УПЦ МП почала судову війну за вірян, які перейшли до ПЦУ
Лише на Вінничині відкрили вже кількадесят судових справ – там Українська православна церква Московського патріархату намагається у судах оскаржити перехід релігійних громад до Православної церкви України. У провадженнях фігурує й керівник управління у справах релігій Вінницької облдержадміністрації Ігор Салецький.
Салецького звинувачують в тому, що він нібито з порушенням реєстрував громади ПЦУ. Суд його відсторонював від посади. Пізніше апеляція таке рішення скасовувала. Утім, УПЦ МП відступати не збирається, судові розгляди тривають, передає Еспресо.
Ці баталії релігієзнавці називають “Вінницьким прецедентом”. Вони наголошують, через такі позови процес переходу громад до Православної церкви України гальмується.
"Ситуація стає прецедентом для утримання від активних дій з боку інших начальників управлінь таких облдержадміністрацій. Бо за недіяння немає ніяких покарань, а от активні дії здатні викликати спротив, вогонь на них"”, – розповідає релігієзнавець Віта Титаренко.
Скільки саме громад пішло від УПЦ МП – держава не порахувала. Їх близько шістьох сотень – нещодавно свою статистику оприлюднила Православна церква України. Втім, цифри могли бути значно більшими, переконує митрополит Епіфаній.
“Російська Федерація практично по кожній громаді, яка приєдналась до ПЦУ, йде до суду за допомогою проросійських політиків в Україні. Тут залучені фінанси, залякування. З боку УПЦ діють адвокати, юристи. Церква працює в межах закону. Держава має реагувати на такі виклики, щоб все відбувалось у правовому полі”, – переконаний предстоятель.
Наразі зміни підпорядкування релігійної громади регулює спеціальний закон. За нього депутати попереднього скликання проголосували 17 січня 2019 року. Змінити підпорядкування громада може, якщо цього воліють дві третини прихожан.
"47 народних депутатів попереднього скликання намагалися скасувати закон про перехід релігійних громад, зверталися до Конституційного Суду. Утім, від Феміди отримали відмову", – наголошується в повідомленні.