Комбат відмовився вести бійців у бій за посадки. Чому суд підтримав майора, а не командування
У Великоновосілківському районному суді Донецької області розглянули справу щодо недбалого ставлення до військової служби командира механізованого батальйону, майора Костянтина К., підрозділ якого був прикомандирований до 110 окремої механізованої бригади.
Про це повідомляє Судово-юридична газета.
Як зазначає видання, 14 грудня 2024 року майор Костянтин К. отримав бойове розпорядження від командира бригади зайняти дві важливі позиції у смузі оборони 110 бригади, а саме у лісосмугах, підсилити їх оборону особовим складом батальйону та утримувати вказані позиції.
"Однак наказ командира бригади виконаний не був, внаслідок чого штурмові підрозділи російських військ захопили вказані позиції", – йдеться у матеріалі.
На думку командування 110 бригади, Костянтин К. порушив вимоги Дисциплінарного статуту ЗСУ та Статуту Внутрішньої служби, тобто командир батальйону не виконав бойове розпорядження командування бригади.
Тож щодо нього склали протокол про адміністративне правопорушення за ч. 2 ст. 172-15 (недбале ставлення до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду).
Втім, у суді Костянтин К. своєї провини не визнав. На свій захист майор повідомив, що механізований батальйон, який був під його командуванням, фактично не міг виконати бойове розпорядження.
Майор розповів суду, що в батальйоні є лише 41% від необхідного особового складу, а частина військовослужбовців навіть не проходила базової військової підготовки, інші ж були потребували лікування або були визнані ВЛК обмежено придатними. Також деякі бійці взагалі відмовилися виконувати наказ Костянтина К.
Окремо військовий повідомив про те, що батальйон не пройшов відповідного злагодження, а на підготовку особового складу до бойових дій у нього було всього чотири дні.
Крім того, напередодні отримання бойового розпорядження батальйон зазнав втрат загиблими та пораненими внаслідок обстрілів, а 5 військовослужбовців взагалі зникли безвісти, через що у батальйоні виникли ще й проблеми з морально-психологічним станом.
Також у батальйоні були проблеми із забезпеченням транспортом, бронетехнікою та боєприпасами.
Про всі ці проблеми майор доповідав командуванню бригади, однак розуміння у керівництва бригади він не знайшов.
Суд вирішив, що документи не підтверджують вину майора. Службове розслідування не було надано, а також не було чітко визначено, як командир батальйону міг би компенсувати дефіцит особового складу і ресурсів для виконання наказу.
Зрештою 2 січня 2025 року суд закрив справу у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.