Як 21 батальйон Президентської бригади готує новобранців до реальної війни після «учебок»

У виданні АрміяInform вийшов репортаж з полігону, де 21 окремий батальйон спеціального призначення Президентської бригади готує своє поповнення до реальної війни. Texty.org.ua публікують ключові моменти матеріалу.

Фото: Наталія Кравчук / АрміяInform
Фото: Наталія Кравчук / АрміяInform

Усі новобранці пройшли місячну підготовку в навчальних центрах, але в батальйоні вважають, що її замало.

«Військовослужбовці приходять з навчальних центрів з низьким рівнем підготовки. У них малий настріл, слабкі тактичні навички, всього доводиться вчити майже з нуля. Зараз поповнення іде на 90 відсотків без досвіду строкової служби. Яка, все ж таки, давала хоч якісь початкові навички», — розповідає командир відділення з позивним “Псих”, спокійний чоловік за 50 з бородою.

За його словами, у навчальних центрах дають 12-15 набоїв, у кращому випадку до сотні.

«Ми даємо значно більше. За військовослужбовцями закріплюється зброя, щоб вони звикли до неї. Проводиться пристрілка цієї зброї. Також даємо постріляти й з РПГ, одноразових гранатометів, з різних кулеметів. Тут вже проходимо розборку-зборку. Намагаємося по максимуму підготувати», — каже «Псих».

«Тут за один день боєць може вистріляти більше, ніж за цілий місяць у навчальному центрі. Це факт. Ми ж стріляємо і з автоматів, і з кулеметів, з РПГ, кидаємо гранати різних типів», — розповідає старший сержант з позивним «Ромео», чорнявий та бадьорий.

«Строковиків серед новобранців майже немає. Ми піддалися на цю хибну думку, що армія має бути професійною. Насправді ж армія може бути професійною лише, якщо воювати доводиться проти купки дикунів. А проти рівного по силі противника потрібна загальна армія. Бо ж захист України — це конституційний обов’язок її громадян. А в мене зараз немає часу на цивільних людей. Вони ж не можуть навіть вишикуватися, пройтися строєм. Тому доводиться прискорено їх вчити», — розповідає «Норман», високий та схожий на борця.

Час, який у підрозділі виділяють на підготовку новобранців, залежить від ситуації на фронті.

«Бували випадки, коли бійці приїздили на автобусі після “учебки”, отримували зброю і одразу ішли в бій, бо ворог атакував, і треба було тримати фронт. Зараз намагаємося готувати хоча б тиждень», — розповідає «Ромео».

Бої у містах

Новобранців вчать ведення бойових дій у міських умовах: проводити зачистку, прикривати один одного, діяти в команді.

«Тактичних навичок боїв у міській забудові, що нам зараз дуже потрібно, жодних. Ми їх цьому зараз вчимо, адже без цього ніяк. Бо що таке Донбас? Це агломерація! Більше п’ятисот населених пунктів!

Війна у суцільній забудові має свої відмінності. Тут для наступу потрібна перевага сил один до семи, тоді як у полі — один до трьох. Враховуючи, що Донеччина — це майже один суцільний населений пункт, то треба під це заточувати підготовку» — каже «Норман».

«У міському бою без гранат немає чого робити! Маєте нести із собою хоча б десяток! І коли заходите в приміщення, то на кожну кімнату не пошкодуйте по гранаті, а краще по кілька! Щоб переконатися, що там на вас не чекає ворог! «Підніміть руки, хто немає досвіду кидання бойової роботи?» — «Норман» дивиться на новобранців. Руку підіймають геть усі. Це ще один приклад якості підготовки в навчальних центрах.

Микола з Гуляйполя проходив базову військову підготовку на Полтавщині, але каже, що тут, у батальйоні, зайняття були більш насиченими.

«Ось такого переміщення в міських умовах зі зброєю в нас там не було. Здебільшого була медицина, ще якісь лекції. Ну, може, разів 5 за місяць штурмували окопи. І то більше пробували штурмувати. Щоб так сильно, по-справжньому, як тут, в “учебці”, такого не було. А тут, звісно, важко, особливо в перший день. Але нас вчать, щоб ми виїхали на позиції й в перший день там не залишилися», — каже Микола.

Війна дронів

Наступний пункт навчання: робота під ворожими коптерами. Відділення парами просувається територією. Коли над головою з’являється дрон, то боєць падає на землю, обов’язково горілиць, щоб зберігати візуальний контакт з дроном. Якщо раніше обов’язково у програмі підготовки новобранців була обкатка танком, то зараз — обліт дроном. Бо ворожий танк новобранці можуть і не побачити, а ось ворожий дрон — точно.

«У нас зараз найбільші втрати саме від дронів ворога. Ба більше, у них є вже штатні боєприпаси, термобаричні, кумулятивні, які дозволяють будь-яке завдання на полі бою виконувати. Бо що таке мінометка чи арта? Вистрелив — і влучив чи не влучив. Бо на політ міни або снаряда впливає велика кількість чинників: якість боєприпасу, знос каналу дула, вітер, погода. А дрону це все по барабану, він може підлетіти та точно скинути свій боєприпас по цілі. Тому акцент зараз змістився, і протидія дронам — це зараз головне», — розповідає «Норман».

Навчання на полігоні закінчуються стрільбою з кулемета «Браунінг». Хлопці підходять по двоє, присідають, інструктори показують, як підготувати кулемет до бою, як цілитися і як вести вогонь.

Новобранці оживляються, їм цікаво постріляти з кулемета. Бійці дослухаються до порад інструкторів, коригують вогонь. Попереду в них сьогодні ще кидання гранат тут, на полігоні. А ввечері заняття з тактичної медицини. У батальйоні намагаються дати своїм бійцям максимум навичок, які допоможуть їм у бою.

бзвп навчання ЗСУ донеччина військо

Знак гривні
Знак гривні