Не готові до зміни клімату світові електромережі масово виходять з ладу, — Bloomberg

Відключення електроенергії від Албанії до Техасу показують, наскільки електромережі не готові до зміни клімату, пише Bloomberg.

Відключення електроенергії в Кувейті 19 червня. Фотограф: Asad/Xinhua/Getty Images
Відключення електроенергії в Кувейті 19 червня. Фотограф: Asad/Xinhua/Getty Images

Видання зазначає, що ризик відключень електроенергії через аномальну спеку зростає по всьому світу.

Спекотне літо означає сплеск попиту на охолодження, оскільки високі температури спричиняють провисання дротів і ризик виникнення лісових пожеж. Модернізація енергетичної інфраструктури не встигає за цим, навіть попри зусилля зі скорочення використання викопного палива, що робить розподіл електроенергії важливішим.

Спровокований різким зростанням споживання і нестабільністю поставок, блекаут у Чорногорії наприкінці червня вивів з ладу мережі сусідніх країн і посіяв хаос у домогосподарствах, лікарнях і пляжних барах. Інцидент на Балканах повторився по всьому світу.

Мільйони будинків в американському місті Х'юстон (штат Техас) постраждали від вимкнення електрики після урагану "Берил" минулого тижня, втративши кондиціонери, коли після урагану настала спека. Відключення електроенергії від Еквадору до Індії, що сталися останніми тижнями в країнах з перехідною та розвиненою економікою, є передвісником прийдешніх потрясінь.

Кліматична криза наражає електромережі на небезпеку раптових повеней, які зносять опори ліній електропередач, посух, що висушують водосховища, і стрибків попиту, пов'язаних з охолодженням під час спекотної жари.

"Вся енергосистема була побудована і спроєктована в одну кліматичну епоху, а тепер її просять працювати в іншу кліматичну добу, — сказав Майкл Веббер, професор енергетики Техаського університету в Остіні. — Це означає, що дедалі більше всього може піти не так".

Нестабільні мережі створюють нестабільність для бізнесу, розхитують політику і загрожують життю. За даними BloombergNEF, розширення мережі коштуватиме близько 24,1 трильйона доларів, щоб досягти нульових показників до 2050 року, що випереджає інвестиції, необхідні для розвитку потужностей відновлюваної енергетики. Через свої величезні території та високе енергоспоживання США та Китай стикаються з найбільшими рахунками, але жодна країна не залишається осторонь.

Найчастіше відключення відбуваються під час раптового ввімкнення або вимкнення великих обсягів попиту або пропозиції. Пошкодження від ураганів, сплеск вироблення електроенергії з поновлюваних джерел або різкі стрибки споживання — все це може призвести до відключень, якщо мережа недостатньо стійка.

Зміна клімату поширює вразливість не лише на країни, що розвиваються. Останнім часом ці проблеми торкнулися і країн середнього рівня, включаючи багаті на енергоносії Мексику і Кувейт, а також імпортерів, таких як Албанія. Збільшення літнього пікового попиту спостерігається в деяких європейських країнах, таких як Греція, а також на Близькому Сході.

Загальною темою, що стоїть за проблемами електромереж, є погане планування. У Кувейті жителі однієї з найбагатших країн світу були змушені терпіти віялові відключення електроенергії в червні. Оператори електромереж навмисно відключали частини мережі, щоб запобігти повному знеструмленню, оскільки електростанції намагалися задовольнити сплеск попиту, коли температура перевищила 50 градусів за Цельсієм.

У той час як Кувейт може використовувати величезні доходи від продажу нафти для підтримки інвестицій в електромережі, іншим країнам не так пощастило.

У червні в Еквадорі пасажири метро були змушені покинути потяги і йти пішки до станцій неосвітленими підземними тунелями після найгіршого за останні два десятиліття відключення електроенергії.

У Мексиці блекаути стають дедалі частішими, оскільки літо стає спекотнішим і сухішим, а бурхливе зростання економіки штовхає електромережі на межу витривалості. Ці проблеми змушують бізнес шукати дорогі обхідні шляхи для забезпечення роботи, переважно через використання дизельних генераторів.

У червні в північному місті Мексики Чіуауа відключилася електрика для водяних насосів, що призвело до припинення водопостачання для більш ніж 70 тисяч осіб протягом двох тижнів.

Загалом спека спричинила вимкнення електроенергії у 21 штаті Мексики, перервавши на деякий час навіть виробництво на заводі Volkswagen AG у Пуеблі на чотири години.

Крім того, спека спричинила вимкнення електроенергії в чотирьох балканських країнах, включно з Боснією та Герцеговиною і більшою частиною хорватського узбережжя в червні, від якого постраждали 4 мільйони людей. Споживання різко зросло, оскільки температура трималася близько 40 градусів за Цельсієм, що призвело до виходу з ладу однієї системи за іншою.

Зміна клімату впливає на розподіл електроенергії багатьма способами. Екстремальна спека збільшує потребу в охолодженні, водночас знижуючи ефективність сонячних панелей і обмежуючи постачання. Високі температури можуть спричинити провисання ліній та перегрів трансформаторів, що призводить до виходу обладнання з ладу та підвищує ризики пожеж.

Зі зростанням температури мережі повинні бути більш стійкими, включно з накопичувачами, щоб впоратися зі стрибками попиту та перебоями в постачанні. Джон Петтігрю, голова Національної енергосистеми Великої Британії, також закликав до створення "супер-супермережі" — мережі ще вищої напруги, яка з'єднує країни.

енергетична криза зміни клімату спека електромережі

Знак гривні
Знак гривні