У Вашингтоні Порошенко запропонував свій план припинення війни: що він передбачає
Одночасно із делегацією Офісу президента України у Вашингтоні працює й колишній президент України, лідер опозиційної партії “Європейська солідарність” Петро Порошенко з однопартійцями. В інтерв’ю Голосу Америки він розповів про свій план припинення війни, Texty.org.ua публікують відповідний фрагмент розмови.
Г.А: Минулого місяця Сергій Шойгу сказав, що Росія перемагає, і Захід має це визнати та почати переговори. Що мають на увазі росіяни, коли говорять про готовність до переговорів?
П.П.: Це позитивна ознака. Сергій Шойгу чи Дмитро Медведєв завжди брешуть. Коли кажуть, що Росія виграє, це означає, що Росія програє. Я ненавиджу ідею недооцінки ворога. Я ненавиджу коли говорять, що цього літа ми будемо пити каву в Бахчисараї чи на набережній Ялти. У відповідь українці кажуть: "То ми вже перемогли? Навіщо мені йти в армію чи підтримувати Збройні сили?" Це самогубство. Україна має честь мати досвідчених і відповідальних людей, які мають право знати правду.
Ми навчилися перемагати росіян
Водночас Росія не така сильна, як думають на Заході. Ми навчилися перемагати росіян. Ми знищили близько 200 000 російських військових, найбільш підготовлених, професійних російських солдатів. Крім того, 500 тисяч російських військових отримали важкі поранення і вже не зможуть повернутися до лав збройних сил. Їхні щоденні втрати нових військ, які можуть й мати бойовий досвід, але не пройшли навчання, становлять від 1000 до 1700 осіб.
Г.А.: На Україну тиснуть, щоб почати переговори. Чи сприятливий час для цього? Чи достатньо сильна позиція України?
П.П.: Жоден інший народ у світі не хоче миру так, як українці, тому що ми платимо величезну ціну. Однак переговори слід починати, коли обидві сторони будуть готові. Всі питають, чи готова Україна до цих переговорів, і ніхто не питає, чи готовий до цих переговорів Путін. І моя відкрита і відверта відповідь вам – ні. Путін не готовий. Ми повинні докласти величезних зусиль, щоб підготувати Путіна до цих переговорів.
Якою мовою говорити з Путіним? Мовою сили, включаючи складну та сучасну зброю. Путін має відчути, що він платить високу ціну. Наприклад, щомісяця Україну атакують понад двома тисячами безпілотників “шахед”. Україна має відповідати 3000 “шахедами” щомісяця по російських цілях.
Нам потрібні посилення санкцій, щоб знищити тіньовий флот. Санкції повинні знизити російський експорт з 600 до 200 мільярдів, щоб скоротити здатність Путіна фінансувати війну.
Наступний крок – продемонструвати унікальну внутрішню єдність в Україні та солідарність зі світом. Ми захищаємо свободу та демократію у світі, тому що даємо урок про те, що станеться, якщо ви атакуєте вільну та демократичну країну. Скажу непопулярну річ. Якщо 2000 “шахедів” щомісяця атакуватимуть Польщу, країни Балтії чи Північну Європу, проти цього не буде жодної ефективної ППО. Тож зупинити Путіна в Україні було б ефективніше та дешевше.
Якщо говорити про умови переговорів, то я їх заклав ще в 2014 році, коли у нас був Мінський процес. По-перше, немає компромісу щодо суверенітету України та її національної ідентичності — Україна більше ніколи не буде частиною Росії.
По-друге, немає компромісу щодо територіальної цілісності України. Ми ніколи не приймемо і ніколи не визнаємо окупацію жодної частини української землі.
По-третє, зберігається здатність Збройних сил України захищати Україну, тому що це найнадійніша гарантія безпеки – здатність зупинити агресію.
По-четверте – жодного компромісу щодо санкцій. Якщо ми досягнемо певних домовленостей, санкції повинні залишатися в силі, щоб зробити Росію слабшою і не дозволити Росії знову напасти на нас.
По-п'яте, європейське та євроатлантичне майбутнє України недоторкане. Ми повинні стати членом НАТО. Як Президент України, я заклав у Конституцію України, що ми повинні бути членами Європейського Союзу.
Г.А.: Чи підтримає нова адміністрація Трампа це бачення, на вашу думку?
П.П.: По-перше, я оптиміст. Неможливо бути президентом чи лідером опозиції в країні у стані війни і не вірити в перемогу.
По-друге, я твердо вірю в світове лідерство Сполучених Штатів. Я працював із Трампом у 2016-2019 роках. Зустріч з ним була однією з перших моїх зустрічей як Президента України. Я був одним із перших, кому він подзвонив після виборів, одразу після інавгурації. Наша зустріч була розрахована на п’ять хвилин – просто потиснути руки та сфотографуватися – і тривала дві з половиною години. У підсумку він надав Україні першу смертоносну зброю після трьох років війни, легендарні Javelin. Вони врятували багато життів на Донбасі. Вони також мали психологічний ефект: коли російські танкісти дізнавалися, що українські бригади оснащені Javelin, вони відмовлялися йти проти них.
Навіть без додаткових консультацій з нашими європейськими партнерами ми домовилися, що США введуть санкції проти компанії-підрядника "Північного потоку-2", що було життєво необхідно. У присутності президента Трампа ми обговорили з його тодішнім директором ЦРУ (Майком) Помпео координацію зусиль щодо визнання української незалежної церкви. Трамп — людина результату, а не процесу. Він досить рішучий, щоб приймати складні рішення. Ми повинні працювати з Трампом, і тому я тут.
Г.А.: Трамп висунув генерала Кіта Келлога на посаду спецпредставника США з питань України та Росії. Що ви думаєте про нього та його ідеї?
П.П.: Я зустрічався з ним кілька разів, коли він був членом команди віцепрезидента Пенса. Я вітаю підхід президента Трампа до призначення спеціального представника президента в Україні. Я вітав це рішення, коли президент Трамп призначив Курта Волкера. Це було надзвичайно ефективно. І тепер рівень професіоналізму генерала Келлога дає нам обережний оптимізм.
Ми можемо зупинити війну за 24 години, як обіцяв президент Трамп, і без жодного пострілу чи витраченого долара. Нам потрібен один підпис. Нам не потрібні ані 32 гарантії безпеки, ані 32 версії Будапештського меморандуму, ані 32 гарантії щодо постачання зброї. Нам потрібен лише один підпис під одним документом – Вашингтонським договором. Запрошення України до НАТО стане потужною демонстрацією Путіну, що ми не боїмося його шантажу. Ми достатньо рішучі й хочемо мати стабільну безпекову ситуацію на континенті.
Цей підпис не означає, що 20 січня Україна стане членом НАТО.
Пропоную свій “План Порошенка”. Партнери гарантують, що через рік Україна отримає повноправне членство, якщо вона відповідатиме конкретним критеріям і виконає певні умови. Протягом цього року, коли ми не будемо в НАТО, ми отримаємо такі ж гарантії безпеки, які Фінляндія та Швеція мали перед їхнім повним членством в НАТО. Не потрібно винаходити велосипед — копіюйте те, що було у них.
Протягом цього року я також пропоную мати миротворців під мандатом Ради Безпеки ООН, щоб гарантувати припинення вогню. Ось як можна зупинити війну за 24 години.