В яких країн найбільше Нобелівських лауреатів? Чи є українські нобеліанти? (ІНФОГРАФІКА)
Ми зробили інфографіку як в абсолютних цифрах - так і пропорційно до кількості населення кожної країни.
Включено всі медалі - природничі, економічні, миру, літератури.
В абсолютних цифрах - жодного сюрпризу, США на першому місці. Далі в десятці, зі значним відставанням, також переважно країни "першого світу".
*Дані по Росії включають водночас і весь СРСР, і втікачів від СРСР, як-от пиьсменника Івана Буніна.
У пропорції до кількості населення цифри інші - але часом ні про що не свідчать, як-от коли є один-єдиний лауреат, але з малесенької країни. Втім, загальна картина цікава.
У випадку, коли Нобелівський комітет у біографії лаурета згадує кілька країн - цифри нараховуються кожній з них.
Округлено до цілих чисел.
А що ж Україна?
Ми вирішили не включати її у списки, бо кожен з людей, які названі Нобелівським комітетом, має до України різний стосунок:
1. Йосеф Шмуель Агнон (література, 1966) - народився в Бучачі (нині Тернопільщина, тоді Австро-Угорщина), писав ідішем та івритом.
2. Роалд Гоффман (хімія, 1981) - народився в Золочеві (нині Тернопільщина, тоді Польща), у дитинстві пережив концтабір як єврей, втік до Західної Європи, згодом до США.
3. Ілля Мечников (медицина, 1908) - народився на Харківщині, тоді в Російській імперії, вчився в Харкові, значну частину наукової біографії пов'язано з Одесою, останні 30 років життя провів у Парижі. (Його включають в усі міжнародні списки як українця).
4. Зельман Ваксман (медицина, 1952) - народився на Вінниччині, закінчив школу в Одесі, тоді в Російській імперії; емігрував до США підлітком.
5. Світлана Алексієвич (література, 2015) - народилася в Івано-Франківську (тоді Станіслав) у сім'ї відрядженого туди радянського військового, білоруса. Маму називає українкою.