Європа про Росію і торговельну війну: «Це – дійсно неприйнятно»

У Європейському союзі почали лунати офіційні заяви про неприйнятність ускладнення Росією митного оформлення українських товарів. Там це називають помстою за намір України підписати угоду про асоціацію з ЄС. Тим часом у Росії переконують, що суворий режим перевірки українських товарів вже скасовано.

Про реакцію Європи на дії Росію пише Дмитро Баркар, Радіо Свобода.

Міністр закордонних справ Литви Лінас Лінкявічус назвав запровадження Росією інтенсивних перевірок усіх українських товарів, що перетинають російський кордон, явною реакцією на намір Києва підписати угоду про асоціацію з ЄС. Про це він заявив у Брюсселі журналістам.

«Це дуже тривожно, бо кожна країна має право вибирати спосіб рухатися вперед, свій шлях, і якщо ці заходи – обмеження на кордоні – вживаються як помста або контрзаходи щодо можливого підписання ЄС угоди про асоціацію з Україною, це – дійсно неприйнятно. До речі, це невигідно не тільки для України, а й для самої Росії, але, тим не менш, це політика, і ми вважаємо, що ми повинні бути єдині у ставленні до цього і захистити наших українських партнерів», – наголошує Лінкявічус.

У міністра закордонних справ Литви немає ніяких підстав говорити про неприйнятність заходів, вжитих Росією, переконує російський політик, директор Інституту країн СНД Костянтин Затулін. За його словами, про це свідчить і відсутність санкцій щодо Росії з боку Світової організації торгівлі.

«Історія, пов’язана з запровадженням суворішого режиму митної перевірки товарів, скінчилася. Російська митниця продемонструвала, яким чином це може бути, якщо Україна приєднається до зони вільної торгівлі з Європою, і повернулася до попередньої практики. За 20 років російсько-українських відносин було чим дорікнути і Росії, і Україні. Але ми вживаємо якихось кроків, розраховуючи на те, що слова «дружній» та «стратегічний партнер» будуть наповнені змістом. Ми хочемо бути разом з Україною, а люди, які цього не хочуть, кричать, що ми її до цього примушуємо», – запевняє у коментарі Радіо Свобода Затулін.

Литва нині головує у ЄС, відтак заява Лінаса Лінкявічуса відображає консолідовану позицію Європи, наголошує у розмові з Радіо Свобода екс-міністр закордонних справ України Володимир Огризко. Тож, зауважує він, санкції з боку СОТ щодо Росії можуть стати наступним кроком у цій економічній війні.

«Це фактично вперше Європейський союз чітко і ясно зазначив, що дії Росії не вкладаються ні у які цивілізовані рамки. Я дуже радів би, якби за цими заявами почалися практичні заходи в рамках Світової організації торгівлі. Це – серйозно. Не можна у такий брутально-нахабний спосіб себе позиціонувати в сьогоднішньому світі. Це – шлях для країни-вигнанця», – зазначає Огризко.

Тим часом Україна закликає партнерів з країн Митного союзу до справедливого застосування правил на основі положень Світової організації торгівлі та чинної угоди між країнами СНД. Про це заявив прем’єр-міністр Микола Азаров.

«Треба враховувати реалії, як вони є. Митний союз і нові правила в ньому – така реальність. Пільгових режимів не буде. Та ми їх і не вимагаємо», – сказав, відкриваючи засідання уряду у середу, 21 серпня, Азаров.

Copyright © 2013 RFE / RL, Inc. Передруковується з дозволу Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода

єс економіка україна росія

Знак гривні
Знак гривні