Чому Кривий Ріг залишився без опалення і як виживають місцеві жителі

Близько 130 тисяч мешканців Кривого Рогу, майже дві тисячі будинків залишилися без опалення у листопаді. Тепла немає у десятках шкіл, лікарень та дитсадків, пише у репортажі з міста BBC Україна. Texty.org.ua публікують ключові фрагменти матеріалу.

Джерело фото: BBC Україна
Джерело фото: BBC Україна

Опалювальний сезон у Кривому Розі мав початися наприкінці жовтня. Тепло там, як і в багатьох українських містах, подається лише централізовано – половину міста обігріває комунальна тепломережа, половину – компанія АТ "Криворізька теплоцентраль", яка належить "Нафтогазу". Саме з другою компанією виникли проблеми. Старі труби, які давно не міняли, постійно прориває.

Опалення не змогли подати вчасно у майже дві тисячі багатоповерхових будинків, які вона обслуговує.

Мешканці Кривого Рогу місяць б’ють на сполох щодо ситуації з опаленням – розповідають у соцмережах свої історії, як замерзає місто. Постять фото маленьких дітей, закутаних у кілька ковдр, і кімнатних термометрів, де позначка не підіймається більше ніж десять градусів.

Одна з тих, хто допомагав поширювати інформацію про Кривий Ріг, співачка Mari Cheba. Вона родом з цього міста. Будинок батьків Марії розташований у мікрорайоні Сонячний. Її тато – у війську. За квартирою доглядає сусідка Катерина. Жінка ходить по дому у курточці, настільки там холодно.

За кілька тижнів співачка зібрала і поширила сотні історій людей, у місті, що замерзає. За її словами, мешканці міста, голови ОСББ написали десятки звернень до всіх можливих представників влади, щоб вирішити цю ситуацію – до міськради, "Криворізької теплоцентралі", "Нафтогазу" і безрезультатно – тижнями на них не реагували.

Через місяць після того, як мав початися опалювальний сезон, влада міста попросила уряд втрутитися у ситуацію і допомогти. У зриві опалювального сезону там звинуватили АТ "Криворізьку теплоцентраль", яка підпорядковується НАК "Нафтогаз". І запевнили, що у комунальних котельнях все гаразд.

"Чому ми не звернулися на найвищий державний рівень три тижні тому? Тому що керівництво "Теплоцентралі" на щоденних селекторах з пуску тепла та в інформації, що надавалася особисто, брехало, говорило, що у них все добре… По комунальній тепломережі працюють усі котельні", – заявив в.о. мера міста Юрій Вілкул.

У "Криворізькій теплоцентралі" на ці звинувачення відповіли, що цілодобово працюють над ліквідацією аварії, пообіцявши повернути тепло всім мешканцям до 8 грудня.

Після того, як до ситуації в Кривому Розі привернули увагу, до міста наприкінці листопада приїхав віцепрем’єр, міністр розвитку громад Олексій Кулеба, який пообіцяв вирішити ситуацію. У місті відкрили штаб по ліквідації наслідків аварій. У будинках, де немає тепла, пообіцяли не вимикати світло і не нараховувати комунальні платежі за опалення.

Ремонтні бригади до Кривого Рогу направили з Києва, з Київської, Харківської, Полтавської, Черкаської, Житомирської, Тернопільської, Волинської, Рівненської, Івано-Франківської, Закарпатської та Хмельницької областей.

За даними міністра розвитку громад Олексія Кулеби, станом на 4 грудня, тепло повернули у 1433 будинки. Залишилося підключити ще 523.

Однак багато де опалення знову зникає вже після підключення. Стаються повторні прориви труб.

Як виживають люди

Найтеплішим місцем у квартирі Вікторії Петрушенко, мешканки Кривого Рогу, є кухня. Там температура іноді підіймається до +12 градусів, коли жінка готує щось на газовій плиті. У решті приміщення температура в середньому + 9 градусів.

"Дуже холодно. Зігрітися ніяк не можу. Білизна не сохне взагалі. Помитися в такому холоді неможливо", – розповідає Вікторія Петрушенко ВВС Україна.

У квартирі від холоду зав’яли вазони. Жінка показує на фото, скільки шарів одягу вона має на собі, щоб хоч якось зігрітися. Вікторія живе на вулиці Джона Маккейна у 44 кварталі Кривого Рогу. Тепла у її та в багатьох інших будинках цього року не було взагалі.

Міла Канєвська живе без опалення у Саксаганському районі міста. У листопаді у неї не було і світла. Електроенергію у її десятиповерхівці вимикали на чотири години по кілька разів на день. У цей час взагалі неможливо було зігрітися.

"Мої коти скоро навчаться літати. Так холодно ходити по підлозі, що вони стрибають по стільцях і столах", – жартує жінка. Міла спить в одязі - спортивний костюм, зверху худі з капюшоном, щоб вуха не мерзли, старається не виходити з кімнати, де вона вмикає обігрівачі.

Коли на вулиці нуль, у її квартирі 13 градусів тепла.

У грудні стало легше, говорить жінка. У її будинку вже кілька днів підряд не вимикають світло. Можна грітись обігрівачами. Але, якщо вимкнути хоча б два одночасно – обігрівач "дуйчик" та масляний камін, у будинку вибиває світло. На таку кількість електроприладів мережі не розраховані.

Кривий Ріг перебуває під постійними обстрілами росіян. Міла Канєвська каже, що під час повітряних тривог виходити в коридор за дві стіни - дуже холодно, а тривоги у місті постійні. Її чоловік з 2022 року пішов добровольцем на війну. І з усіма негараздами жінці доводиться справлятися самій.

"Холодно просто до неможливого. Але, якби нам сказали, потерпіти зиму без опалення, але ворог зникне, – ми б мовчки терпіли. Але зараз це просто безвідповідальність влади", – говорить жінка.

кривий ріг опалення жкг проблема

Знак гривні
Знак гривні