В Україні різко зменшилася кількість охочих донатити на армію. Це дуже несвоєчасно, — Bloomberg
Українські волонтерські фонди відзначають значне зниження пожертв на підтримку військових потреб, що свідчить про поступове вичерпання готовності українців фінансувати оборону.
Про це пише Bloomberg.
Зазначається, що у 2022 році благодійний фонд українського телеведучого Сергія Притули зібрав стільки коштів, що міг купити супутник для потреб оборони. Проте цього року ситуація змінилася: українці все більше економлять на пожертвах, відчуваючи економічні труднощі та втому від війни.
"Щоб зібрати ту саму суму, ми працюємо втричі більше, ніж у попередні роки", – розповідає Притула.
Це скорочення сталося у найневідповідніший час для України, наголошує Bloomberg. "Настрої по всій країні погіршилися через просування Росії на фронті, непопулярну призовну кампанію та регулярні відключення електроенергії. Побоювання, що Трамп виконає свої погрози скоротити військову допомогу або змусить Київ укласти невигідну для нього мирну угоду, зробили перспективи ще більш похмурими", – йдеться у матеріалі.
Агентство наводить дані серпневого опитування Фонду Ілька Кучеріва та Центру Разумкова, згідно з якими близько третини українців зменшили свої донати порівняно з минулим роком.
Більшість приватних благодійних організацій повідомляють про суттєве зниження донатів цього року. Притула каже, що пожертвування зменшилися на п’яту частину, а в інших організаціях ситуація ще гірша – деякі зазнали навіть десятикратного зменшення внесків.
Найбільша благодійна організація "Повернись живим" зафіксувала зменшення внесків на 15%.
Інша неурядова організація Reactive Post повідомила агентству Bloomberg, що пожертви цього року скоротилися більш ніж на 40% порівняно з аналогічним періодом 2023 року. За словами засновника благодійної організації Павла Нарожного, більшість донорів сьогодні – це ті, хто робив внески раніше.
Армія SOS, яка збирає кошти на захисне програмне забезпечення для військових частин, зафіксувала десятикратне зменшення пожертв порівняно з минулим роком, повідомила волонтерка Ганна Морозова.
Морозова вважає за краще не називати настрій українців «втомою». За її словами, ті, хто донатить менше або припинив це робити, «звикли» до війни, сприймаючи її як щось далеке від їхнього повсякденного життя.
Також, пояснює волонтерка, оскільки все більше українців приєдналися до армії, їхні сім'ї та друзі стали більш прагматичними у тому, як вони роблять пожертви. Багато хто надсилає допомогу напряму, а не через такі організації, як волонтерські благодійні фонди.
За словами Морозової, війна неминуче зменшила доходи деяких домогосподарств, а податкове навантаження може ще більше вплинути на можливості жертвувати.
"Благодійні фонди збирають лише невелику частину коштів на потреби української армії – цьогоріч фонд Притули зібрав 1,4 мільярда гривень (34 мільйони доларів), що є незначною сумою порівняно з військовим бюджетом України у понад 50 мільярдів доларів.
Утім, пожертви залишаються ефективним джерелом підтримки, доповнюючи державні кошти, навіть якщо військовий потенціал України залежить від потужної іноземної допомоги. Гроші, зібрані волонтерами, допомагають задовольнити індивідуальні запити солдатів на все – від одягу до автомобілів і розвідувальних безпілотників, заповнюючи прогалини в постачанні швидше і без бюрократичної тяганини", – пише Bloomberg.
Пожертви життєво необхідні для багатьох ніш, які не заповнює держава, наголошує заступник голови «Повернись живим» Олег Карпенко. "Пожертви зменшуються, і це проблема", – сказав він.
Українські військові підтверджують цю тенденцію. «Збір коштів відбувається дуже повільно», – сказала Ірина Шевченко, прессекретарка батальйону "Сармат", який зараз воює у Донецькій області. За її словами, найкращим роком у плані донатів на армію був рік повномасштабного вторгнення – відтоді рівень пожертв постійно знижується.