Що Зеленський намагався донести Трампу на зустрічі у Ватикані, — The Economist

Під час зустрічі у Ватикані президентів США та України Дональда Трампа та Володимира Зеленського останній переконував свого американського колегу в тому, що Україна прагне повного припинення вогню.

Фото: Getty Images
Фото: Getty Images

Про це пише The Economist з посиланням на власні джерела.

Видання пише, що Зеленський використав свої 15 хвилин, щоб донести простий меседж: Україна готова до безумовного припинення вогню, Росія — ні.

Також український лідер закликав главу Білого дому не відмовлятися від шансів на мирне врегулювання, адже саме Трамп здатен його забезпечити.

Як пише Economist, після цієї зустрічі риторика Вашингтона дещо змінилася, що свідчить про певне порозуміння між США та Україною.

"Публікація в соціальних мережах, зроблена американським президентом після цього, свідчила, що він зрозумів послання. Його показова догана Путіну за те, що той "тягнув із ним час", була найрізкішою на сьогодні", — йдеться у матеріалі.

Джерела видання також зазначають, що в Білому домі не були надто вражені пропозицією Володимира Путіна про триденне перемир’я з нагоди російського Дня перемоги 9 травня.

Масовий ракетний обстріл Києва 24 квітня, внаслідок якого загинуло щонайменше 12 людей, також помітно розлютив президента США.

"На початку процесу Трамп був дуже розчарований Зеленським, — каже американське джерело Economist. — Тепер він перемикнувся на Путіна".

Перспективи мирного врегулювання

Британський тижневик зазначає, що минулого тижня переговори в Лондоні, від яких майже ніхто не очікував результативності, наблизили технічні переговори між Україною та Заходом до безпрецедентного рівня.

"Формальні умови початкової мирної пропозиції Трампа, які просочилися у пресу, як і раніше, виглядають неприйнятними для українців. Вони включають юридичне визнання США анексії Криму Росією та зняття санкцій без жодної очевидної гарантії довготривалого миру. Проте українці були задоволені закулісними переговорами, а також більш детальними обговореннями західної безпекової присутності в Україні — на морі, у повітрі та навіть на суші, що, попри протилежні повідомлення, все ще залишається можливим варіантом.

Було досягнуто загального порозуміння й розпочато спільну роботу над зустрічною пропозицією, яка передбачає відкладення територіальних переговорів до припинення вогню, а також пункт про повторне запровадження санкцій у разі порушення Росією умов домовленості. Українці розуміють, що Трампу буде важко проштовхнути через Конгрес юридичне визнання Криму без їхньої згоди. Один західний чиновник висловив сподівання, що угоду про припинення вогню можуть укласти вже цього тижня", — йдеться у статті.

Видання додає, що Росія також дещо змінила свої “червоні лінії”, публічно погодившись на ідею прямих переговорів з адміністрацією Зеленського, яку раніше висміювала як нелегітимну. Водночас її публічна позиція в інших аспектах лише посилилась, і вона повернулася до того, що вміє найкраще — повільного обговорення “подробиць”. 28 квітня міністр закордонних справ Сергій Лавров заявив, що Росії потрібно повне визнання всіх анексованих нею територій, включно з частинами чотирьох областей, які вона повністю не контролює. Він також знову заговорив про потребу демілітаризації та “денацифікації” України — терміну, який майже зник з його риторики.

"Ця жорстка риторика, ймовірно, відображає впевненість Росії в тому, що вона може досягти свого, продовжуючи війну на виснаження та психологічний тиск. Це може виявитися небезпечним, враховуючи сильне прагнення Трампа укласти мир. Але було б нерозумно вважати, що для росіян усе закінчено — вони неодноразово демонстрували вміння пропонувати американцям хитрі й корумповані бізнес-угоди, що виходять далеко за межі українського питання. Путін, безсумнівно, розуміє, що йому потрібно, аби Трамп залишався залученим у мирні переговори — хоча б тому, що це означає подальшу нормалізацію відносин — і, ймовірно, намагатиметься досягти компромісу", — зазначають автори статті.

Читайте також: Перемир'я дуже близько, але навряд воно стане перемогою для України — The Telegraph

Водночас, наголошує Economist, після зустрічі Зеленського і Трампа у Римі українські учасники переговорів вперше висловлюють обережний оптимізм. "Ми намагаємося покращити нашу позицію, — каже високопоставлений український чиновник. — Але з усіх боків спостерігається блеф. І небезпека полягає в тому, що хтось переграє".

дипломатія мирні переговори трамп-зеленський трамп-путін

Знак гривні
Знак гривні