Антикорупційне бюро виявило в суддів незадеклароване майно на сотні мільйонів

Аналітики Національного антикорупційного бюро працюють над досьє тисячі українських суддів, а суми незадекларованого майна сягають десятків, а часом і сотень мільйонів гривень, повідомив глава НАБУ Артем Ситник.

"Що стосується якогось процентного співвідношення, то близько 40 зі ста вже перевірених суддів (районного рівня) опинилися в зоні ризику. Однак ви розумієте, чим вище рівень, тим більше апетити", - сказав він в інтерв'ю ZN.UA. При цьому він зазначив, що є просто шокуючі історії, коли в одній сім'ї у власності 20 автомобілів і до десятка об'єктів нерухомості, "коли відкривається перед очима детектива картина життя, яка не вписується ні в які, навіть самі умовні моральні рамки".

За його словами, саме в цій точці лежить чітке пояснення причини блокування парламентаріями електронного декларування. "З одного боку, якщо буде ухвалено цей закон, то з майном, яке не ввійшло в декларацію, будуть проблеми. І не тільки в суддів. Запрацює одна з вищезгаданих статей ст. 366-1 КПК про кримінальну відповідальність за внесення недостовірних відомостей у декларацію. З іншого боку, якщо задекларуєш усе майно, то автоматично потрапиш у зону дії статті про незаконне збагачення, і тобі доведеться пояснити: де взяв гроші, щоб це майно купити? Такий собі цугцванг корупціонера", - сказав він.

Однак, зазначив Ситник, остання редакція статті про незаконне збагачення вступила в силу з травня 2015 року. "Тобто навіть якщо такий механізм запрацює, то він стосуватиметься майна, придбаного після цієї дати. Усе, що було куплено до, — предмет повноцінного та тривалого розслідування, яке неможливо оперативно провести відносно чиновників усієї країни. Тому важливо, щоб механізм запрацював уже нинішнього року, і в чиновника був тільки один шлях: бути прозорим. Інакше відповідай або за недостовірну декларацію, або за незаконне збагачення.

З 1 квітня 2016 р. ми могли б уже аналізувати електронні декларації на предмет складу злочину. Та, на жаль... тут Верховній Раді з Європою виявилося не по дорозі", - додав він.

Ситник також повідомив, що зараз п'ять суддів перебувають під слідством. "Матеріали майже готові для передачі до суду. Безумовно, ми очікуємо опору. Це тест, перш за все для НАБУ. Тому що для нас орієнтир не затримання, не порушення справи, а вирок суду, який вступив в силу", - зауважив Ситник.

Як повідомлялося, 16 лютого Верховна Рада прийняла закон про електронні декларації чиновників (3755), проте істотно пом'якшила його вимоги.

суд набу корупція

Знак гривні
Знак гривні