Скандал із НАБУ. СБУ застосувала схему, яку вона успішно відкатала на сотнях підприємців? (Точка зору)

21 липня 2025 у співробітників НАБУ відбуваються масштабні слідчі дії, які проводять працівники СБУ та Офісу Генерального прокурора. Texty.org.ua зібрали головне.

Затримання одного з керівників міжрегіональних управлінь детективів НАБУ Руслана Магамедрасулова
Затримання одного з керівників міжрегіональних управлінь детективів НАБУ Руслана Магамедрасулова

Заяви СБУ, ОГП, ДБР

СБУ повідомила, що одного з керівників міжрегіональних управлінь детективів НАБУ Руслана Магамедрасулова викрито на веденні бізнесу з Росією. Як встановило розслідування, він виступав посередником у продажі партій технічної коноплі свого батька до РФ (республіка Дагестан).

Також перевіряється інформація щодо контактів Магамедрасулова з російськими спецслужбами і передачі їм таємної інформації, зокрема щодо запланованих слідчих дій, повідомили в СБУ.

За даними слідства, цей високопосадовець Бюро був у тісному контакті із народним депутатом-втікачем від забороненої партії ОПЗЖ Федором Христенком, який пов’язаний зі спецслужбами РФ та, за даними СБУ, має значний вплив на діяльність НАБУ. Христенка підозрюють у держзраді.

Згодом у СБУ повідомили, що разом з ОГП викрили агентурне проникнення ФСБ до Національного антикорупційного бюро України.

"За результатами комплексних заходів у Києві затримано співробітника Центрального апарату НАБУ, який працює в найелітнішому закритому підрозділі «Д-2» та шпигував для російської спецслужби.

Як встановило розслідування, підривну діяльність агента координував зрадник Дмитро Іванцов – заступник керівника охорони Януковича, який у лютому 2014 року допомагав президенту-втікачу перебратися до Росії, а сам залишився у Криму, вступив до лав окупантів і був завербований ФСБ.

Служба безпеки задокументувала щонайменше 60 епізодів передачі інформації з обмеженим доступом колишньому заступнику керівника охорони Януковича з боку фігуранта.

Серед іншого, «кріт» збирав для ФСБ установчі дані українських силовиків та інших громадян, проти яких ворог планував теракти та спеціальні інформаційні операції", — зазначили в СБУ.

Крім того, 21 липня у ДБР заявили, що трьом співробітникам НАБУ повідомили про підозру у скоєнні ДТП, що призвели до каліцтва потерпілих.

Заява НАБУ

У НАБУ заявили, що станом на зараз відомо про щонайменше 70 обшуків, що проводяться працівниками СБУ, ДБР та ОГП стосовно співробітників Бюро.

"Обшуки охоплюють щонайменше 15 працівників НАБУ. За наявною інформацією, слідчі дії проводяться без судових ухвал.

Підставами для цих дій у переважній більшості випадків називаються участь окремих осіб у дорожньо-транспортних пригодах. Проте деяким працівникам інкримінують можливі зв’язки з країною-агресором. Ці факти не є взаємопов’язаними.

⁠Паралельно розпочата позапланова перевірка стану охорони державної таємниці, ініційована СБУ. Вона стосується працівників НАБУ, які мають доступ до державної таємниці та до проведення негласних слідчих (розшукових) дій. За результатами цієї перевірки СБУ може отримати інформацію про триваючі та заплановані НАБУ і САП оперативні заходи та слідчі дії. Розголошення цієї інформації може зірвати слідчі дії та триваючі розслідування", — йдеться у повідомленні.

У НАБУ також повідомили, що триває також планова перевірка Держспецзв’язку, що охоплює технічну інфраструктуру Бюро.

"Під час одного з обшуків було застосовано фізичну силу до детектива НАБУ, попри відсутність з його боку опору.

НАБУ проводить внутрішню перевірку обставин подій 21 липня та з’ясовує правові підстави дій, у тому числі застосування сили до співробітника", —зазначили у Національному антикорупційному бюро.

Там також додали, що на момент початку зазначених дій директор НАБУ перебував у службовому відрядженні у Великій Британії, де, зокрема, була запланована зустріч із міністром закордонних справ. Директор ухвалив рішення негайно перервати візит і повернутися в Україну.

Щодо підозр працівникам НАБУ у справах про ДТП у Бюро розповіли, що йдеться про три окремі ДТП, які сталися у 2021 (дві події) та 2023 роках (одна подія). У кожному з випадків працівники НАБУ одразу після події надали потерпілим першу медичну допомогу, викликали швидку, поліцію та поінформували відповідні органи, наголосили у Бюро.

"Співробітники не використовували службове становище на свою користь, не намагалися уникнути відповідальності, а навпаки – максимально сприяли встановленню обставин подій та надавали всі необхідні пояснення й документи на вимогу слідства.

З огляду на ці обставини, незрозумілим виглядає як проведення масових обшуків за фактами подій, що відбулись два-чотири роки тому, так і ініціювання клопотань про запобіжні заходи у вигляді безальтернативного тримання під вартою. Також одночасно подані клопотання про відсторонення всіх трьох працівників від посад, попри відсутність ризиків впливу на слідство", — йдеться у заяві відомства.

Версія: все заради меркантильних інтересів слідства

Журналіст-розслідувач Олексій Шалайський вважає, що СБУ застосувало проти НАБУ схему, яку вона успішно відкатала на сотнях підприємців: звинувачення в держзраді за будь-які економічні відносини з російськими контрагентами. "Точніше навіть – не за стосунки, а за теоретичну можливість таких стосунків", — додав він.

Журналіст вказує, що така схема народилась внаслідок того, що Кримінальний кодекс не описує чітко, чи є такі економічні відносини злочином, а якщо є, то яке має бути покарання.

"Тому СБУ самостійно придумало, що це є державна зрада, і почало використовувати цю надважку статтю до всіх подібних кейсів.

Зрозуміло, що з таким позаправовим трактуванням слідство не має жодного шансу в суді. Але логіка схеми полягає не в передачі справи в суд, а в тому, щоб отримати право проводити обшуки, допити, виїмки і паралельно підіймати хвилю чорного піару проти «клієнта».

Якщо брати конкретний «кейс НАБУ», то неможливо в суді довести, що обвинувачений детектив, допомагаючи батькові продати насіння сільськогосподарської культури в Росії, мав свідомий намір зробити це не заради грошей, а задля того, щоби знизити обороноздатність української держави.

Тому, розглядаючи тільки цю історію, можна впевнено твердити, що вона запущена не для торжества справедливості, а заради меркантильних інтересів слідства. Бо таким же шляхом пройшли і сотні підприємців: обшуки, СІЗО, арешт майна, арешт коштів і т.д. і ніяких рухів в бік розгляду справи в суді", — пише Шалайський.

Він наголошує, що вирішити цю ситуацію може лише законодавець, чітко розписавши, що є державною зрадою в економіці, а що – ні. Це міг би зробити і Верховний Суд, але до нього такі справи не доходять.

"Я, чесно кажучи, спершу навіть втішився, побачивши, що цією схемою СБУ накрило детектива НАБУ. Бо на відміну від заляканих підприємців, той буде змушувати СБУ передати справу в суд, і ми нарешті побачимо, як «третя влада» трактує цей законодавчо-силовий абсурд.

Але потім подумав, що мине мінімум рік, аби справа потрапила до стін суду. А за цей час ситуація вже може так змінитись, що справу розглядатиме не «колегія суддів», а «призначена трійка». Як в 37-му", — резюмує Олекса Шалайський.

набу обшук сбу скандал суд

Знак гривні
Знак гривні