Харчувалися не м'ясом. Дослідження встановило, що здебільшого їли трипільці

Згідно з новим дослідженням, трипільці, жителі найбільших доісторичних поселень, переважно дотримувалися вегетаріанської дієти, повідомляє Science Alert.

Ілюстрація мегаміста трипільської культури. (Сюзанна Байєр/Кільський університет)
Ілюстрація мегаміста трипільської культури. (Сюзанна Байєр/Кільський університет)

Результати дослідження свідчать про те, що навіть на зорі сільського господарства та великих, спланованих поселень м'ясо було лише делікатесом.

За словами палеоеколога Франка Шлюца, який очолював дослідження в Кільському університеті імені Крістіана Альбрехта, годування кожного рота в трипільському суспільстві вимагало "надзвичайно складного управління їжею та пасовищами".

Дослідник вказує, що великі міста трипільської культури виникли близько 6 000 років тому на території сучасної України та Молдови. Найбільші з цих "мегаполісів" займали площу, еквівалентну кільком сотням футбольних полів, і колись вміщували до 15 000 людей. Вони були більшими за будь-які інші поселення у світі на той час, конкуруючи навіть з містами стародавньої Месопотамії, які незабаром з'являться у Родючому півмісяці.

За словами Шлюца та його команди, у період між 4200 та 3650 роками до н.е. тварин, яких одомашнювали трипільські суспільства, цінували здебільшого за їхні екскременти, а не за їхнє м'ясо.

Аналіз ізотопів азоту в зубах, кістках і ґрунті із залишків трипільських поселень свідчить про те, що ранні фермери в Європі здебільшого споживали горох, сочевицю і злакові, такі як ячмінь.

Велика рогата худоба, вівці та кози, яких утримували на огороджених пасовищах, в основному використовувалися для удобрення сільськогосподарських угідь. Ці тварини також їли горох і зернові, а їхній гній сприяв зростанню врожайності наступних культур.

Забій стад на м'ясо вичерпав би життєво важливий ресурс після довгих років праці з їхнього вирощування, що зруйнувало б усю систему.

Раніше деякі вчені припускали, що в трипільських суспільствах існувало інтенсивне виробництво м'яса, виходячи з оцінок розміру їхніх стад. Але це може виявитися неправдою.

За словами Шлюца та його команди, продукти тваринного походження складали лише від 8 до 10 відсотків регулярного раціону трипільців.

"Ми припускаємо, що могли бути дні, коли їли тільки м'ясо", — пишуть автори, — а також "деяке щоденне споживання м'яса, переважно від дрібних тварин".

Дослідники припускають, що сотні корів і менші стада овець і кіз "екстенсивно випасалися" на мегаділянках, іноді досить далеко від самого поселення.

Вся система була самодостатньою. Деякі мегаділянки були заселені понад 150 років, забезпечуючи стабільний дім для кількох поколінь фермерів.

"Мудре управління поживними речовинами" означало, що трипільські суспільства не надмірно експлуатували свої природні ресурси, кажуть дослідники.

Відкриття такої передової сільськогосподарської технології, яка не експлуатувала природне середовище, робить ще більш імовірним, що занепад поселень Трипільської культури не був економічним, а базувався на соціальних чи політичних змінах.

"Як ми знаємо з попередніх досліджень, соціальна напруженість виникла в результаті зростання соціальної нерівності, — каже археолог Роберт Гофманн. — Люди відвернулися від великих поселень і вирішили знову жити в менших населених пунктах".

їжа археологія дослідження трипільці

Знак гривні
Знак гривні