Статті

Переважна більшість статей – нашого власного виробництва. Щоправда, є трохи перекладів
Статті

Занурення в читання товстої паперової книжки ризикує стати втраченим досвідом. Чому це погано?

Як часто, лежачи у своєму ліжку чи сидячи за робочим столом, ви занурюється в читання паперової книжки? Не читаєте, відволікаючись на повідомлення телефона, що лежить біля вас, а саме занурюється? В епоху соцмереж, постійного потоку інформації та фейків читання залишається важливішим, ніж будь-коли ще. Texty.org.ua переклали есе про те, що не додає оптимізму, — про сучасні реалії паперових книжок.
Статті

З Донбасу на Мальту. Досвід військовослужбовця, який вперше побував у відпустці за кордоном

«Море — це прямо кайф! Розумієш, я взагалі забув, коли востаннє був на морі. Забув, що таке солона вода, забув, як це плавати. Тут же дихати можна, жити можна! Не те що цей Донбас — ніякого здоров’я, ніяких нервів», — захоплено розповідає харків’янин Дмитро, військовослужбовець, який ще позавчора паяв дрони в бліндажі, а сьогодні (восени 2024 року. — Ред.) відпочиває на Мальті. Окрім Мальти в його маршруті були Італія, Німеччина, Польща, все за 20 днів.
Статті

«Ми просто впали з неба». Як живуть лемки на сході Польщі

В українській історії лемків називають найзахіднішою групою українців. Частина з тих, хто живе в Польщі, не погоджується і вважає себе просто «тутешніми руснаками». Більшість асимілювалася після кількох хвиль примусового виселення. Частина повернулася з чужини у свої Бескиди.
Статті

Сонце, сміття і газопоршневі установки. Як Житомир генерує та економить електрику

Сонце, сміття і газопоршневі установки. Як Житомир генерує та економить електрику
У кабінеті заступника мера Житомира Сергія Кондратюка лежить уламок від російського безпілотника «Герань-2». Його збили нещодавно поблизу водоканалу. Він лежить як нагадування про те, що критична інфраструктура потерпає від ударів ворога. Саме вона найбільше потерпає від відсутності електрики. Саме від її роботи залежить функціонування міста.
Статті

«Іскандери» на городах. Родина дивом вижила біля місця падіння балістичної ракети

Упродовж 30 хвилин на приватний сектор на околиці Чернігова впали три російські балістичні ракети «Іскандер-М». Це сталося під час російської атаки третьоо січня 2025 року.Від третьої ракети у своєму дворі загинув чоловік, який жив у сараї біля будинку, знищеного росіянами під час облоги Чернігова у 2022 році. Ймовірно, він біг ховатися в погріб, почувши вибухи поблизу.Ще семеро людей постраждало, у їхніх будинках зруйновані стіни і дахи, повилітали вікна і двері.
Статті

50 вибухів за день. Мешканці півночі Чернігівщини масово евакуюються через посилення російських обстрілів

50 вибухів за день. Мешканці півночі Чернігівщини масово евакуюються через посилення російських обстрілів
Мешканці містечка Семенівка Новгород-Сіверського району на півночі Чернігівщини, що за 10 кілометрів від російсько-українського кордону, їдуть із міста й оселяються в модульних містечках у Чернігові. Люди почали виїжджати після 4 січня, коли росіяни скинули чотири КАБи на центр Семенівки.Вибухи в навколишніх селах у новому році чути майже щодня. Працюють ворожі міномети, ствольна артилерія, летять «Шахеди» та інші дрони зі скидами.
Статті

Хто й чому пішов у СЗЧ і за яких умов повернеться. Результати опитування

Рішення про самовільне залишення частини (СЗЧ) формується в різний спосіб і не вкладається в єдиний сценарій. Результати опитування свідчать, що бійці приймали рішення про СЗЧ однаковою мірою як спонтанно (52%), так і продумано (48%). Такі дії можуть бути як результатом тривалого незадоволення та виснаження, так і гострою реакцією на стресову подію. Добровольці не менш схильні до СЗЧ, ніж примусово мобілізовані. Один із ключових факторів, які призводять до СЗЧ, — низький професійний рівень командирів.
Статті

Це противне слово “війна”. Як міжнародна наукова спільнота “неупереджено” підіграє Росії

Навіть ботаніка може перетворитися на інструмент пропаганди в руках агресора. За свідченнями українських науковців, їхні західні колеги стають усе більш “змученими” від війни аж до того, що бояться вживати і читати це слово. Принаймні на такі роздуми наштовхує кілька випадків, коли українські науковці мали проблеми з публікацією своїх досліджень у міжнародних наукових журналах.
Статті

Без граніту, радянщини і несмаку: як створити гідний меморіал пам’яті героїв війни

Без граніту, радянщини і несмаку: як створити гідний меморіал пам’яті героїв війни
“Коли міська рада оголосила, що наш проєкт переміг, приблизно 70% коментарів були скептичними чи несхвальними, — згадує співавтор меморіалу пам’яті Героїв Небесної сотні у Львові Андрій Лесюк. — Це був один із перших таких меморіалів у Львові: пам’ятник, але без пам’ятника. І багато хто цього не розумів. А потім я бачив, як до цього меморіалу регулярно приходили люди, які його критикували”.
Статті

Одна з причин СЗЧ — виснаженість бійців (погляд військового)

«До певного часу від нормальних командирів у нашій частині тікали лише злісні порушники дисципліни або ті, хто піддався шантажу дружини. Але минулого місяця частину почали залишати ті, хто доти безвідмовно виходив на бойові й навіть був нагороджений медалями».Ключем до вирішення цієї проблеми є мобілізація і незадіяні досі резерви, вважає офіцер ЗСУ, який поділився своїми роздумами про причини втечі з армії та мобілізаційний резерв в Україні.

Підтримайте нас