Що не так з демократією в Європі? — The Economist (ІНФОГРАФІКА)

Європа — найдемократичніший регіон світу, але більшість європейців все одно не знаходять багато приводів для радощів. Чому так, розбирались в своїй аналітиці The Economist. Texty.org.ua пропонують переклад.

Цього року країни старої Європи знову показали найкращі результати в глобальному індексі демократії, щорічному звіті сестринської компанії The Economist EUI. Коли демократія занепадає в більшості країн світу, під впливом знахабнілих диктаторів їх режимів, Європа покращила свій показник на кілька пунктів. Однак багато європейських виборців не бачать особливих приводів для радості.

Графік: The Economist. Переклад: Texty.org.ua
Графік: The Economist. Переклад: Texty.org.ua

EIU оцінює 167 країн за шкалою від нуля до десяти, виходячи з функціонування уряду, громадянських свобод та інших критеріїв. Далі країни групуються в чотири категорії: повні демократії, недосконалі демократії, гібридні режими та авторитарні режими.

Дев'ять з десяти найдемократичніших країн світу знаходяться в Західній Європі. На Європу також припадає більше половини з 25 країн, які класифікуються як повні демократії.

Дев'ять з десяти найдемократичніших країн світу знаходяться в Західній Європі

Стійкість Європи в основному є наслідком початкової міцності її інститутів, включаючи довгу історію незалежних судів і виборів.

Графік: The Economist. Переклад: Texty.org.ua
Графік: The Economist. Переклад: Texty.org.ua

Незважаючи на це, деякі європейці мають дедалі більш похмуре уявлення про свої демократії. Опитування, проведене компанією Pew у 2024 році, виявило зростання незадоволення у більшості країн Західної Європи. Майже 80% респондентів у Греції, яка посідає 25 місце в рейтингу EIU, заявили, що вони незадоволені роботою демократії.

Велика Британія посідає 17-те місце. 60% респондентів заявили, що демократія працює не так добре, як повинна. У таких країнах, як Німеччина та Нідерланди, задоволеність демократією все ще переважає невдоволення, але показник досить зменшився у порівнянні з 2021 роком. Це сприяло зростанню підтримки антиістеблішменту та ультраправих партій.

Читайте також: Бюрократія — складова демократії. Чому «прості рішення» шкодять держслужбам

Причину цього важко визначити. Інфляція та економічна тривога підірвали довіру до європейських лідерів. Зміна медіа-ландшафту і культурні тертя — через імміграцію, ідентичність і соціальний статус — загострили політичні розбіжності.

Наразі європейські інституції залишаються сильними. Проте розчарування може зруйнувати навіть найміцніший фундамент. Франція, яка колись була повноцінною демократією, цього року понизилась в рейтингу до «недосконалої» через погіршення довіри до уряду і політичну нестабільність. Якщо європейські лідери не дослухаються до таких попередженнь, якість демократії в їхніх країнах також може погіршитися.

Європа демократія диктатура європейський союз

Знак гривні
Знак гривні