Китай будує цілу імперію на даних. Це змінить онлайн-економіку та розвиток ШІ, — The Economist
1,1 мільярда інтернет-користувачів у Китаї генерують більше даних, ніж будь-хто інший у світі. Те саме стосується і величезної мережі камер з розпізнаванням облич. Але обсяги даних — не єдине, що вирізняє Китай. Уряд також інтегрує управління даними в економіку та систему національної безпеки. Це має наслідки як для самого Китаю, так і дає уроки для демократичних країн.

Про це пише The Economist.
Видання зазначає, що китайські планувальники розглядають дані як ще один виробничий чинник нарівні з працею, капіталом і землею. Голова КНР Сі Цзіньпін назвав дані базовим ресурсом із «революційним впливом» на міжнародну конкуренцію. Такий масштаб бачення безпрецедентний — він охоплює все: від громадянських свобод до прибутків інтернет-компаній і прагнення Китаю стати лідером у сфері штучного інтелекту.
Це бачення Сі Цзіньпіна швидко втілюється в життя. У 2021 році Китай ухвалив правила, змодельовані за зразком європейського Загального регламенту захисту даних (GDPR). Однак тепер він стрімко відходить від західних норм. Усі рівні влади повинні мобілізувати наявні у них ресурси даних. Проводиться масштабна інвентаризація даних державних підприємств — з метою оцінити їх як активи, внести до балансу або продавати на державних біржах. 3 червня Держрада КНР оприлюднила нові правила, які зобов’язують усі рівні уряду ділитися даними.
Ще один великий крок — цифрове посвідчення особи, яке мають запустити 15 липня. В рамках цієї системи центральна влада зможе контролювати реєстр усіх вебсайтів та застосунків, якими користується кожна людина. Великі технокомпанії, які раніше управляли цими системами, більше не бачитимуть реальні імена користувачів — лише анонімізовану послідовність цифр і літер. The Economist застерігає, що в майбутньому цей реєстр може перетворитися на всевидюче око держави.
Остаточна мета Китаю полягає у створенні єдиного національного «океану даних»
"Остаточна мета Китаю, схоже, полягає у створенні єдиного національного «океану даних», який охоплює не лише споживачів, а й промислову та державну діяльність. Очевидні переваги такого підходу включають масштабну економію для тренування моделей штучного інтелекту та зменшення бар’єрів для виходу на ринок малих інноваційних компаній.
Але недоліки також очевидні. Держава має погану репутацію в управлінні персональними даними: поліція Шанхая, наприклад, втратила 1 мільярд записів через хакерську атаку. Якщо приватні компанії втратять контроль над зібраними ними даними, їхні прибутки можуть знизитися, що зменшить мотивацію до інновацій. Хоча цифрове посвідчення може замінити нинішню застарілу систему онлайн-нагляду, в якій низькорівневі чиновники часто зловживають повноваженнями, новий підхід все одно виглядає як рай для Великого Брата", — йдеться у матеріалі.