Росія витратила майже чверть резервів свого фонду добробуту і перебуває на межі економічного колапсу
Торік Росія витратила майже чверть наявних резервів Фонду національного добробуту на підтримку економіки у воєнному стані та фінансування агресії проти України, пише Bloomberg.
За даними міністерства фінансів РФ, у 2024 році Фонд національного добробуту майже не змінився — близько 12 трильйонів рублів (117 мільярдів доларів). Однак запаси ліквідної готівки та інвестицій в ньому скоротилися на 24% — до 3,8 трлн рублів станом на 1 січня у порівнянні з початком минулого року.
Видання зазначає, що від початку повномасштабного російського вторгнення в Україну у лютому 2022 року фонд скоротився на 57%.
Тиск на російську скарбницю посилюється через зростання бюджетних витрат, пов'язаних із потребами армії. Попри те, що доходи від експорту нафти й газу перевершили прогнози російського уряду протягом минулого року, міністерство фінансів витратило 1,3 трильйона рублів з фонду добробуту на покриття бюджетного дефіциту.
Зменшуються також і резерви — їх "поглинають" потреба підтримки економіки в умовах дії західних санкцій та фінансування інфраструктурних проєктів, пише Bloomberg.
В опублікованому в жовтні звіті про можливі сценарії грошово-кредитної політики Банк Росії побачив ризики повного виснаження Фонду національного добробуту в 2025 році в умовах «значного погіршення зовнішніх умов» і обвалу ціни на нафту.
Водночас британська Express пише, що Росія на межі економічного «колапсу», пояснюючи, що в РФ нині вирує інфляція та високі банківські ставки.
«Погіршення економічних перспектив змусило Кремль розглянути радикальні пропозиції щодо подолання кризи.
Володимир Путін розглядає пропозиції щодо заморожування російських банківських рахунків і запровадження продовольчих карток у спробі запобігти економічному колапсу», — пише видання.
Зазначається, що по росіянах сильно вдарили зростання процентних ставок та продовольча інфляція, коли ціни на основні харчові продукти різко зросли.
Ціни на картоплю за рік між листопадом 2023 та 2024 зросли на 95%, а на масло — на 36,5%. Високі ціни спровокували хвилю крадіжок із магазинів. Особливо часто крадуть масло, описує ситуацію видання.