Європарламент дійшов згоди: Росія агресивно залякує країни Східного партнерства

Сьогодні Європарламент прийняв резолюцію "Тиск Росії на країни Східного партнерства у світлі майбутнього саміту у Вільнюсі", в якій засудив дії російської влади щодо сусідніх з нею країн.

Як відбувалися дебати напередодні прийняття цієї знакової резолюції пише Вікторія Власенко, Німецька хвиля.

До проведення дебатів у Страсбурзі 11 вересня євродепутатів підштовхнули останні події, пов’язані з агресивною зовнішньою політикою Москви щодо кількох держав Східного партнерства. Зокрема, "пробна" митна блокада українських товарів на кордоні з Росією, заява РФ про припинення експорту молдовського вина, а також несподіване рішення Вірменії, уряд якої до останнього часу активно працював на зближення з ЄС, вступити до Митного союзу.

Брюссель однозначно пов’язує ці події з тим фактом, що саме ці три країни Східного партнерства найближче підійшли до завершення роботи над Угодою про асоціацію з ЄС. "Дехто в Росії побачив у цьому загрозу, результатом чого став невмотивований тиск на наших партнерів", - заявив під час дебатів єврокомісар з питань розширення та політики сусідства Штефан Фюле. Проте, за його словами, підвищення цін на енергоносії, митна блокада, спекуляції на гарантіях безпеки – неприйняті методи для Європи ХХІ століття, які руйнують всі її основоположні принципи.

"Членство у Митному союзі та підписання Угоди про асоціацію справді несумісні, - наголосив Штефн Фюле. - Але це не політична гра, а юридичні реалії". Водночас Єврокомісар наголосив, що статус спостерігача в Митному союзі, а також угоди про вільну країну з будь-якою країною СНД не вступають у протиріччя з положеннями Угоди про асоціацію.

Слабка підтримка і м’яка критика?

У діях Росії британський депутат Чарльз Теннок вбачає прагнення Володимира Путіна відродити так зване "близьке зарубіжжя". На його думку, сумно і прикро, що Вірменія, уряд якої "так старанно працював весь цей час на асоціацію", в останній момент зламалася під тиском Москви. "Проте я переконаний, що Україна - велика держава і зможе протистояти Росії", - заявив євродепутат.

На думку його румунського колеги Адріана Северина, Євросоюз своєю нерішучою політикою щодо східних сусідів сам підштовхує Росію до агресивних дій. "Москва тисне на Україну, бо розуміє її геостратегічну важливість, - наголосив він. - А чому ми не боїмося, що Україні набридне бути нейтральною?"

Нападом на суверенітет незалежних країн назвала політику Росії естонська депутатка Кристина Оюланд. "Ми повинні всі разом виступити проти Кремля і захистити наших партнерів, - наголосила вона. - Нам треба відкрити свій ринок для молдовського вина, віднайти фінансові ресурси, щоб підтримати Україну, і цим самим показати Росії, що методи КДБ вже не працюють".

Таку ж думку висловив і польський парламентар Яцек Саріуш-Вольський, який запропонував відповісти Росії політичним і дипломатичним тиском, накласти ембарго на російський спирт і водночас відкрити ринки для східних партнерів. "Якщо ми цього не зробимо, то давайте не називати ЄС великим геополітичним гравцем", - категорично підсумував він. "Україна платить високу економічну ціну за любов до демократії, - зауважив інший депутат від Польщі Павел Залевський. - А ми натомість слабко підтримуємо своїх партнерів і м’яко критикуємо Росію".

Росія не зрозуміла, бо ЄС погано пояснив?

Проте єврокомісар Фюле трохи охолодив рішуче налаштованих депутатів, заявивши, що не збирається вести стратегічних ігор з Росією і не хоче зводити нових розділяючи стін у Європі. "Я вірю лише у ті підходи, за яких виграють обидві сторони, - пояснив він. - Ми повинні ліпше пояснити російським партнерам, що Східне партнерство не націлене проти них". Але він пообіцяв обговорити з колегами у Єврокомісії питання збільшення експорту молдовського вина та курятини до ЄС.

На заклики польського євродепутата Павела Коваля підписати угоду про асоціацію з Україною раніше встановленого терміну, Штефан Фюле сказав, що за жодних обставин ЄС не занижуватиме планку та не зніматиме висунутих раніше умов. Проте в цьому контексті певною сенсацією учорашнього вечора стало те, що вперше за довгий час у ході обговорення українського питання в Європарламенті жоден депутат на згадав імені Юлії Тимошенко.

єс україна росія Європа

Знак гривні
Знак гривні