Померла Кіра Муратова

Українська режисерка, академік Національної академії мистецтв України Кіра Муратова померла у 83 роки.

Про це повідомив український продюсер Юрій Мінзоянов.

«Пішла Кіра. З нею ціла епоха. Пам'ятаю, як ще студентом ВГІКа (Всеросійський державний інститут кінематографії – ред.) плакав на «Долгих проводах» (фільм Муратової – ред.). Якісь чорні дні настали, навколо смерть… смерть», — написав Мінзоянов у Facebook.

Видання Buro 24/7 повідомляє про смерть Муратової з посиланням на чоловіка режисерки Євгена Голубенка, - передає Громадське телебачення.

Кіра Муратова народилася в Румунії у 1934 році. Під час Другої світової вона з родиною з рідного міста Сороки переїхала до Бухареста. Навчалася на філологічному факультеті Московського державного університету Ломоносова.

У 25 років Муратова закінчила режисерський факультет Всеросійського державного інституту кінематографії у Москві. А вже за два роки відбувся її дебют як режисера.

Свої перші фільми Муратова зняла з чоловіком Олександром Муратовим. Самостійно режисерка зняла картину «Короткі зустрічі», до якої сама написала сценарій, та зіграла у парі з Висоцьким головну роль.

Фільм Муратової «Довгі проводи» у 1987 році нагородили премією на Міжнародному кінофестивалі у Швейцарії, однак до того часу майже 15 років він був заборонений цензурою.

Фільм Муратової «Астенічний синдром» у 1990 році отримав Гран-прі Берлінського кінофестивалю. Трагікомедію «Настроювач» показували на фестивалі у Венеції. Останніми роботами режисерки стали драми «Мелодія для шарманки» та «Вічне повернення. Кастинг».

Кіра Муратова жила та працювала в Одесі, зокрема, на відомій Одеській кіностудії, де свого часу створював картини Олександр Довженко.

Муратову навіть вносили до рейтингу «100 найуспішніших жінок Одеського регіону», однак вона казала, що нічого їй про це не було відомо, та не надала цьому великого значення.

Про свою творчість режисерка казала так: «Можна знімати фільми, які приносять прибуток з глядачів. А я не знімаю таких фільмів, не вмію. Мої фільми подобаються меншості».

Вона розповідала, що навіть у радянські часи займалася творчістю попри заборони, цензуру, переслідування.

«Я ж могла з цим покінчити. Мене ніхто не примушував. Я не була героєм, не виявляла ніякої мужності. Просто робила те, що люблю».

У 2016 році в інтерв’ю її спитали, чи хотіла б вона заснути та опинитися в іншій реальності, на що Муратова відповіла: «Я не хочу заснути, бо я потрібна близьким».

Кіра Муратова ніколи не була активісткою та не виступала відкрито за зміни в Україні, однак вона підтримувала Майдан та сподівалася, що «режим Путіна колись зруйнується».

«Хай залишать Україну ... Україна хоче бути окремо. Ось така маленька слабка країна хоче бути окремо. Недобре, коли сильний пригнічує слабкого, свідомо знаючи, що він сильніший. Це не просто недобре, а це підло», — говорила режисерка у 2014 році.

кіно муратова

Знак гривні
Знак гривні