Київ не спромігся побудувати музей Івана Марчука. Це просто ганебно, — Ліна Костенко

Українська поетеса-шістдесятниця Ліна Костенко розкритикувала відсутність музею художника Івана Марчука у Києві в інтервʼю громадській ініціативі "Голка" у рамках проєкту "Києве мій".

Ліна Костенко. Фото: GettyImages
Ліна Костенко. Фото: GettyImages

Костенко наголосила, що їй важко пробачити "багаторічну недалекоглядність" влад столиці.

"Столиця не спромоглася побудувати музей Івана Марчука, одного з найвидатніших наших художників, — музей, який міг би, скажімо, розташуватися в стінах садиби Мурашка, ставши притягальним культурним магнітом для міста та його гостей", — сказала письменниця. 

Ліна Костенко розповіла, що свого часу зверталась з цією ідеєю до інституцій міста. Однак дістала у відповідь "глухе мовчання". Натомість тепер садиба Мурашка — в аварійному стані, попри теоретичні реставраційні проєкти, зазначила вона.

Фото: сайт Івана Марчука
Фото: сайт Івана Марчука

Водночас же сам художник став біженцем та поселився у Відні, в одній з найпрестижніших мистецьких столиць Європи. Там, продовжує письменниця, у нього масштабна виставка та величезне визнання, багато його картин залишиться поза межами України.

Натомість у Києві Господарський суд пʼять років визнав Марчука "боржником", а ділянку під непобудований музей обклав штрафом.

"Це просто ганебно. І це зловісна метафора стосунків держави зі своїми митцями. Це має бути честь для держави — музей такого художника! Не художник — боржник перед державою, а держава в боргу перед своїми великими митцями і мислителями!", — наголосила Ліна Костенко.

Як пише Радіо Свобода, найвідоміший український художник сучасності Іван Марчук провів у травні наймасштабнішу виставку свого довгого творчого життя. Виставка «Скажи мені правду» відбулась у Відні, де митець мешкає від початку масштабної війни Росії проти України. Було виставлено понад 400 робіт художника, а вернісаж-відкриття зібрав 700 людей – всі мистецькі й культурні вершки Відня і було чимало візитерів з інших країн.

київ костенко культура марчук музей проблема

Знак гривні
Знак гривні