«План Лінча». Американський бізнесмен прагне купити Північний потік-2, — WSJ
Американський інвестор із Маямі Стівен Лінч висловив бажання придбати трубопровід "Північний потік-2" на можливому аукціоні в разі банкрутства дочірньої компанії Газпрому.
Про це повідомляє Wall Street Journal.
Видання пише, що Стівен П. Лінч два десятиліття займався бізнесом у Москві, а тепер хоче купити газопровід, що веде з Росії до Німеччини. Він переконував американських чиновників і законодавців, що американська власність на газопровід забезпечить важелі впливу в будь-яких мирних переговорах з Росією для припинення війни в Україні та слугуватиме довгостроковим інтересам США.
«Суть в наступному: це можливість, що випадає раз на покоління, для американського і європейського контролю над європейським енергопостачанням до кінця епохи викопного палива», — сказав Лінч.
За даними видання, у лютому 2024 року Лінч звернувся за дозволом до Міністерства фінансів США в лютому, згідно з листом, написаним його юристами з WilmerHale, з яким ознайомився The Wall Street Journal. Ліцензія дозволила б йому вести переговори щодо трубопроводу з організаціями, які наразі перебувають під санкціями США.
У листі йдеться про те, що в січні у швейцарській процедурі банкрутства встановлений жорсткий дедлайн, коли «Північний потік-2» має або реструктуризувати свій борг — що, як зазначено в листі, малоймовірно, — або зіткнутися з проблемою ліквідації.
Він стверджує, що після завершення війни і у Росії, і у її колишніх клієнтів у Європі "виникне спокуса включити трубопровід незалежно від того, кому він належить".
WSJ зазначає, що Лінч зробив великий внесок у президентську кампанію Дональда Трампа. Під час останніх виборів Лінч виділив понад 300 000 доларів комітетам Трампа та Національному комітету Республіканської партії.
"Лінч успішно купував російські активи задешево, здобувши репутацію одного з небагатьох американських інвесторів, здатних орієнтуватися в неспокійній діловій і політичній ситуації в країні. Він отримав ліцензію Міністерства фінансів на завершення придбання швейцарської дочірньої компанії російського «Сбербанку» у 2022 році, після того, як США наклали санкції на материнську компанію.
Виникали питання щодо зв'язків Лінча з російським урядом.
Лінч стверджував, що, на його думку, він може купити «Північний потік-2», який оцінюється приблизно в 11 мільярдів доларів, за копійки. Він сказав, що багато інвесторів не братимуть участі в торгах через складну геополітику, пов'язану з газопроводом, а серед інших учасників торгів, ймовірно, будуть російські маріонетки, китайські компанії або інші особи, що суперечать інтересам США", — пише WSJ.
Видання додає, що бізнесмени та колишні урядовці з досвідом роботи в Росії кажуть, що план Лінча стикається зі значними перешкодами, але може набрати обертів, якщо його вдасться використати як фішку в переговорах про мир в Україні після того, як Трамп стане президентом.
WSJ нагадує, що "Північний потік-2" був завершений до повномасштабного вторгнення Росії в Україну, але так і не був введений в комерційну експлуатацію. Він належить дочірній компанії російського державного газового гіганта «Газпром», яка оголосила про банкрутство у Швейцарії через кілька днів після вторгнення. У вересні 2022 року підводні вибухи зруйнували одну з двох гілок газопроводу. Інша залишилася неушкодженою, але не використовується.