, правий американський інфлюенсер Майк Серновiч, що має 1,4 мільйона підписників у соцмережі X, опублікував понад 40 дописів за тиждень, у яких звинувачує Україну й самого Зеленського у викраденні та вбивстві й говорить про нерішучість Байдена.

Окрім Серновіча Ліру й Навального у своїх постах порівнював малайзійський ультраправий журналіст Ян Майлз Чонг, який має понад 1,2 мільйона підписників і який не раз поширював конспірологічні теорії та був помічений у фейкових кампаніях проти України. Він і далі багато пише про Україну, а зараз перемкнувся на тему «бусифікації» (докладніше про це читайте тут).

Синхронно з офіціозом

Твердження безпосередніх російських пропагандистів збігаються з тим, що співає закордонний хор прибічників Росії.

Так, 24 лютого 2024 року, через вісім днів після смерті Навального, постійний представник РФ при ООН Василь Небензя також застосував прийом «самі такі!», звинувативши «київський режим» у смерті Гонсало Ліри у відповідь на слова постійної представниці США при ООН Лінди Томас-Ґрінфілд про Навального.

У Росії з Ліри зробили мученика, який нібито віддав своє життя за свободу слова й преси. Наприклад, у вересні 2024 року російська влада встановила стенд біля американського посольства в Москві зі словами: «Свобода слова — це загроза американській демократії! Гонсало Ліра».

Окрім того, Гонсало Ліра став частиною пропагандистської серії виставок «Загинули за правду» про нібито журналістів і блогерів (а насправді пропагандистів, бо вільної преси в Росії немає), які загинули під час російсько-української війни. Виставки відбулися в низці міст світу (Белграді, Анкарі, Александрії тощо) за підтримки російських культурних центрів, у самій РФ, а також у так званих ЛДНР.

Плакат Гонсало Ліри з пропагандистської виставки «Загинули за правду»
Плакат Гонсало Ліри з пропагандистської виставки «Загинули за правду»

Ілон Маск, Такер Карлсон та інші разом із офіційними російськими структурами експлуатують на просторах інтернету ім’я Гонсало Ліри, але жодного разу не згадали про закатовану росіянами українську журналістку Вікторію Рощину. Більшість із тих, хто говорить про Гонсало Ліру в контексті політичних подій, які дискредитують Росію, раніше майже ніколи не згадували про нього.

P. S. На думку Texty.org.ua, смерть Гонсало Ліри в українському СІЗО — кричущий випадок безвідповідальності працівників. Його мали судити і винести вирок. Ті, хто вчасно не надав медичну допомогу (операція планувалася, але Ліра помер раніше, як згадано вище), мали б понести відповідальність. Адже цей випадок завдав і завдає великої шкоди Україні як демократичній державі, у якій дотримуються права.

Гонсало Ліра дезінформація соцмережі твіттер ілон маск

Знак гривні
Знак гривні