Закупівлі в обхід ProZorro: 50 штук швабр за 123 тисячі гривень

13,8% процедур закувіпель медичних закладів у Києві проведені непрозоро. У столичних лікарнях знайшли способи, як обійти систему електронних закупівель Prozorro. Про це під час прес-конференції розповів керівник відділу боротьби з корупцією Центру «Ейдос» Гліб Канєвський, - передає український офіс Transparecny

До способів належать: розмитий опис предмету покупки, відсутність у переможців документів, які вимагалися на момент подачі заявки, «виписування» умов під власних постачальників. За даними, які можна дослідити через внутрішню систему bi.prozorro, 79 % закупівель мають низьку якість оголошень, а 72,5 % - низьку конкурентну активність.

Експерт Центру «Ейдос» Ольга Зеленяк навела приклади обходу системи. Так, у Київському міському клінічному онкологічному центрі під час закупівлі професійних німецьких швабр Vermop було зазначено, що предметом закупівлі є «пристрій з утримувачем та насадкою».

Пропозицію в зазначеному тендері подав лише один учасник. 50 «пристроїв» було придбано за 123 тис. грн. (2,5 тисячі за швабру). Такий нечіткий опис предмету закупівлі вводить в оману учасників і знижує конкурентність.

швабри золоті

А от, до прикладу, Перинатальний центр м. Києва під час закупівлі послуг із прання білизни висунув вимоги щодо обов’язкової наявності виробничих та адміністративних приміщень, які належать учаснику на правах власності, та досвіду робіт на ринку послуг з прання не менше 5 років.

Проте, пропозиція переможця не містить документів, які б підтверджували відповідність зазначеним вимогам. Яким чином він зміг податися, та ще й виграти тенедер?

«Медичні установи Києва - це лідери за кількістю оголошених закупівель у системі. Тому і найбільша кількість скарг від учасників торгів саме на них. Важливо аби вони швидко розглядалися організаторами торгів, щоб формувати довіру бізнесу», - підкреслив експерт Transparency International Україна Віктор Нестуля.

Загалом, з початку 2016 року через систему електронних закупівель Prozorro медичними закладами м. Києва було проведено 4109 тендерів. Загальна сума контрактів, укладених за результатами закупівель складає 53,8 млн. грн., потенційна економія складає 25,6 млн. грн., або 20,77% , середня кількість пропозицій в 1 процедурі складає 2,74.

Не в обхід

Як зазначає заступник міністра економіки Максим Нефьодов, ідеться про закупівлі не "в обхід" системи - адже все одно все прозоро, от усі й побачили те, що сталося.

"Чи завищені ціни на цю конкретну закупівлю - поки невідомо, але цілком можливо. Ці "швабри" - профобладнання, воно дороге, на нього немає очевидних цін на розетці чи амазоні. Наша мета - це саме максимальне розкриття інформації, яка дозволяє суспільству, конкурентам та спеціалістам зробити висновки.

Хочу звернутися до бізнесу. Якщо ви вважаєте, що такі системи клінінгу непотрібні - подавайте запити закупівельнику та оскаржуйте тендерну документацію. Якщо ви можете поставити дешевше - це ваш шанс"

ProZorro саме і створена для того, щоб порушення викривати! Робити їх помітними! І тому виявлення будь-яких порушень – це ‪#‎перемога‬ системи, а не #зрада!

З 1 серпня, коли ми повністю переходимо на е-закупівлі, ви побачите ще більше дивних тендерів – бо раніше їх не бачив ніхто.

корупція київ закупівлі

Знак гривні
Знак гривні