У чому суть плану генсека НАТО щодо військової допомоги Україні, — Reuters

Міністри закордонних справ країн-членів НАТО в п'ятницю обговорять пакет військової підтримки України, запропонований главою Альянсу Єнсом Столтенбергом, який має бути узгоджений на саміті у Вашингтоні в липні.

Єнс Столтенберг у Києві, квітень 2024. Фото: ОП
Єнс Столтенберг у Києві, квітень 2024. Фото: ОП

Про це пише Reuters.

В умовах невизначеності щодо майбутньої підтримки України з боку США через можливе повернення колишнього президента Дональда Трампа до Білого дому, Столтенберг запропонував надати військову допомогу Києву на довгостроковій основі разом з багаторічними фінансовими зобов'язаннями.

Але 32 країни-члени НАТО мають різні погляди на цей план. Міністри намагатимуться зменшити ці розбіжності на своїй зустрічі в Празі.

Reuters аналізує ключові елементи плану Генерального секретаря НАТО Столтенберга — і питання, які, на думку чиновників і дипломатів, мають бути вирішені до Вашингтонського саміту 9-11 липня.

Координація в НАТО

Столтенберг запропонував НАТО взяти на себе координацію міжнародної військової допомоги Україні, що дасть альянсу більш безпосередню роль у війні проти Росії, не вдаючись при цьому до використання власних сил.

НАТО візьме на себе координацію допомоги й постачання озброєнь від очолюваної США Контактної групи з питань оборони України, спеціальної коаліції з близько 50 країн, яку також називають групою "Рамштайн".

Альянс також координуватиме підготовку українських збройних сил, в якій беруть активну участь як Європейський Союз, так і Велика Британія.

Цей крок широко розглядається як спроба забезпечити певний «захист від Трампа», передавши координацію під егіду НАТО, надавши військовому персоналу Альянсу більше автономії для виконання своєї роботи з меншим прямим політичним втручанням.

Але дипломати визнають, що такий крок матиме обмежений ефект, оскільки США є домінуючою державою в НАТО і надає Україні більшість озброєнь. Тож якщо Вашингтон захоче скоротити західну допомогу Києву, він все одно зможе це зробити.

НАТО також доведеться подолати опір прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана, який дав зрозуміти, що його країна не братиме участі в нових зусиллях, стверджуючи, що це наближає Альянс до катастрофічної війни з Росією.

Інші члени НАТО і Європейського Союзу висловили розчарування постійним блокуванням Угорщиною допомоги Україні, що, на їхню думку, відповідає інтересам Росії.

"Навіть назва майбутнього плану НАТО викликає суперечки. Німеччина заперечує проти того, щоб її називали «місією», побоюючись, що це створить враження, ніби НАТО збирається воювати з Росією.

НАТО також доведеться подолати побоювання України, що передача координації під контроль НАТО може відлякати країни за межами Альянсу, які не бажають асоціюватися з ним", — повідомляє агентство.

Фінансові зобов'язання

Столтенберг запропонував союзникам взяти на себе великі багаторічні фінансові зобов'язання з надання військової допомоги Україні, щоб країна могла краще планувати і щоб дати сигнал і Києву, і Москві, що Захід залишатиметься відданим Україні в довгостроковій перспективі.

Офіційні особи назвали суму в 100 мільярдів євро (108,13 мільярда доларів) протягом наступних п'яти років, хоча Столтенберг публічно не називав цю цифру.

Ця частина плану наштовхнулася на опір і скептицизм серед деяких союзників, які стверджують, що країни не можуть виділяти такі конкретні суми за кілька років наперед, особливо коли майбутні вибори можуть змінити політику щодо України.

Інші деталі залишаються незрозумілими, наприклад, як буде розраховуватися загальна сума і внески кожної країни.

Прагнення до членства

Офіційна позиція НАТО полягає в тому, що Україна приєднається до альянсу одного дня, але не тоді, коли країна перебуває у стані війни.

«Майбутнє України — в НАТО», — заявили лідери НАТО на торішньому саміті у Вільнюсі.

Відтоді багато членів Альянсу уклали двосторонні угоди про надання зброї та іншої підтримки Україні, щоб подолати розрив до того моменту, коли вона стане членом НАТО, підпадаючи таким чином під дію статті 5 Альянсу про оборону за принципом "один за всіх".

Але Україна і деякі її східноєвропейські прихильники в НАТО продовжують наполягати на запрошенні або принаймні на чіткішому шляху до членства. Офіційні особи НАТО обговорюють, чи варто придумувати нові формулювання для запрошення у Вашингтоні.

У той час як східноєвропейські країни наполягають на швидкому вступі України, США і Німеччина займають більш обережну позицію.

безпека європи протидія рф україна-нато підтримка україни столтенберг

Знак гривні
Знак гривні