Народні майстри невдоволені умовами участі у ярмарку на Країні мрій

Близько двох десятків народних майстрів підписали і надіслали керівництву фестивалю «Країни Мрій» відкритого листа, у якому не погоджуються з умовами участі у цьогорічній Алеї майстрів в рамках фестивалю.

Зокрема, майстри вважають невдалою ідею реєстрації всіх учасників ярмарку лише у переддень фестивалю 21 червня і отримання місць у порядку живої черги. Мовляв, це відкриє шлях до участі у ярмарку людей, які не мають стосунку до народного мистецтва, і не дозволить справжнім умільцям зайняти місця, які традиційно вони мали на Співочому полі з року в рік.

Зі слів підписантів листа, навіть оплата, яка складає близько 200 гривень за 1 метр на два дні, не гарантує комфортних умов, бо частина продавців сувенірної продукції вже кілька днів чергує біля воріт «Країни Мрій», щоби бути першими. А для майстрів з регіонів ще один день у живій черзі — це додаткові фінансові витрати.

Тамара Негода, майстриня:
— Що найбільше і обурило, що ніхто нікого не записує. Нам кажуть: хто ви, що ви, нас зовсім не бентежить, чи ви заслужені, чи ви майстри, чи ви народні, чи перекупники. Ніхто не був проти того, щоб якісь там кошти брали, але коли у мене їх беруть, нічого не дають, не пропонують і хочуть кудись запхати і при цьому іще кажуть — мені байдуже хто ти...

Ірина Ковальчук-Пастернак, майстриня:
— Я самодостатня як художник і як людина. Я приходжу на Країну Мрій в основному поспілкуватися з нормальними людьми. В мене навіть заробіток не стоїть на першому місці. І якщо при слові Країна Мрій у мене не виникало ніяких сумнівів, чи я туди піду чи не піду, то цього року я не знаю, чи варто це робити.

Натомість координатор алеї майстрів Тетяна Гапонова наголошує, що рівні умови для всіх майстрів є справедливими. І якщо майстер хоче обрати краще місце для себе, то слід просто приїхати у переддень фестивалю. А зарезервувати місця для усіх достатньо важко. Тезу про те, що у декого з майстрів вже були усталені місця на Алеї, організатор ярмарку відкидає. І наголошує, що жива черга дозволить зробити процес розстановки майстрів організованішим.

Тетяна Гапонова, координатор алеї майстрів:
— Я не вважаю, що попереду треба ставити майстрів, які досягли чогось... У нас, знаєте, в нашій країні можна досягти чого хочеш, і не завжди це справедливо. Для нас майстри всі рівні. І якщо якась людина ще ніде не брала участь, вона, можливо, вперше на фестивалі, але в неї гарні роботи, то чому ми повинні поставити її десь далеко, а та людина, яка щороку бере участь і вже є заслуженою поставити її на перше місце? У нас такої концепції на фестивалі немає. Є якісь вимоги до майстрів, але досвід не є головною вимогою.

Зі слів організаторів ярмарку, повністю убезпечитися від того, щоб на фестивалі не було китайської сувенірки чи неякісних робіт, не можна, бо на це впливає людський фактор. Однак роботи все ж фільтрують на предмет відповідності вимогам дійства. Половину майстрів із заявлених на алеї майстрів чекають вранці у перший день фестивалю 22 червня і їх загалом має бути близько трьохсот. Майстри ж між іншого зазначають, що ситуація делікатна тим, що декотрі місця на все літо викупили колишні продавці з Андріївського узвозу, і невідомо, чи вони вивільнять їх на 2 дні «Країни Мрій».

Під відкритим листом до фестивалю підписалися такі майстри як Тамара Негода, Надія Химиченко, Леся Турукіна, Тамара Вовчарук, Т. Кононенко, Каркачови Олександр та Світлана, Леся Денисенко-Ерєменко, Н. Кучер, Н. Кириченко, Ірина Ковальчук-Пастернак та Олександр Ковальчук, Жанна Россипчук, Обухівський, Білоцерківський та Ірпінський осередки спілки народних майстрів.

Фестиваль «Країна Мрій» відбувається щорічно з 2004 року і його ініціатором є лідер гурту «ВВ» Олег Скрипка. Цього року фестиваль відбудеться 22-23 червня. Він включений у програму Євро-2012.

Офіційна сторінка фестивалю krainamriy.com

Джерело: мистецький проект "Рукотвори"

мистецтво країна мрій київ протест

Знак гривні
Знак гривні