Україна ось-ось розгорне нову потужну балістичну ракету. Як це вплине на війну, — The Telegraph

Військовий аналітик, колумніст британської The Telegraph Девід Екс розмірковує про здатність України виробляти далекобійні ракети та про їхній вплив на поле бою. Texty.org.ua публікують дещо скорочений переклад тексту.

Із запізненням розмістивши на озброєнні нову потужну балістичну ракету, здатну завдати удару аж до Москви, Україна наближається до розв'язання важливої військової проблеми.

Але це не найнагальніша проблема для України, оскільки ширша війна Росії проти країни триває вже 33-й місяць.

Українська ракета «Грім-2» майже готова до запуску, заявив нещодавно Єгор Чернєв, голова української делегації в НАТО.

«Повірте, незабаром будуть конкретні результати, які побачить не лише Україна, але й Російська Федерація», — сказав Чернєв.

Грім-2 — це одноступенева твердопаливна балістична ракета, яка може нести боєголовку вагою 1100 фунтів на відстань 310 миль, ймовірно, за інерційним наведенням. Вона є значним кроком вперед у порівнянні з найкращою на сьогодні бойовою ракетою України — «Точкою» 1970-х років.

Інфографіка The Telegraph: Порівняння далекобійних ракет у російсько-українській війні
Інфографіка The Telegraph: Порівняння далекобійних ракет у російсько-українській війні

КБ «Південне», виробник ракет у Дніпрі, працює над «Грім-2» вже десять років. До лютого 2022 року вона була низько пріоритетною: фінансування було постійною проблемою.

Після того, як Росія розширила свою війну проти України, гроші перестали бути головною проблемою, натомість нею стали російські атаки на промислові об'єкти в Дніпрі. Працюючи під обстрілами, українські інженери нарешті завершили проєктування та будівництво перших кількох «Грім-2».

Президент України Володимир Зеленський оголосив про перше успішне випробування нової ракети — очевидно, «Грім-2» — ще в серпні.

«Грім-2» дасть Україні перший важкий засіб глибокого удару — і звільнить країну від обмежень, накладених її найважливішими союзниками. Сполучені Штати, Велика Британія і Франція надали Україні високоточні боєприпаси з дальністю польоту в сотні миль. Але всі три країни забороняють Україні використовувати їх по цілях на території Росії.

Ці обмеження призвели до дисбалансу вогневих потужностей. Росія щомісяця завдає ударів по українських містах, базах і промислових об'єктах тисячами безпілотників, балістичних і крилатих ракет. Українці нечасто завдають ударів у відповідь, використовуючи лише десятки набагато легших засобів — передусім дронів.

З «Грім-2» українцям не доведеться просити дозволу на застосування ракет у західних партнерів. Єдиним обмеженням для українських ударів по російських цілях до Москви та за її межами буде рівень виробництва. Як швидко КБ «Південне» може виробляти «Грім-2»?

Не варто очікувати, що ракетні атаки по цілях у РФ матимуть негайний і очевидний вплив на лінію фронту

Коли ракети «Грім-2» почнуть надходити до передових підрозділів, очікується, що українських ударів по цілях на території Росії буде більше — і вони будуть більш руйнівними. Втім, не варто очікувати, що ці атаки матимуть негайний і очевидний вплив на лінію фронту в Україні. Нестача боєприпасів глибокого ураження — не найбільша проблема України. Найбільша проблема — це брак підготовлених військ.

Підрив російського аеродрому, заводу або нафтопереробного заводу може придушити російські повітряні нальоти, поступово призупинити постачання важкого озброєння російським військам і стиснути російську економіку в ширшому сенсі. Але «Грім-2» не може перешкодити переважаючим за чисельністю й озброєнням російським військам захоплювати українські позиції вздовж лінії фронту.

Росія наразі має стійку перевагу в живій силі, попри приголомшливі втрати на полі бою, які останнім часом в середньому становлять близько 1500 вбитих і поранених на день. Українські втрати набагато менші, але в стратегічному плані це навряд чи має значення. Росіян занадто багато, щоб виснажені українські війська могли їх стримувати. До того ж ЗС РФ зараз посилюють тисячами північнокорейців.

Річ не у тім, що Україна не має завдавати ударів по цілях в глибині Росії. Звісно, вона має це робити. І з «Грім-2» вона може це робити. Але ці удари, хоч і нададуть сили українцям і погіршать становище росіян, не зможуть переломити хід війни.

грім-2 фронт ракети українська зброя

Знак гривні
Знак гривні