Як росіяни намагаються зробити диверсантами родичів полонених українських військових, — BBC

Російські агенти намагаються використати для диверсій рідних полонених українських військових, маніпулюючи та погрожуючи їм.

Світлана з родиною. Фото: BBC
Світлана з родиною. Фото: BBC

Про це пише BBC на прикладі киянки Світлани.

42-річна жінка понад два роки чекала звісток про свого чоловіка Діму, військового медика, захопленого Росією, коли раптом їй зателефонували.

Світлані сказали, що якщо вона зрадить Україну, Діма може мати право на кращий режим у в'язниці або навіть на дострокове звільнення.

"Мені зателефонували з українського номера. Я відповіла, чоловік представився Дмитром, – розповідає Світлана. – Він говорив з російським акцентом".

Він сказав: «Ти можеш або спалити військкомат, або підпалити військову машину, або зробити диверсію в електрощитовій Укрзалізниці». Був ще один варіант: розкрити розташування найближчих підрозділів протиповітряної оборони.

Коли Дмитро виклав свою пропозицію, Світлана каже, що згадала інструкції, які українська влада роздала всім сім'ям на випадок контакту з російськими агентами: виграти якомога більше часу, записати та сфотографувати все, що відбувається, і повідомити про це.

Світлана звернулася до Служби безпеки України, де їй сказали тягнути час, поки вони проводять розслідування. Тому вона продовжила спілкування з агентом РФ і удала, що погодилася пошкодити залізничний трансформатор. Дмитро їй надав детальні інструкції, як вчинити диверсію і зажадав доказів виконання завдання.

Натомість агент пообіцяв організувати телефонну розмову з її чоловіком або доставити йому посилку.

Пізніше співробітники СБУ повідомили Світлані, що чоловік, з яким вона розмовляла, дійсно перебуває в Росії, і їй слід припинити з ним спілкування. Світлана сказала Дмитру, що передумала.

«Тоді почалися погрози, – розповідає Світлана, – він сказав, що мого чоловіка вб'ють, і я його більше ніколи не побачу. Кілька днів він дзвонив і казав: «Твого чоловіка катують, і це твоя вина!»

Подібні дзвінки отримували ще десятки родичів українських військовополонених. Петро Яценко з Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими каже, що російські агенти намагаються встановити контакти з близько 50% усіх сімей військовополонених.

«Вони перебувають у дуже вразливому становищі, і деякі з них готові на все, – каже Петро. – Але ми намагаємося пояснити їм, що це не допоможе [їхнім близьким у полоні]».

Джерело в українській розвідці повідомило ВВС, що випадків, коли родичі погоджуються працювати з Росією, небагато.

А в СБУ зазначили, що співпраця з російськими агентами «жодним чином не полегшує становище ув’язнених, навпаки, може значно ускладнити їхні шанси на обмін».

Чоловіка Світлани Дмитра звільнили з полону трохи більш як три місяці тому. Коли Світлана розповіла йому про дзвінки, Діма був шокований.

Він сказав дружині, що росіяни не виконали своїх погроз покарати його за її відмову співпрацювати.

«Він запитав мене, як я це витримала, – розповідає вона. – Ну, як я завжди кажу, я дружина офіцера».

диверсії агенти рф полонені

Знак гривні
Знак гривні