Зміни в законодавстві відкривають тунель в обхід конкурсу на вступ до вузів

Правки до закону про вищу освіту створюють завуальовану можливість вступати поза конкурсом.

Про це пише Дзеркало тижня

Незважаючи на те, що у Закон про вищу освіту внесли норму про скасування позаконкурсного вступу, завуальовану можливість вступу поза конкурсом для окремих категорій абітурієнтів все ж залишили, йдеться у статті Оксани Онищенко.

За її словами, формулювання, запропоноване урядом, парламентарії залишили в тексті проголосованого закону № 911-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України".

"Громадяни мають право безоплатно здобути вищу освіту в державних і комунальних навчальних закладах на конкурсній основі", записано тепер у ст.44 Закону "Про вищу освіту".

"І все було би добре, якби цю фразу не доповнили цілим абзацом, який насправді говорить про інше: "Брати участь у конкурсі за результатами вступних іспитів (тобто без ЗНО! — ред.) з конкурсних предметів у вищому навчальному закладі у межах установлених квот прийому до вищих навчальних закладів України мають право особи (за їхнім вибором), які мають захворювання, що можуть бути перешкодою для проходження зовнішнього незалежного оцінювання, діти-сироти та особи, яких законом визнано учасниками бойових дій та які захищали незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України, брали участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення".

У цьому скромному абзаці ну просто безліч ідей. І далеко не всі вони тішать. Зате викликають багато запитань", - йдеться у статті.

На думку Онищенко, прийняті парламентом правки до Закону відкривають не те що "шпаринку", а "тунель в обхід ЗНО", а також закладають можливості для корупції і нечесного вступу.

"Безперечно, є категорії абітурієнтів, котрі потребують додаткової підтримки від держави. Але якщо ми справді хочемо підтримати соціально незахищених, то чи не краще — фінансово?

Щоб соціальні виплати забезпечували людям можливість не просто нормально харчуватися, вдягатися, лікуватися, мати житло, а й підтягнути свій рівень освіти (пройти підготовчі курси, найняти репетитора тощо).

Пільговикам доведеться навчатися поруч із краще підготовленими однокурсниками, а потім, отримавши диплом, бути конкурентоспроможними на ринку праці. Як це можна зробити без нормальної освіти?

Варіант "давайте просто дозволимо їм вступати без ЗНО за окремим конкурсом", звісно, економніший, але чи можна вважати це справжньою турботою?

І ще один цікавий момент: а хто і як потурбується про тих сиріт, військових, інвалідів, котрі не пройдуть цей "позаконкурсний конкурс?", - йдеться у статті.

"Цього разу ми, здається, прогавили троянського коня — подарунок від депутатів під ялинку (закон проголосували 24 грудня 2015 р.)", - підсумовує Онищенко.

законопроект корупція закон освіта реформи

Знак гривні
Знак гривні