Як фінансові обмеження на перекази вдарили по військових і волонтерах

З 1 лютого 2025 року в Україні запровадили обмеження на перекази для фізичних осіб і з картки на картку і за реквізитами IBAN – максимум 150 000 грн на місяць.

Фото: Віталій Носач, РБК-Україна
Фото: Віталій Носач, РБК-Україна

Це робиться для того, щоб різні бізнеси, які працюють "втемну", почали платити податки. А їх багато – починаючи від кіоску на розі "Італійські товари" і закінчуючи великими торгівельними майданчиками в інтернеті. Також обмеження потрібні для того, щоб обмежити ухилення від сплати податків онлайн-казино.

Утім, ці нововведення створюють серйозні проблеми для військових – вони тепер не можуть швидко закривати потреби через «общак» підрозділу.

Цій проблемі присвячений допис у неофіційному ТГ-каналі 46-ї окремої десантно-штурмової бригади. Ми опитали декількох військових і волонтерів, і вони підтвердили наявність таких проблем. Особливо це стосується військових, які здійснювали закупівлі коштом так званих ротних кас.

Що стосується волонтерів, то частина з них зареєструвалася і формалізувалася, це дозволяє без обмежень оперувати грошима на рахунках. Але через військову бюрократію не всі частини хочуть приймати в офіційних волонтерів вартісне обладнання, бо його треба ставити на облік і фінансово відповідати за нього, якщо його знищить ворог.

Далі допис із незначними скороченнями.

1.Ламається гнучкість закупівель

Раніше в кожному підрозділі був свій «общак». Хлопці скидали гроші, і якщо треба було швидко купити дрон, прилад нічного бачення чи запчастини тощо — просто брали і купували. Тепер через обмеження переказати великі суми одразу неможливо, гроші зависають, перекази ріжуть. Це змушує шукати обхідні шляхи, які займають час.

Читайте також нашу статтю: Простіше купити за свої. Як ротні каси компенсують прогалини армійської логістики

2.Зриваються закупівлі через готівку

Більшість критично важливих речей купується за кеш. Раніше волонтер чи військовий отримував гроші на картку, знімав і купував. Тепер якщо сума велика – блок, питання, перевірки.

3.Штаби тепер ще більше гальмують процеси

Якщо підрозділ не може закупити сам, доводиться йти через офіційні запити. А штаби, м’яко кажучи, не поспішають закривати потреби. Це завжди час, бюрократія та вимушеність доводити доцільність закупок. Поки цей цирк з паперами йде, на нулі вже може загинути боєць, якому був потрібен цей прилад нічного бачення.

4.Волонтери більше не можуть працювати як раніше

Дрібні волонтерські ініціативи, які працювали через особисті картки, просто стали недієздатними. Тепер треба або створювати офіційні фонди (що не всім доступно), або розбивати платежі через десятки людей. А навіть якщо працювати через офіційні фонди — треба подавати купу документації в податкові, що відчутно гальмує процес.

Все це – втрата часу і нервів, а час = життя на фронті.

Все це – втрата часу і нервів, а час = життя на фронті

"Чи це було зроблено спеціально під корупцію? Швидше за все, ні, це наслідок загального фінансового контролю з боку держави та міжнародних партнерів. Але у нашій реальності, де корупція гнучка, ці обмеження лише дають додаткові важелі тим, хто вміє “вирішувати питання”, – йдеться в дописі.

"Як тепер викручуватись бійцям та волонтерам? Зрозуміло, що чекати змін не варіант. Треба шукати, як обійти ці обмеження вже зараз", – зазначають автори допису.

Вони також розглядають альтернативні способи переказу грошей.

  1. Перехід на криптовалюту

USDT (тезер), біткоїн – найпростіший спосіб передати гроші швидко та без банківських обмежень.

  1. Використання міжнародних платіжних систем

Деякі військові вже відкривають рахунки в Польщі, Литві чи Естонії і перекидають гроші через Revolut (зазначимо, що цю європейську платіжну систему звинувачують у тому, що там російський співвласник. До того ж рано чи пізно вона запросить податковий номер країни в якій відкритий рахунок, – Ред.), Wise, Payoneer.

  1. Переведення коштів через цивільних осіб

Замість того, щоб отримувати гроші напряму, можна перекидати на цивільних осіб, які далі передаватимуть готівку.

  1. Мікроперекази
  1. Офіційні волонтерські рахунки
  1. Картки міжнародних банків та криптокартки

"Це не про зручність. Це про виживання на фронті", – наголошують автори допису.

банки волонтери військові обмеження перекази

Знак гривні
Знак гривні