МОЗ реформує галузь: державні гарантії щодо надання конкретних послуг за конкретні гроші

"Ми – Міністерство охорони здоров'я – розробили головний законопроект реформи галузі та розпочали цикл його презентацій. Це Закон про державні фінансові гарантії щодо надання медичних послуг та лікарських засобів."

Про це пише заступник міністра Павло Ковтонюк.

Мене залучили для роботи над цим проектом у листопаді 2015-го року. З того часу це стало спільною справою для великої кількості людей. Українських лікарів, експертів Всесвітньої організації охорони здоров’я, громадських активістів, правників, економістів, політиків.

Всіх нас об’єднало переконання, що якісні зміни в українській медицині можливі так само, як за останні 15 років вони стали реальністю у Хорватії, Угорщині, Польщі, Литві та Молдові.

Звичайна українська родина за рік робить свій внесок на охорону здоров’я у розмірі в середньому 4580 гривень. В основному ці кошти збираються з загальних податків (ПДВ, акцизи), які платять всі.

При цьому кожного року 640 000 домогосподарств потрапляють в фінансову катастрофу через хворобу члена родини. 640 000 домогосподарств – це місто розміром з Харків.

Ці люди загалом роблять внесок на охорону здоров’я у 3 мільярди гривень. І все одно залишаються банкрутами через хворобу.

Люди платять лікарям чорну готівку. Це нікому не гарантує якості й принижує гідність і людини, і лікаря. Уявіть собі, що ви просите або вимагаєте готівку від хворих людей. Система не дає лікарю іншого виходу, ніж робити це кожного дня.

А куди пішов внесок родини на охорону здоров’я – 4580 гривень?

А якщо б ви заплатили ці гроші до приватної страхової компанії, ви б теж нічого не отримали?

Ми перетворюємо ці кошти на реальний "страховий внесок" людини, за яким стоїть гарантоване фінансове покриття конкретного обсягу.

Законом ми змінюємо головне – починаємо платити конкретним медичним закладам конкретні гроші за конкретні медичні послуги, надані конкретній людині через систему національного солідарного страхування.

Як цей закон змінить наше життя?

1. З’явиться Державний гарантований пакет медичних послуг та лікарських засобів – головний щорічний документ в медицині для громадянина. В ньому буде конкретний перелік послуг та ліків, які покриваються з коштів платників податків повністю або частково.
2. Всі виплати стануть персоналізованими. Лікарня не отримає коштів, якщо вона не пролікувала громадянина.
3. Ми переходимо на міжнародні медичні протоколи лікування та діагностики.
Завжди на 100% будуть покриті невідкладна допомога, первинна допомога та паліативна допомога. Негайне лікування в екстреній ситуації буде оплачено завжди.

Обсяг послуг та будь-які можливі співоплати будуть однаковими для всіх та цілком прозорими – це закон. Співоплати можна буде додатково застрахувати, зменшити, виконуючи показання лікаря, отримати адресну соціальну допомогу.

15 вересня кожного року, Кабінет міністрів буде затверджувати Державний гарантований пакет медичних послуг та ліків.

Згідно з законом, вперше Кабмін зробить це у вересні 2018 року, і бюджет на охорону здоров’я на 2019 рік буде сформовано за повністю новим принципом – фінансування медичних послуг, а не опалення порожніх палат.

До того часу ми повинні зробити обрахунки вартості усіх медичних послуг. Навесні ми затвердимо офіційну міжнародну методологію. В цьому році зробимо обрахунки для послуг на первинній медичній допомозі. Реальна вартість послуг базуватиметься на реальних статистичних даних, які ми будемо мати за рік: на що конкретно хворіють люди та яких послуг вони потребують.

Точно не буде входити в покриття:

– естетична медицина та, стоматологія для дорослих, окрім екстреної;

– звернення без направлення сімейного лікаря (терапевта, педіатра);

– ліки недоказаної ефективності.

Цей закон створює Національну службу здоров’я України.

НСЗУ – це фінансова інституція. Ми створюємо національну систему обміну наших податків на наше здоров’я.

Модель Національної служби ми обрали таку ж як в Норвегії, Італії, Великій Британії та Канаді – все це країни, де люди мають значно кращі медичні послуги та фінансовий захист.

В цих країнах лікування не залежить від кількості грошей у вашій кишені в момент, коли ви його потребуєте. Тому що Національні служби цих країн платять за всіх однаково.

Це повинно стати законом в Україні. Це справедливість у дії.

За законом ми маємо розпочати виплати:

– у 2017 – на первинній медичній допомозі, та відшкодування цін ліків (астма, гіпертонія, діабет);

– у 2018-2019 – за діагностику, аналізи, послуги лікарів-спеціалістів, стаціонарну допомогу та відшкодування цін на всі ліки з Національного переліку основних лікарських засобів.

Армія несе захист. Поліція несе громадську безпеку. НАБУ несе чистоту влади.

Ми можемо бути задоволеними чи ні результатами реформ, але в нас з’являються державні інституції з новою етикою, які переживуть нас всіх.

Ми створюємо Національну службу здоров’я України, яка буде нести фінансовий захист у випадку хвороби.

Кожна людина повинна знати, що там де ти бачиш символ Національної служби здоров’я – синій щит з білим хрестом – ти завжди отримаєш допомогу за єдиними для всіх правилами згідно з міжнародними протоколами лікування та діагностики.

За законом ветерани та бійці АТО будуть додатково застраховані на 100% від будь-яких співоплат на лікування бойових поранень та каліцтв – відповідний проект закону "Про додаткові державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів особам, які захищають незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України в антитерористичній операції та забезпечують її проведення" теж проходить обговорення.

Ті, хто отримав на війні статус інвалідності, будуть пожиттєво покриті на 100% на будь-яке лікування.

Що далі?

Тиждень тому ми в Харкові презентували систему найбільш активним об’єднаним територіальним громадам з усієї України.

У четвер, 16 березня, ми презентували її на засіданні Кабміну. Результатом стало рішення уряду винести це обговорення на найближче засідання Національної Ради Реформ.

Наступного тижня ми будемо робити велику прес-конференцію і розповімо пресі, що ми пропонуємо.

Ми вирішили зробити ще один публічний захід і прямо розповісти про законопроект тим, хто зацікавлений в реформі. Якщо ви дочитали до цього місця, напевно ви належите до таких людей. Тоді залиште свої контакти тут.

законопроект реформи медицина

Знак гривні
Знак гривні