Що показав протест комбата 47-ї бригади «Маґура» Ширшина і як відреагували командири інших підрозділів
Командир 1-го механізованого батальйону 47-ї окремої механізованої бригади ЗСУ «Маґура» Олександр Ширшин звинуватив командування в постановці невиправданих задач і марній втраті людей. Відтак він написав рапорт з проханням звільнити його з посади комбата.

Про це він написав на своїй сторінці у фейсбуці.
Як відомо, підрозділ Ширшина виконує бойові завдання на Курському напрямку.
"Дебільніших задач, як на поточному напрямку я не отримував. Колись розповім деталі, але тупорила втрата людей, тремтіння перед безтолковим генералітетом, крім як до провалів, не приводить ні до чого. Все, на що спроможні — догани, розслідування, накладання стягнень. Ідуть всі в сраку. «Політичні» ігри і оцінка реального стану справ не відповідає ні дійсності, ні можливостям. Загралися.
Відповідний рапорт написано, сподіваюся мене знімуть найближчим часом, тому скоро буду готовий розказати деякі моменти друзям-журналістам".
Ширшин позначив у своєму дописі офіційну сторінку Генштабу ЗСУ з коментарем "Сподіваюся, ваші діти теж будуть в піхоті і виконуватимуть ваші задачі".
У відповідь начальник Генерального штабу ЗСУ Андрій Гнатов розпорядився створити робочу групу для вивчення обставин, про які заявив Олександр Ширшин. Там обіцяють детально проаналізувати накази та розпорядження від різних рівнів військового управління «на предмет доцільності» бойовій обстановці, що склалася. Рішення обіцяють ухвалити за результатами перевірки.
Після цього Ширшин написав, що очікував на конструктивну розмову з Генеральним штабом ЗСУ, адже питання серйозне і потребує вирішення.
"У результаті отримали «відбілювання» певними бригадами та посадовими особами пана головнокомандуючого, заклику посунути якого у мене в дописі не було. А також спробу навмисно звести наклеп", — зазначив військовий.
Чим відомий Олександр Ширшин
Як пише Новинарня, колишній громадський діяч Олександр Ширшин, позивний “Геній”, став командиром батальйону 47-ї бригади у липні 2024 року. До лав ЗСУ він став за місяць до повномасштабного вторгнення РФ 2022 року. Відтоді пройшов усі щаблі військової кар’єри до комбата, був у лавах 80-ї ОДШБр, звільняв Ізюм, воював на Авдіївському і Покровському напрямках, а також на Курщині у 2024 році.
Нагороджений орденом “За мужність” ІІІ ступеня та орденом Богдана Хмельницького ІІІ ступеня.
Читайте також: Фото дня. Військовий ЗСУ читає в окопі книжку Тімоті Снайдера
2 січня 2023 року американський історик, публіцист, професор Єльського університету Тімоті Снайдер виклав у своєму твіттері фото, на якому солдат в окопі читає його книжку “Дорога до несвободи”. Росія, Європа, Америка”. Тоді Снайдер підписав світлину українською мовою: “Найвища честь для автора — читач”. Фотографія стала вірусною. Військовим на фото був Олександр Ширшин. Згодом Снайдер із ним зустрівся.
Що показав протест Ширшина
Як зазначає журналіст Юрій Бутусов, заява Олександра Ширшина щодо бажання звільнитись з посади на знак протесту проти некомпетентних рішень українського командування на Курщині — це важлива подія в армії та суспільстві.
"47-ма бригада виконує завдання на Курщині, і такі питання, які поставив комбат Ширшин у фейсбуці, задають на цьому напрямку і деякі інші українські командири.
Про що йдеться, ми бачимо прямо зараз по відео біля села Тьоткіно, які ворог викладає зі своїх дронів — спроба атакувати колонами техніки в лоб під спостереженням та ураженням російськими дронами призводить до значних втрат техніки та людей.
Поставлені завдання не завжди відповідають можливостям військ, рельєфу та елементарній тактиці. Недооцінка військовим командуванням загрози дронів призводить до провалів в інженерному забезпеченні, захисті техніки та людей, грубим помилкам у пануванні та застосуванні військ.
Політичне завдання вести бойові дії на території ворога, яке поставлено Ставкою, погано організовано та сплановано на оперативному та тактичному рівні, і ніхто не намагається зробити висновки та навчитись, а навпаки, продовжують повторювати ті самі помилки багато разів, не рахуючи втрат", — пише Бутусов.
Реакція інших підрозділів
У Третій штурмові бригаді заявили, що підтримують рішення Генштабу ЗСУ створити робочу групу для з’ясування обставин в 47 ОМБр.
"До завершення розслідування коментарі та публічні обговорення внутрішніх конфліктів недоречні. У воєнний час це може зашкодити, і подібні дії — всупереч власній армії.
На всій лінії фронту підрозділи Сил оборони щодня виконують складні бойові завдання. Операція на Курщині — одна з таких і важливих на території противника. Бо зокрема завдяки цим зусиллям наша країна продовжує існувати.
Війна триває. Наш ворог — російські окупанти. Продовжуємо битися проти них, а не проти себе", — зазначили у Третій штурмовій.
Командири інших українських підрозділів також опублікували заяви щодо рапорту комбата 47 бригади «Маґура» Олександра Ширшина, повідомляє hromadske.
Так, командир підрозділу «Птахи Мадяра» Роберт Бровді назвав заяву Ширшина «публічним демаршем».
На його думку, це оприлюднення «дає привід для хвилі срачів як “експертного“ та хайпуючого середовища, так і працює на користь ворога, котрий вміє оперативно присмоктатися і телескопіювати, підкладаючи дрів у топку».
У 425 окремому штурмовому полку «Скала» звинуватили Ширшина в «ігноруванні поставлених завдань вищого керівництва».
«Ширшин грає в політичні ігри та дає оцінки, які не відповідають реальній обстановці.
Можливо, ситуація на його напрямку справді складна. Але складно — всім.
Замість витримки та лідерства він влаштовує емоційні зриви — це виглядає як істерика, а не командування.
Ми працюємо на значно небезпечніших ділянках фронту. Неодноразово взаємодіяли з 47-ю бригадою — і постійно стикаємося з помилками командування бригади. Але не виносимо це в публічний простір», — йдеться у повідомленні.
Водночас командир 1 окремого штурмового полку Дмиро Філатов заявив, що «справжній командир не шукає винних назовні, а аргументовано відстоює свою позицію, доносить її до керівництва та пропонує дієві рішення».
А командир 225 окремого штурмового полку майор Олег Ширяєв закликав верховного головнокомандувача «задля збереження бойової дисципліни й керованості» запровадити суворі обмеження на публічне обговорення бойових завдань, хід операцій і оцінку командування.