Які уроки має засвоїти світ після раптового блекауту на Піренейському півострові, — Economist

Велике відключення електроенергії на Іберійському півострові не обов'язково означає катастрофу для відновлюваних джерел енергії, але є уроки, які потрібно засвоїти. Про це пише The Economist. Texty.org.ua наводять переклад ключових фрагментів матеріалу.

Фото: Alamy
Фото: Alamy

28 квітня іспанська електромережа раптово і несподівано втратила 15 гігаватів потужності, що еквівалентно 60% національного попиту.

Масштабне падіння напруги призвело до вимкнення більшої частини енергосистеми країни, а за нею і більшої частини сусідньої Португалії. Потяги і метро зупинилися, а 35 000 пасажирів по всій Іспанії довелося евакуювати. Світлофори перестали працювати, лікарні скасували всі другорядні операції, мобільний зв'язок та інтернет зникли. Хаос тривав кілька годин.

Хоча Португалія оговталася до кінця дня, більша частина Іспанії відновила електропостачання лише о 7 ранку наступного дня. Національний оператор електроенергії Іспанії назвав це відключення "винятковим і абсолютно надзвичайним". Педро Санчес, прем'єр-міністр Іспанії, пообіцяв "докопатися до суті" того, що сталося.

Наразі влада перебуває в невіданні. Чутки про кібератаку відкинуло іспанське метеорологічне агентство, яке заявило, що не зафіксувало жодних "незвичайних метеорологічних або атмосферних явищ" або різких коливань температури, які могли б бути причиною.

Виявлення справжньої причини може зайняти тижні, каже лондонський експерт Майк Гемслі з Комісії з енергетичного переходу. Це не завадило декому поставити під сумнів стійкість енергетичних систем, що працюють переважно на відновлюваних джерелах. Іспанія та Португалія мають одні з найвищих у Європі частки вітрової, сонячної та гідроенергетики: у 2024 році вони забезпечили майже 60% електроенергії в Іспанії та понад 70% у Португалії. Відповідні показники для Великої Британії, Франції та Німеччини наближаються до 40%, 30% та 50% відповідно. Чи особливо схильні до збоїв мережі з великим навантаженням на відновлювані джерела енергії?

Не обов’язково. Хоча початкова відмова, здається, сталася на південному заході Іспанії — у регіоні, що забезпечує більшість сонячної енергії країни — в період доби, коли мережа мала б активно використовувати сонячну генерацію, за нею одразу пішли ще дві аварії, включно з однією на лінії з’єднання між Іспанією та Францією. Одночасні збої такого типу могли б вивести з ладу будь-яку енергомережу, каже інженер-електрик з Імперського коледжу Лондона Януш Біалек, адже ймовірність таких подій настільки низька, що забезпечення їх захисту стало б надто дорогим.

Це означає, що навіть енергосистеми, які працюють на викопному паливі, можуть зупинитися, як це сталося в Італії у 2003 році. Непідготовлені до суворої зими електростанції, що працюють на природному газі, також могли спричинити масштабне відключення електроенергії в Техасі в лютому 2021 року.

Втім, системи, що базуються переважно на відновлюваних джерелах, можуть бути особливо вразливими до серйозних збоїв. Електричні мережі покладаються на інерцію — фізичний імпульс, що створюють і підтримують великі обертові машини, як-от турбіни на газових або вугільних електростанціях, — що допомагає згладжувати коливання в мережі. Джерела енергії, які майже не мають обертового обладнання, як-от сонячні електростанції, справляються з цим значно гірше.

Такі проблеми можна вирішити, каже Майк Гемслі. Одним із рішень є створення “синтетичних” форм інерції, наприклад, маховиків, які накопичують енергію у процесі обертання й можуть віддавати її назад у мережу, коли це потрібно.

Інший варіант — додати до енергетичного балансу більше інерційних відновлюваних джерел, таких як гідроенергетика. Саме комбінація гідроелектроенергії та газових станцій допомогла Іспанії згенерувати достатньо інерції, щоб перезапустити свою енергосистему у вівторок.

Подальші інвестиції в гідроенергетику можуть забезпечити ще більшу стабільність, вважає Гонсало Ескрібано з Королівського інституту Елькано в Мадриді. Наприклад, надлишок електроенергії, виробленої в сонячні періоди, можна було б використовувати для перекачування води назад у водосховища, фактично "зберігаючи" її доти, поки вона не знадобиться. Спроєктована таким чином мережа буде менш вразливою до раптових масштабних відключень.

Навіть якщо мережі з високою часткою відновлюваних джерел є вразливими в певних аспектах, вони можуть підвищувати стійкість в інших. Зокрема, вони зазвичай є більш децентралізованими, адже базуються на багатьох сонячних чи вітрових електростанціях, розкиданих на великій території, на відміну від великих електростанцій, які є єдиною точкою відмови.

Звісно, інші чинники, а не лише "озеленення" енергомереж, можуть виявитися головною причиною енергетичного колапсу на Піренейському півострові. Наприклад, імовірність кількох збоїв зростає зі збільшенням взаємозв’язків між країнами, хоча такі зв’язки зазвичай підвищують стабільність (імпорт електроенергії з Франції та Марокко також допоміг Іспанії відновитися). Фокус, за словами доктора Біалека, полягає в тому, щоб мати резервні системи, достатньо надійні для подолання раптових і масштабних відключень — а цей тиждень показав, що таких систем бракує.

блекаут енергетика зелена енергетика тенденції

Знак гривні
Знак гривні