Удари по високоцінних українських системах. Росіяни почали застосовувати вдосконалений розвідувально-ударний комплекс?

Ймовірне знищення пускових установок Patriot і ракетно-артилерійської системи М142 HIMARS може бути пов'язане з тим, що росіяни почали застосовувати вдосконалений розвідувально-ударний комплекс.

Про це пише військовий експерт Себастьян Роблен у виданні Popular Mechanics.

Експерт зазначає, що до цього часу російські військові літаки й ракети не дуже успішно вражали мобільні цілі в оперативній глибині — такі як конвої постачання і підкріплення, мобільна артилерія і системи ППО. А багато з тих ударів, які намагалися завдати, знищили ретельно продумані українські приманки.

"Росія приділила значну увагу націлюванню на батареї Patriot невдовзі після їхнього прибуття на театр бойових дій навесні 2023 року. Але ці системи (коли вони розгорнуті) можуть ефективно захищатися від ракет, і російський шквал гіперзвукових ракет зміг лише частково пошкодити одну установку, яку невдовзі відремонтували.

Два удари в березні 2024 року можуть свідчити про те, що Росії пощастило, і вона влучила в мобільні цілі під час тривалих періодів їхньої нерухомості і неприхованості. Але, можливо, це свідчить і про те, що Росія вдосконалила свій розвідувально-ударний комплекс", — пише Роблен.

Від Texty.org.ua: Наші аналітики зробили схожі висновки — про те, що у росіян з'явився свій колективний аналог HIMARS і вони дедалі частіше його застосовуватимуть. Про це докладніше читайте тут: У ворога з’явився свій аналог HIMARS. Росія значно покращила здатність завдавати віддалених точних ударів. Як протидіяти?

Експерт з російських військових безпілотників і технологій штучного інтелекту Семюель Бендет також припускає, що такі удари по високоцінних українських системах є частиною еволюції російських розвідувальних сил/ударних засобів.

Ці атаки свідчать про те, що російські розвідувальні безпілотники проникли глибше над контрольованою Україною територією, швидко передаючи цілевказівки системам балістичних ракет "Іскандер-М", які потенційно були розгорнуті за кілька сотень кілометрів від неї.

Вантажівка з балістичними ракетами "Іскандер-М" з двома ракетами 9М723 на борту. Запаси цих ракет були суттєво виснажені протягом першого року війни. Темпи атак регулювалися темпами виробництва, які до 2024 року, за оцінками, досягли 30 ракет на місяць.
Вантажівка з балістичними ракетами "Іскандер-М" з двома ракетами 9М723 на борту. Запаси цих ракет були суттєво виснажені протягом першого року війни. Темпи атак регулювалися темпами виробництва, які до 2024 року, за оцінками, досягли 30 ракет на місяць.

"Пускова установка "Іскандер-М" несе дві ракети 9М723, які досягають пікової швидкості, що в 6 разів перевищує швидкість звуку — або 1,25 милі за секунду. Це підвищує шанси досягти чутливої до часу цілі ще до того, як вона рушить з місця.

А при використанні оптичного прицілу, що узгоджується з зображенням (зображення цілі надається безпілотником), 9M723 може приземлитися в середньому за 5-7 метрів від цілі, що є достатньо точним, щоб знищити будь-які транспортні засоби, що містяться поблизу, з боєголовкою вагою в пів тонни або три чверті тонни. Лише обмежена частина засобів протиповітряної оборони України є ефективною проти балістичних ракет — зокрема, це системи Patriot і радянські системи С-300В", — пише Себастьян Роблен.

Він додає, що є кілька альтернатив "Іскандеру", які слід розглянути на основі відеодоказів точного удару з дуже потужним вибухом. До них належить система "Торнадо-С", яка може запускати 300-міліметрові ракети 9М542, 9М544 і 9М549 із супутниковим наведенням (з дальністю польоту до 120 км).

"Ракета 9М542 несе 30-фунтову осколково-фугасну боєголовку, тоді як два інших варіанти випускають 552 і 72 касетні боєприпаси відповідно. Теоретично, діючи як своєрідні "російські HIMARS", вони приземляються (в середньому) в межах 7-15 метрів від цілі, якщо використовувати супутникову навігацію", — пояснює експерт.

Також повідомляється, що Росія почала приймати на озброєння (і, можливо, серійно виробляти) нову високоточну планерну бомбу УМПБ Д30СН — "універсальну" систему, яку можна запускати як з літаків, так і з реактивних систем залпового вогню БМ-30 "Смерч".

Ця зброя діаметром 300 міліметрів, що працює на реактивному двигуні, має складні крила і висувне маневрове оперення. Вона несе боєголовку вагою 551 фунт, модулі супутникової навігаційної системи "Комета" та інерціальний навігаційний блок.

Припускають, що вони можуть мати більшу точність, ніж бомби УМПК, які Росія з неоднозначними результатами застосовувала в Україні, і майже вдвічі більшу дальність дії (за оцінками, близько 80 км).

"Росії, мабуть, ніколи не бракувало ударних озброєнь, але їй більше заважали організаційні і доктринальні проблеми — артилерія часто надто довго реагувала на запити про вогневу підтримку поза межами своєї безпосередньої вертикалі командування — і марнотратно витрачала боєприпаси. До 2023 року реформи розвідувально-ударного ланцюга вже були очевидними, зосереджуючись на операціях на рівні бригад і більш точному вогневому впливі за допомогою дронів.

Можливо, останні удари відображають подальші організаційні інновації, які пов'язують російські розвідувальні безпілотники з пусковими установками "Іскандер", що перебувають у стані готовності, ще глибше простягаючи ланцюг "мисливець-вбивця", що складається з навідника і стрільця, над українським повітряним простором.

Подібно до того, як Росія запізніло вжила заходів для обмеження ефективності HIMARS наприкінці 2022 року, перемістивши склади матеріально-технічного забезпечення далі назад і більш систематично розгортаючи засоби ППО, Україна повинна взяти до уваги нещодавні російські глибокі удари і сформулювати контрзаходи для зменшення ризиків ще глибших російських ударів у майбутньому.

Це може передбачати більш обережне використання HIMARS, Patriot і подібних систем. Або ж це може означати дотримання більш суворих стандартних оперативних процедур для приховування далі за лінією фронту і розгортання додаткових засобів ППО й мобільних або локальних засобів глушіння або підміни супутникових сигналів", — підсумовує експерт.

загрози ППО технології дрони адаптація зс рф реб

Знак гривні
Знак гривні