Перший кримськотатарський фільм про депортацію «Хайтарма» (Повернення) виходить на великий екран (+трейлер)

17 травня, напередодні Дня жалоби за жертвами депортації кримськотатарського народу, в Сімферополі відбудеться презентація першого кримськотатарського широкоформатного художнього фільму «Хайтарма» («Повернення»). Картину з бюджетом понад півтора мільйона доларів знімали торік у Криму і вона розповідає про сталінську депортацію, вчинену у травні 1944 року. Ця трагічна сторінка в історії кримських татар показана через погляд прославленого льотчика, двічі героя Радянського Союзу Амет-Хана Султана.

Про кінострічку пише Володимир Притула, Радіо Свобода.

«Хайтарма» («Повернення») – перший фільм про депортацію кримських татар і, взагалі, перший після депортації і повернення кримськотатарський повноформатний художній фільм. Зняли його за кошти бізнесмена Ленура Іслямова на його телеканалі АТР. Режисер картини і виконавець головної роді – Ахтем Сейтаблаєв.

Креативний директор телеканалу АТР Айдер Мурадосилов розповів, що сюжет фільму побудований на документальних фактах, пов'язаних із трагедією кримськотатарського народу – депортацією у травні 1944 року.

«У центрі сюжету – радянський офіцер з блискучою кар'єрою, який потім став двічі героєм Радянського Союзу, легенда Другої світової війни, льотчик-винищувач Амет-Хан Султан. Саме він, бойовий офіцер Радянської Армії, кримський татарин, стає учасником жахливих подій, які сталися з його родиною та його народом. Цю трагічну історію ми і спробували відтворити у нашому фільмі», – сказав Айдер Мурадосилов.

У кінострічці знялися відомі актори – Олексій Горбунов, Юрій Цурило, Андрій Самінін, Олексій Тритенко, Дмитро Суржиков. Місцями зйомок стали Алупка, Бахчисарайський район і Судак. У масових сценах знімалися півтори тисячі кримчан з усього півострова, зокрема, люди похилого віку, які самі пережили депортацію 1944 року.

«Ми не готові були, що вони погодяться, але вони прийшли. Люди хотіли знову все це пережити, що пережили в дитинстві. Якийсь психологічний надрив був у цьому. Відчувалося, що люди це роблять саме заради своїх онуків, синів, щоб ті відчули... І заради своїх матерів і своїх батьків», – зазначив продюсер фільму Ленур Іслямов.

Історик Гульнара Бекирова каже, що авторам картини вдалося передати дух тієї епохи, досить точно зобразити її історичний антураж. Розповідає, що, як глядач, отримала справжнє естетичне задоволення, хоча сам фільм дуже важкий.

«Фільм завершується 44 роком. Останні кадри – жінки і діти у вагонах, у цих ешелонах. І буде, звичайно, ще дуже довга історія, яка дозволить цьому народу повернутися додому. Це, звичайно, відбудеться, але відбудеться вже, мабуть, в іншому фільмі», – вважає Гульнара Бекирова.

Продюсер Ленур Іслямов какже, що продовження буде, він має намір і далі вкладати кошти в кінематограф. За його словами, фільм «Хайтарма» не планувався як комерційний проект, але він сподівається на успішний прокат, який дозволить заробити гроші на наступні проекти. З п'ятниці картина демонструватиметься у Сімферополі, а за тиждень – у більшості кримських міст. У планах авторів картини – показ у Києві та західних регіонах України, а також за кордоном. Уже відомо, що «Хайтарма» демонструватиметься на Казанському міжнародному фестивалі.

кіно історія

Знак гривні
Знак гривні